Pokolenie Alfa

Pokolenie Alfa (z ang. Generation Alpha) jest kohortą demograficzną następującą po Pokoleniu Z. Naukowcy oraz popularne media uznają lata następujące po 2010 roku jako początkowe, a prognozują połowę lat 20. XXI wieku jako końcowe lata urodzenia osób zaliczanych do tej kohorty. Nazwa nawiązuje do pierwszej litery alfabetu greckiego, Pokolenie Alfa jest pierwszym, które urodziło się w całości w trzecim tysiącleciu. Większość członków Generacji Alfa to dzieci Millenialsów, tj. Pokolenia Y[1][2][3].

Alfabet grecki

Nazwa Generation Alpha pochodzi z wyników ankiety przeprowadzonej w 2008 roku przez australijską agencję konsultingową McCrindle Research, a jej założycielowi Markowi McCrindle, powszechnie przypisuje się ukucie tego terminu[4]. McCrindle opisał, jak jego zespół dotarł do tej nazwy w wywiadzie z 2015 roku:

Kiedy prowadziłem badania do mojej książki „The ABC of XYZ Understanding the Global Generations” (opublikowanej w 2009), stało się jasne, że nowe pokolenie, które nadchodzi, nie ma jeszcze przypisanej nazwy. Przeprowadziłem więc ankietę (w końcu jesteśmy badaczami), aby dowiedzieć się, jak ludzie uważają, że powinno nazywać się pokolenie następujące po Z. Mimo że pojawiło się wiele propozycji, a najczęściej wymieniano po prostu Pokolenie A, to Pokolenie Alfa też było parokrotnie wspomniane, tak więc zdecydowałem się, aby właśnie tę nazwę wybrać na tytuł rozdziału „Beyond Z: Meet Generation Alpha”. Po prostu miało to sens, ponieważ jest zgodne z naukową nomenklaturą używania alfabetu greckiego zamiennie z łacińskim, a także ponieważ nie ma sensu wracać do A, w końcu są to pierwsze pokolenia w całości urodzone w XXI wieku, a więc są początkiem czegoś nowego, a nie powrotem do starego[5]..[6].

McCrindle Research czerpał również inspirację z nazewnictwa huraganów, a konkretnie z sezonu huraganów na Atlantyku w 2005 r., w którym nazwy zaczynające się od liter alfabetu łacińskiego zostały wyczerpane, a ostatnie sześć burz nazwano greckimi literami od alfa do zeta[7].

Niektórzy komentatorzy przewidywali, że globalny wpływ pandemii COVID-19 stanie się wydarzeniem definiującym to pokolenie i sugerowali nazwę Pokolenie C dla osób urodzonych podczas pandemii lub dorastających podczas pandemii[8].

Mapa świata ze współczynnikami dzietności według kraju lub terytorium w 2020 r.

W 2015 roku na całym świecie co tydzień rodziło się około dwóch i pół miliona ludzi, a oczekuje się, że Pokolenie Alfa osiągnie liczebność dwóch miliardów do 2025 r. Dla porównania Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że populacja ludzka wynosiła około 7,8 miliarda w 2020 roku, w porównaniu z 2,5 miliarda w 1950 roku. Według danych za 2020 roku około trzy czwarte wszystkich ludzi mieszka w Afryce i Azji. W rzeczywistości większość wzrostu populacji ludzkiej pochodzi z tych dwóch kontynentów, ponieważ narody w Europie i obu Amerykach posiadają zwykle zbyt mało dzieci, aby utrzymać swoją liczebność[9].

Zobacz też

Przypisy

  1. Ursula Perano: Meet Generation Alpha, the 9-year-olds shaping our future. AXIOS. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  2. Daniel Lavelle: Move over, millennials and Gen Z – here comes Generation Alpha. The Guardian. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  3. Genevieve Shaw Brown: After Gen Z, meet Gen Alpha. What to know about the generation born 2010 to today. ABC News. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  4. Joe Pinsker: Oh No, They’ve Come Up With Another Generation Label. The Atlantic. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  5. Mark McCrindle: Understanding Generation Alpha. McCrindle. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  6. Mark McCrindle: Generation Alpha: Mark McCrindle Q&A with The New York Times. McCrindle. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  7. Mark McCrindle: Understanding Generation Alpha. WaybackMachine. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  8. Alex Williams: Meet Alpha: The Next ‘Next Generation’. Wayback Machine. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
  9. Alex Williams: Meet Alpha: The Next ‘Next Generation’. New York Times. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Greek alphabet in LaTeX.png
Autor: Nerd271, Licencja: CC BY-SA 4.0
Greek letters in both upper and lower case and names, typeset in LaTeX.
Total Fertility Rate Map by Country.svg
Autor: Korakys, Licencja: CC BY-SA 4.0
Total fertility rates of sovereign states plus Greenland, French Guiana, New Caledonia, and Puerto Rico.

Data from Population Reference Bureau's 2020 World Population Data Sheet. Greenland data from CIA Factbook.

Derived from BlankMap-World-Sovereign_Nations by RedGolpe.

Crimea status in data unknown, I've gone with default of the original map.