Pole pszenicy przed burzą

Pole pszenicy przed burzą
Korenveld onder onweerslucht
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1890

Medium

olej na płótnie

Wymiary

50,0 × 100,5 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Amsterdam

Lokalizacja

Muzeum Vincenta van Gogha

Pole pszenicy przed burzą (hol. Korenveld onder onweerslucht, ang. Wheat Field Under Clouded Sky) – obraz Vincenta van Gogha namalowany w lipcu 1890[1] podczas trzymiesięcznego pobytu artysty w niewielkiej miejscowości Auvers-sur-Oise, położonej na północ od Paryża.

Nr kat.: F 778, JH 2097.

Historia i opis

Pole pszenicy przed burzą jest jednym z kilku obrazów o podobnej tematyce, namalowanych przez van Gogha na kilkanaście dni przed śmiercią. Wspomina o nich w liście do brata Theo, napisanym ok. 10 lipca 1890:

Tak więc powróciwszy tutaj znów zabrałem się do pracy, choć ledwie trzymam pędzel w palcach. Ponieważ wiedziałem dokładnie co chcę zrobić, namalowałem trzy kolejne duże płótna. Są to rozlegle pola zbożowe pod wzburzonym niebem i nie musiałem za bardzo wychodzić z siebie, żeby spróbować wyrazić smutek i skrajną samotność.[2]

Obraz jest reminiscencją XVII-wiecznego, holenderskiego malarstwa pejzażowego, którego tradycji, a zwłaszcza rozległych panoram Philipsa Konincka, van Gogh był zawsze świadomy[3].

Z obrazu emanuje uczucie osamotnienia. Malowany dynamicznymi, niczym nieskrępowanymi pociągnięciami pędzla obraz stanowi paletę wibrującej zieleni i błękitu. W przeciwieństwie do innych obrazów van Gogha ze słońcem w roli głównej tu niebo jest zachmurzone[4].

Przypisy

  1. Vincent van Gogh Gallery: The Paintings: Wheat Field Under Clouded Sky (ang.). [dostęp 2011-02-04].
  2. vangoghletters.org: Letter from Vincent van Gogh to Theo van Gogh, Auvers-sur-Oise, c. 10 July 1890 (ang.). [dostęp 2011-02-02]. Cytat: So - having arrived back here, I have set to work again - although the brush is almost falling from my fingers - and because I knew exactly what I wanted to do, I have painted three more large canvases. They are vast stretches of corn under troubled skies, and I did not have to go out of my way very much in order to try to express sadness and extreme loneliness.
  3. Brian Petrie: Van Gogh. Oxford: Phaidon Press Ltd., 1985. ISBN 0-7148-1631-0. (ang.)
  4. vincent-gogh.com: Wheatfield under a Cloudy Sky (ang.). web.archive.org. [dostęp 2012-05-18].

Media użyte na tej stronie