Podziemne przejście dla pieszych
Podziemne przejście dla pieszych – budowla zapewniająca możliwość przejścia dla pieszych pod określonym szlakiem komunikacyjnym przebiegającym na powierzchni terenu lub budowli mostowej. Takie przypisanie tego rodzaju obiektów budowlanych do kategorii budowli zostało dokonane w artykule art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, definiującego pojęcie budowli; w ramach tej definicji wyszczególniono podstawowe rodzaje budowli, wymieniając także podziemne przejście dla pieszych[1].
Opis
Podziemne przejścia dla pieszych były często budowane w Europie w latach 70. XX wieku w tym w Polsce Ludowej ze względu na popularność modernistycznych idei rozdzielania ruchu pieszego i samochodowego. Wadą przejść podziemnych pozbawionych wind jest brak funkcjonalności i nieprzyjazny charakter dla osób z dziećmi na wózkach, niepełnosprawnych i rowerzystów. Z tego powodu od lat 90. XX wieku rozpoczęto w Polsce wyposażanie przejść podziemnych w windy. Niektóre przejścia podziemne wyposaża się także w schody ruchome. Aktualnie nie buduje się już na świecie przejść podziemnych pozbawionych wind lub schodów ruchomych ponieważ są niefunkcjonalne. W niektórych miastach Europy zdecydowano się nawet na usunięcie przejść podziemnych co równocześnie wiąże się z likwidacją dominacji samochodów na ulicy i przywróceniem przejść dla pieszych czego przykładem są remonty ulic Babenberger w Wiedniu, ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie oraz Trasy W-Z w Łodzi.
Jedną z odmian przejścia jest womitorium – tunelowe przejście w trybunie, łączące zewnętrzne ciągi komunikacyjne obiektu widowiskowego (np. stadionu) z widownią. Przykładem womitorium były wjazdy na płytę dawnego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie[2].
Przejście podziemne w ruchu drogowym
Kodeks drogowy oraz przepisy wykonawcze definiują specjalny znak informacyjny dla tego typu przejść. Jest to znak D-35: przejście podziemne dla pieszych[3][4].
Podziemne przejście dla pieszych umożliwia bezkolizyjne skrzyżowanie ruchu pieszego z innego rodzajem ruchem, np. drogowym czy kolejowym. Realizowane jest poprzez budowę odpowiedniego tunelu lub mostu (wiaduktu), przy czym ruch pieszy odbywa się w tunelu lub pod wiaduktem, a ruch pojazdów na koronie budowli. Z dniem 21 września 2022 r. podziemne przejście dla pieszych stało się tunelem dla pieszych[5].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 – Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
- ↑ Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 176. ISBN 83-85001-89-1.
- ↑ Dz.U. z 2022 r. poz. 988 – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
- ↑ Dz.U. z 2019 r. poz. 2310 - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
- ↑ Dz.U. z 2022 r. poz. 1768 – Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw
Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
Balance
Znak drogowy D-35: Przejście podziemne dla pieszych
wyjście z przejścia podziemnego koło Bramy Oławskiej w kierunku Galerii Dominikańskiej
Autor: Zergu, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Undergorund passage - bicycle path - Wrocław, Poland
Autor: Marta Wojtuś, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przejście podziemne, ul. Świdnicka, Wrocław.
fragment przejścia podziemnego pod pl. Jana Pawła II w Wrocławiu - nazwa sklepu jako jedyny widoczny relikt po stojącej tu niegdyś Bramie Mikołajskiej
Zachowane resztki Bastei Hioba w zewnętrznej Bramy Oławskiej we Wrocławiu, wyeksponowane we współczesnym przejściu podziemnym pod ul. Oławską - widok w kierunku północnym
Autor: Nachiel, Licencja: CC BY-SA 2.5
Remont pl. Grunwaldzkiego w październiku 2006
Makieta zewnętrznej Bramy Oławskiej z Basteją Hioba we Wrocławiu. Stan fortyfikacji z II połowy XVI wieku. Makieta w skali 1:25, zbudowana w 1979 i umieszczona obok przejścia podziemnego pod ul. Oławską, w miejscu, w którym znajdują się pozostałości bastei