Pokucie

Pokucie
Покуття
Herb
Herb
Położenie
Państwa

 Ukraina

Ważniejsze miasta

Kołomyja, Kuty, Śniatyn

Pokucie (ukr. Покуття, rum. Pocuția) – kraina historyczna, leżąca nad górnym Prutem, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Południowa część Rusi Czerwonej. Nazwa pochodzi od stolicy regionu – Kut nad Czeremoszem.

Historia

Mapa Hospodarstwa Mołdawii wraz z Pokuciem za Stefana Wielkiego
Delineatio Generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina. Cum adjacentibus Provinciis Mapa Wilhelma Beauplana z 1648 wykonana na zlecenie Władysława IV obejmująca województwa: kijowskie, bracławskie, czernihowskie, podolskie, wołyńskie i wschodnią część województwa ruskiego. Północ na dole mapy, Pokucie w jej prawym górnym rogu.
Pierwsza wystawa etnograficzna z roku 1880

W 1349 roku przyłączone do Królestwa Polskiego przez Kazimierza Wielkiego jako część księstwa halicko-włodzimierskiego. Przez Władysława Jagiełłę przekazane Piotrowi I po jego hołdzie lennym jako zastaw za pożyczkę wziętą na wojnę z Krzyżakami. W 1415 Jagiełło przyjął w Śniatynie na Pokuciu hołd lenny od hospodara mołdawskiego Aleksandra.

W XVI wieku Pokucie było terytorium spornym Polski i Mołdawii. Spór został ostatecznie rozstrzygnięty, a Pokucie przyłączone do Polski w 1531 roku po zwycięstwie hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego pod Obertynem. Stanowiło część prowincji małopolskiej Korony.

W 1772 roku, po I rozbiorze Polski, Pokucie znalazło się pod panowaniem austriackim.

Karpaty Wschodnie (w tym i Pokucie) w Europie rozsławił m.in. Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor, który w 1880 roku był współorganizatorem wielkiej wystawy etnograficznej w Kołomyi. Udział w niej wziął sam cesarz Franciszek Józef. Znaczenie Pokucia doceniła i wiedzę o nich udostępniła czytelnikom na zachodzie także angielska pisarka Ménie Muriel Dowie, która w 1890 odbyła podróż na Pokucie i Huculszczyznę, a następnie sporządziła pisemną relację z podróży, która cieszyła się bardzo dużą popularnością i była wielokrotnie wznawiana.

Po upadku Austro-Węgier w konsekwencji I wojny światowej od 1 listopada 1918 roku w składzie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Zajęte (24–27 V 1919) czasowo przez armię rumuńską, latem 1919 przekazane Wojsku Polskiemu. Administracyjnie przynależało do województwa stanisławowskiego.

Przyznane Polsce decyzją Rady Ambasadorów Ententy w marcu 1923. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 okupowane przez Armię Czerwoną i anektowane w październiku 1939 przez ZSRR. Od sierpnia 1945 w granicach ZSRR (jako część Ukraińskiej SRR), po 1991 roku część niepodległej Ukrainy.

Geografia

Teren Pokucia charakteryzuje się wspólnymi cechami geograficzno-fizycznymi. Ma kształt trójkąta, którego ramiona boczne tworzy rzeka Czeremosz oraz pasma Gorganów i Czarnohory, a podstawę kotlina z Czarnym Lasem zwana z czasem stanisławowską[1].

Na wschodzie region graniczy z Podolem oraz Bukowiną, a na zachodzie z Marmaroszem.

Architektura

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Kuty Town Hall RB.jpg
Autor: Rbrechko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ратуша в Кутах (Івано-Франківська область).
Kolomea Town hall Stara doroga 1-4.JPG
Autor: Investigatio, Licencja: CC BY-SA 3.0
To jest zdjęcie miejsca lub budynku wpisanego do Państwowego Rejestru Zabytków Nieruchomych Ukrainy pod numerem: 26-106-0017
Wystawa 1880 pokucka.jpg
Folder reklamowy wystawy etnograficznej z roku 1880, zorganizowanej przez oddzial Towarzystwa Tatrzańskiego w Kolomyi, "Huculszczyzna"
Ștefan cel Mare - Modova.jpg
Map of Moldova under Ştefan cel Mare, coloured version
Stema Pocuției.png
Autor: GeorgeBasaraba, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stema Pocuției, sec. XV Este vorba de stema Țării Pocuției pe care o deducem din stema personală a Principelui Ștefan cel Mare.
Beauplan Poland XVII map.jpg
Mapa Dzikich Pól inaczej Ukrainy, z przyległymi prowincjami. Sporządzona dla dobra publicznego przez Wilhelma de Beauplana w 1648 w Gdańsku na polecenie Władysława IV, Króla Polski
Pokuce.png
Autor: Julieta39, Licencja: CC BY-SA 4.0
Place of Pokuttia (red) in Ukraine (grey). Green dots: Polish borders in the Middle Ages. Light green dots: Polish border 1921-1939. Yellow dots: Hungarian border from the Middle Ages until 1918 and from 1939 until 1944. Red little dots: Moldavian borders in the Middle Ages.
Armenian church in Sniatyn, Ukraine 1.JPG
Autor: Aschroet, Licencja: CC0
Armenian church in Sniatyn, Ukraine
26-252-0017 Sniatyn Catholic Church RB.jpg
Autor: Rbrechko, Licencja: CC BY-SA 4.0
To jest zdjęcie miejsca lub budynku wpisanego do Państwowego Rejestru Zabytków Nieruchomych Ukrainy pod numerem: 26-252-0017