Polikryształ

Kryształ pirytu o strukturze polikrystalicznej
Zdjęcie powierzchni blachy elektrotechnicznej ukazujące strukturę polikrystaliczną

Polikryształciało stałe będące zlepkiem wielu monokryształów, zwanych domenami krystalicznymi lub ziarnami. Domeny w polikrysztale mają zwykle orientację stochastyczną, choć w szczególnych warunkach można uzyskać polikryształy o bardzo regularnym układzie domen.

Układ domen tworzy mikrostrukturę, którą można obserwować za pomocą zwykłego mikroskopu optycznego. Na granicach domen krystalicznych występuje wiele niejednorodności w ułożeniu cząsteczek i w tych miejscach ciało to jest najsłabsze. Powoduje to, że mikrostruktura polikryształu ma bardzo silny wpływ na jego własności mechaniczne. W przełomie ciało polikrystaliczne o stochastycznym układzie domen jest szorstkie, objawiając układ monokryształów w ciele (ich wielkość i ułożenie).

Olbrzymia większość substancji krystalicznych występujących w naturze ma charakter polikrystaliczny, gdyż do wytworzenia monokryształu o znacznych wymiarach potrzebne są bardzo szczególne warunki. Wyjątkiem są bardzo rzadkie i cenne okazy samorodków złota oraz duże monokryształy naturalnego diamentu.

Media użyte na tej stronie

Grain-oriented electrical steel (grains).jpg
Autor: Zureks, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Grain-oriented electrical steel without coating showing the polycrystalline structure. The photo is taken with a regular digital camera. The size of the image is 6.0 x 4.8 cm.
Piryt, Rumunia.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Kluka (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
piryt, pochodzenie Rumunia;autor zdjęcia Stowarzyszenie Spirifer