Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec obejmuje relacje bilateralne oraz członkostwo w formatach multilateralnych i organizacjach międzynarodowych i regionalnych (m.in. Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, NATO, G7)[1], także działania w sferze ochrony praw człowieka, ochrony klimatu, pomocy humanitarnej oraz migracji[2].

Kształtowanie się głównych celów i kierunków polityki zagranicznej po zjednoczeniu Niemiec

Po zjednoczeniu Niemiec i zmianie sytuacji międzynarodowej potrzebne było zdefiniowanie interesu narodowego oraz kierunków celów polityki zagranicznej. W 1994 roku w rządowej Białej Księdze dotyczącej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Niemiec określono 5 podstawowych interesów[3][4]:

  • ochronę wolności, bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i dobrobytu Niemiec
  • integrację Niemiec z demokracjami europejskimi w ramach Unii Europejskiej
  • trwały i zrównoważony sojusz transatlantycki z USA jako mocarstwem światowym
  • dążenie do porozumienia i partnerstwa ze wschodnimi sąsiadami oraz ich przyłączenie do struktur zachodnich, a także ukształtowania nowego europejskiego systemu bezpieczeństwa
  • przestrzeganie praw człowieka oraz sprawiedliwego światowego ładu gospodarczego opartego na gospodarce wolnorynkowej

Nastąpiło też zdefiniowanie kierunków polityki zagranicznej, szczególnie w obszarze polityki wschodniej wyodrębniając politykę wobec krajów Europy Środkowej-Wschodniej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państwa oraz krajów zachodniobałkańskich. Z obszaru polityki zachodniej wydzielono kwestie integracji europejskiej oraz relacji transatlantyckich[3]. Założenia te nie uległy znaczącym zmianom po przejęciu władzy w Niemczech przez koalicję socjaldemokratów i zielonych w 1998 roku[4].

Relacje europejskie

Niemcy pełnią wiodącą rolę w Unii Europejskiej. W okresie rządów Angeli Merkel zauważana była zmiana w polityce europejskiej Niemiec w kierunku wzrostu znaczenia niemieckiej racji stanu kosztem solidarności europejskiej i potrzeb innych krajów UE (w szczególności krajów postkomunistycznych)[5].

Podczas przemówienia na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie w maju 2009 kanclerz Merkel zdefiniowała cztery zasady polityki europejskiej Niemiec[6]:

  • łączenie interesów niemieckich i spojrzenia całościowego (poszukiwanie rozwiązań łączących małe i duże państwa Unii Europejskiej)
  • dalsze pogłębianie procesu integracji europejskiej
  • świadomość niepowtarzalności Unii Europejskiej i poparcie rozwiązań przyjętych w traktacie lizbońskim
  • funkcjonowanie Unii Europejskiej na bazie wspólnych wartości

Relacje z USA

Rozmowa prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z prezydentem USA Barackiem Obamą w Berlinie, 2013

Wśród czynników wpływających na istotne znaczenie stosunków amerykańsko-niemieckich są[7]:

  • rola USA jako największej gospodarki świata
  • wysoki poziom wymiany handlowej (USA są najważniejszym odbiorcą niemieckich towarów i usług) i inwestycji (USA są największym inwestorem zagranicznym w Niemczech)
  • uzależnienie Niemiec od technologii amerykańskich (IT, sztuczna inteligencja)
  • znaczenie USA jako gwaranta bezpieczeństwa
  • obecność wojskowa USA w Niemczech (35 tysięcy żołnierzy)

W ostatnich latach obszary problemowe we wzajemnych stosunkach obejmowały kwestie bezpieczeństwa oraz stosunek do Chin i Rosji[8]. Pogorszenie stosunków niemiecko-amerykańskich uwidoczniło się w okresie prezydentury Donalda Trumpa[7].

Relacje z Rosją

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w Rosji, 2017

W niemieckiej polityce zagranicznej Rosja zajmuje kluczowe miejsce z uwagi na jej położenie geopolityczne, potencjał demograficzny i militarny, zasoby surowcowe, rynek zbytu dla towarów niemieckich oraz tradycję dwustronnej współpracy. W niemieckiej percepcji Rosję postrzegano jako strategicznego partnera i dominowała postawa kooperacji zamiast konfrontacji[9]. Jednym z paradygmatów polityki zagranicznej Niemiec było rozwijanie dobrych relacji z Moskwą na równi z polityką rozszerzenia NATO i UE w Europie Środkowej. Było to związane z doświadczeniami historycznymi (II wojna światowa, pokojowe zjednoczenie Niemiec)[10]. Wyraźnym przykładem niemiecko-rosyjskiej współpracy jest budzący wiele kontrowersji Gazociąg Północny.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał się do błędów w dotychczasowej polityce Niemiec w stosunku do Rosji[11].

Zobacz też

Przypisy

  1. Internationale Organisationen, auswaertiges-amt.de, 23 maja 2022 (niem.).
  2. Foreign policy topics, auswaertiges-amt.de [dostęp 2022-05-25] (ang.).
  3. a b Erhard Cziomer, Główne interesy i cele polityki zagranicznej zjednoczonych Niemiec [dostęp 2022-05-23].
  4. a b Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Polityka zagraniczna zjednoczonych Niemiec:kontynuacja czy zmiana? [dostęp 2022-05-24].
  5. Hegemonia Niemiec w ponowoczesnej Europie, wojsko-polskie.pl [dostęp 2022-05-26].
  6. Anna Paterek, Polityka europejska Niemiec. Debata wokół reformy i poszerzenia Unii Europejskiej, repozytorium.ka.edu.pl [dostęp 2022-05-26].
  7. a b Z nadziejami na zmianę – RFN wobec USA po zwycięstwie Joe Bidena, pism.pl [dostęp 2022-05-25].
  8. Justyna Gotkowska, Niemiecko-amerykańskie spory o bezpieczeństwo Konsekwencje dla wschodniej flanki, osw.waw.pl [dostęp 2022-05-25].
  9. Mieczysław Stolarczyk, Rosja w polityce Polski i Niemiec na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku Zakres zbieżności i różnicy stanowisk [dostęp 2022-05-24].
  10. Justyna Gotkowska, Berlin wobec groźby wojny. Niemiecka polityka i jej uwarunkowania, osw.waw.pl [dostęp 2022-05-27].
  11. Niemcy. Prezydent Steinmeier: popełniłem błędy w kontaktach z Rosją i Putinem, pap.pl [dostęp 2022-05-24].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Vladimir Putin and Frank-Walter Steinmeier (2017-10-25) 02.jpg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Президент России Владимир Путин с Федеральным президентом Федеративной Республики Германия Франком-Вальтером Штайнмайером
Barack Obama and Joachim Gauck at Schloss Bellevue.jpg
President Barack Obama of the United States and President Joachim Gauck of Germany in Schloss Bellevue in Berlin on 19 June 2013.