Poligon Tockoje

Poligon Tockoje
Тоцкий полигон
Państwo

 Rosja

Obwód

 orenburski

Miejscowość

Tockoje

Rodzaj bazy

poligon wojskowy

Użytkownicy
Siły Zbrojne ZSRR
Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej
Położenie na mapie obwodu orenburskiego
Mapa konturowa obwodu orenburskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Poligon TockojeТоцкий полигон”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Poligon TockojeТоцкий полигон”
Ziemia52°38′54″N 52°48′55″E/52,648333 52,815278

Poligon Tockoje (ros. Тоцкий полигон) – rosyjski poligon wojskowy położony 40 kilometrów na wschód od Buzułuku na którym przeprowadzono ćwiczenia Snieżok z użyciem broni jądrowej. Na terenie poligonu znajduje się tajna miejscowość Tockoje-2, a poza poligonem wieś Tockoje.

Ćwiczenia Snieżok

14 września 1954 roku[1][2] na poligonie przeprowadzono wielkie manewry wojskowe z użyciem ładunku nuklearnego RDS-4 „Tatiana”[3], którymi dowodził marszałek Gieorgij Żukow. Bomba o mocy 40 kiloton została zrzucona z samolotu Tu-4[3] wybuchając na wysokości około 300 metrów ponad przygotowanymi wcześniej polowymi umocnieniami wypełnionymi wojskiem, żywymi zwierzętami i sprzętem wojskowym. Po eksplozji na teren skażony, w kierunku epicentrum skierowane zostało natarcie sowieckiego CXXVIII Korpusu Strzeleckiego. Jeden z żołnierzy korpusu tak opisał to co zobaczył:

Po gęstym lesie dębowym pozostały tylko czarne zgliszcza. Zwęglone kikuty. Sprzęt bojowy – nasz i naszych umownych nieprzyjaciół – stopiony i zgnieciony. Zniknęły okopy i schrony – górna warstwa ziemi jakby się przemieściła. Teren się wyrównał. Widok był upiorny[3].

Ćwiczenia obserwowały najwyższe władze Związku Radzieckiego i przedstawiciele generalicji z krajów tak zwanej demokracji ludowej.

Kolejne manewry z rzeczywistym użyciem broni jądrowej przeprowadzano na poligonie w Tockoje jeszcze co najmniej kilka razy. Testy oddziaływania broni nuklearnej na żywych ludziach, głównie nieświadomych niebezpieczeństwa żołnierzach i więźniach łagrów, wykonywano także na innych poligonach, między innymi Semipałatyńsku i Nowej Ziemi. Sprawie testowania bomb atomowych na ludziach w ZSRR polski dziennikarz Waldemar Milewicz poświęcił film dokumentalny.

Los żołnierzy

W ćwiczeniach wzięły udział 44 tysiące żołnierzy i oficerów. Wszystkim uczestnikom w przededniu ćwiczeń wydano nowe mundury których po ćwiczeniach nie wymieniono na nowe, dodatkowo żołnierzy nie odkażono i przetrzymywano przez kilka miesięcy w obozie w pobliżu eksplozji. Tuż po ćwiczeniach prawie wszyscy dostali krwawej biegunki, po jakimś czasie dopadały ich choroby popromienne. Każdy z uczestników musiał podpisać zobowiązanie, że przez 25 lat od ćwiczeń nie wyjawi komukolwiek w czym brał udział. Nawet gdy zakaz już minął, żołnierze którzy zgłaszali lekarzom objawy chorobowe i ich przyczyny, byli oskarżani o kłamstwo bo z dokumentów sfałszowanych przez władze dla zachowania tajemnicy wynikało, że we wrześniu 1954 roku służyli na przykład na Syberii, a nie na poligonie Tockoje w obwodzie orenburskim[3].

Przypisy

  1. Тоцкое общевойсковое учение 1954 г.
  2. Тоцкое общевойсковое учение с применением атомного оружия. [dostęp 2007-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-07)].
  3. a b c d Piotr Zychowicz. Zabójczy urok „Tatiany”. „Historia Do Rzeczy”, s. 28-31, czerwiec 2022. Warszawa: Orle Pióro. ISSN 2299-9515. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Outline Map of Orenburg Oblast.svg
Autor: Nzeemin, Licencja: CC BY-SA 2.0
Административная карта Оренбургской области, Россия.
  • Координаты для GMT: -R50.54/61.9/50.42/54.46
  • Инструменты: GMT, Inkscape
Flag of Orenburg Oblast.svg
Flag of Orenburg Oblast.