Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii (1993)
Papież | |
---|---|
Termin pielgrzymki | |
Państwo | |
Miejscowości |
Podróż apostolska Jana Pawła II do Hiszpanii – 59. podróż apostolska Jana Pawła II, podczas której w dniach 12-17 czerwca 1993 papież odwiedził Hiszpanię. Podróż związana była z uczestnictwem papieża w 35. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym odbywającym się w Sewilli, a także pragnieniem Jana Pawła II wezwania Hiszpanii do odrodzenia religijno-moralnego[1].
Przebieg pielgrzymki

12 czerwca 1993 (sobota)
Papież przybył do Sewilli i, po powitaniu przez króla Jana Karola I Burbona oraz nuncjusza apostolskiego, udał się od razu do katedry na adorację Najświętszego Sakramentu. W godzinach popołudniowych wyświęcił 35 kapłanów w pałacu sportowym[1].
13 czerwca 1993 (niedziela)
Papież odprawił mszę kończącą Kongres Eucharystyczny, którą koncelebrowało dwustu biskupów i 1200 kapłanów. Uczestniczyło w niej ponad milion wiernych. Jan Paweł II powiedział m.in.: Świat winien przystanąć, by się zastanowić nad faktem, że wśród tylu dróg, które prowadzą do śmierci, tylko jedna prowadzi do życia. Jest to droga życia wiecznego. Jest to Chrystus. Chrystus - światło narodów. Po mszy papież otworzył rezydencję św. Rafała dla osób starszych w Dos Hermanas[1].
14 czerwca 1993 (poniedziałek)
Jan Paweł II odwiedził diecezję Huelvy: Huelvę, klasztor La Rábida, Moguer, Palos de la Frontera i El Rocío (miejsca związane z odkryciem Ameryki). W La Rábida ukoronował statuę Matki Bożej Cudów, a w trakcie mszy w Huelvie wezwał do nowej ewangelizacji Hiszpanii i świata[1].
15 czerwca 1993 (wtorek)
Papież odbył spotkanie z biskupami w Madrycie, a wieczorem konsekrował madrycką katedrę de la Almudena, której budowa trwała wiele dziesięcioleci. Podczas tych uroczystości papież powiedział: Jest nie do przyjęcia, jako przeciwne Ewangelii, chcieć ograniczyć religię do sfery ściśle prywatnej, zapominając paradoksalnie o wymiarze w swej istocie publicznym i społecznym osoby ludzkiej. Wyjdźcie więc na ulicę, przeżywając swą wiarę z radością, nieście ludziom zbawienie Chrystusa, który winien przenikać rodzinę, szkołę, kulturę i życie polityczne[1].
16 czerwca 1993 (środa)
Rano papież odmówił Jutrznię w Seminarium Wyższym i wygłosił przemówienie do kapłanów i alumnów. W godzinach popołudniowych spotkał się z korpusem dyplomatycznym. Wieczorem odprawił mszę na madryckim Plaza de Colón, podczas której kanonizował pedagoga i przeciwnika masonerii, Henryka de Ossó Cervelló. Podczas mszy mówił o Kościele Domowym, jedności i wierności małżeńskiej, otwartości małżeństw na miłość i płodność, a także ostrzegał przed ślepymi ideologiami, które zaprzeczają transcendencji Boga, skompromitowanych przez historię najnowszą[1].
17 czerwca 1993 (czwartek)
Podczas pożegnania papież wezwał Hiszpanów do ożywienia chrześcijańskich korzeni kraju. Zapowiedział też następny Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu (1997)[1].
Przypisy
Media użyte na tej stronie
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Autor: MJJR, Licencja: CC BY-SA 4.0
El Rocío (municipality of Almonte, province of Huelva, Andalusia, Spain): church of Our Lady of El Rocío (Santuario de la Virgen del Rocío)
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0
DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).
Herb Jana Pawła II.W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.
Autor:
- Andrus_Ansip,_Juan_Carlos_I.jpg: Estonian Foreign Ministry
- derivative work: DPC (talk)
Rey Juan Carlos I de España en su visita de estado a Estonia en mayo de 2009
Autor: Fotografías - archimadrid.es, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bendición de la catedral de la catedral de la Almudena por Juan Pablo II el 15 de junio de 1993 Créditos: Archimadrid