Polana Beskid

Polana Beskid 3BMa1.jpg

Polana Beskidpolana pod szczytem Gronia Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Jej nazwa pochodzi od nazwy szczytu, Groń Jana Pawła II nazywał się bowiem dawniej Beskidem[1]. Znajduje się na północnych stokach tego szczytu, opadających do doliny Ponikiewki w miejscowości Ponikiew[2][3]. Dawniej, jak wszystkie tego typu polany była to hala pasterska, od dawna jednak jej użytkowanie rolnicze przestało być opłacalne i stopniowo zarasta borówczyskami i lasem. Rozciąga się z niej widok na północną stronę, od wschodu ograniczony jednak bliskim grzbietem odbiegającym od Gronia Jana Pawła II na północny wschód. Widoczne jest Pasmo Bliźniaków i przełom Choczenki, Lanckorońska Góra i Żar w Beskidzie Makowskim oraz Pogórze Śląskie. Widoki sięgają aż po Krakow i Nową Hutę[1].

Przez polanę prowadzi najkrótszy szlak turystyczny na Groń Jana Pawła II, oznakowany białymi serduszkami. Jest to tzw. Szlak Białych Serc zaczynający się w Rzykach na osiedlu Jagódki. Na wschodnim krańcu polany, pod lasem znajduje się źródełko wody, które jeszcze do niedawna było jedynym źródłem wody dla schroniska PTTK Leskowiec[1].

Na polanie Beskid istniał dawniej wyciąg narciarski. Był to najstarszy wyciąg w Beskidzie Małym. Działał aż przez 55 lat, z czasem jednak liczba chętnych do korzystania z niego zmniejszała się, wielu narciarzom nie chciało się bowiem tak wysoko podchodzić z nartami[1].

Przypisy

  1. a b c d Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  3. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
Polana Beskid BMa1.jpg


Media użyte na tej stronie

Polana Beskid BMa1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polana Beskid na Groniu Jana Pawła II
Polana Beskid 3BMa1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polana Beskid na Groniu Jana Pawła II