Pola Lifszyc

Fragment muralu z okazji 79-rocznicy powstania w getcie warszawskim według projektu Adama Walasa przy wejściu do stacji Metro Centrum w Warszawie.

Pola Lifszyc (ur. 19?? - 1942?) – polska Żydówka, postać rzeczywista wzmiankowana w książce Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem. Marek Edelman porównuje jej śmierć ze śmiercią Janusza Korczaka i czyni z niej jednostkową męczennicę getta warszawskiego, dzięki czemu stała się powszechnie znanym symbolem dramatu mieszkańców getta.

Życiorys

W getcie prowadziła teatrzyk SKIF-u (młodzieżowej organizacji żydowskiej partii robotniczej Bund) przy ulicy Krochmalnej, gdzie dwa razy w tygodniu organizowała przedstawienia dla najuboższych dzieci[1]. Mimo tego iż została wyciągnięta z transportu na rampę kolejową warszawskiego getta nazajutrz jak mówi Marek Edelman:

„Pola wpadła do domu, zobaczyła, że nie ma matki - matkę pędzili już na Umschlagplatz w kolumnie, to Pola pobiegła za tą kolumną sama, goniła tłum od Leszna do Stawek - narzeczony podwiózł ją jeszcze rykszą, żeby mogła ich dopędzić- zdążyła. W ostatniej chwili wmieszała się w tłum, żeby jeszcze móc wejść z matką do wagonu…, a Pola Lifszyc - która poszła ze swoją matką? Kto wie o Poli Lifszyc? A przecież to ona, Pola, mogła przejść na aryjską stronę, bo była młoda, ładna, niepodobna do Żydówki i miała sto razy większe szanse”.

Przypisy

  1. Wywiad Joanny Szczęsnej z Markiem Edelmanem Opowiem ci o Mani Kac, „Gazeta Wyborcza”, 19−20 kwietnia 2008 r.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Mural upamiętniający Polę Lifszyc w Warszawie 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment muralu z okazji 79-rocznicy powstania w getcie warszawskim według projektu Adama Walasa przy wejściu do stacji Metro Centrum w Warszawie. Na fragmencie upamiętniono żydowską działaczkę młodzieżową Polę Lifszyc.