Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie
Ilustracja
Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej pod adresem Rynek 26
Państwo Polska
MiejscowośćRzeszów
Adresul. Słowackiego 26
Data założenia2001
Zakres zbiorówhistoria, architektura
Położenie na mapie Rzeszowa
Mapa konturowa Rzeszowa, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie (wejście)”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie (wejście)”
Ziemia50°02′14,28″N 22°00′14,42″E/50,037300 22,004006
Strona internetowa

Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" w Rzeszowie – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu (ul. Słowackiego 26), natomiast wyjście - przy Rynku 12 (od ul. Baldachówka). Obecnie zarządcą trasy jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi 396 metrów.

Decyzja o utworzeniu podziemnej trasy turystycznej zapadła w 1994 roku, choć idee jej powstania sięgają lat 80. XX wieku. Wcześniej, bo w latach 60. i 70. XX wieku w rzeszowskich piwnicach prowadzone były przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej prace zabezpieczająco-konserwatorskie. Natomiast prace górnicze, mające na celu połączenie ze sobą podziemnych pomieszczeń rozpoczęto w 2000 roku. W kwietniu 2001 roku trasa została udostępniona zwiedzającym. Miała ona wówczas 213 metrów długości i wiodła przez 34 pomieszczenia (piwnice i korytarze). Trasa rozpoczynała się wówczas przy Rynku 12, wejście od ul. Baldachówka (obecne wyjście), a kończyła - przy Rynku 19, w sąsiedztwie Domu Polonii. Jej administratorem było Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.
W 2004 roku zapadła decyzja o realizacji II etapu budowy trasy podziemnej; inwestycja ta wiązała się z przebudową głównej płyty Rynku. W wyniku prac prowadzonych w latach 2005-2007 trasa wydłużyła się o kolejne 156 metrów. Ponowne jej otwarcie miało miejsce w grudniu 2007 roku.

Aktualnie trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Wiedzie pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nr 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 oraz nieistniejącymi obecnie 28 i 29. Wśród udostępnionych pomieszczeń znajdują się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Droga Kupców, Piwnica Miodowa oraz Lochy Tatarskie - najwęższe miejsce na trasie (70 cm). W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa.

Trasa jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków i świąt. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się w grupach, prowadzonych przez przewodnika.

Galeria

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Underground tourist route in Rzeszów, entry.jpg
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie, wejście
Rzeszow podziemia drzwi.jpg
Autor: Red 81, Licencja: CC BY-SA 4.0
Drzwi do budynku w podziemiach Rzeszowa, który w wyniku podnoszenia się poziomu rynku po kilku stuleciach znalazł się pod płytą rynku.
Rzeszów podiemia 7p.jpg
Autor: Przykuta, Licencja: CC BY-SA 3.0
Fragment podziemi Rzeszowa w Śródmieściu
Rzeszow location map blank.svg
Autor: PółCzłowiek-półInfobox, Licencja: ODbL
Mapa konturowa Rzeszowa(Polska)
Lochy tatarskie rzeszow.jpg
Autor: user:Wildgoha, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Małgorzata Węgrzyn - foto z trasy podziemnej- polecam ;-)