Polityka zagraniczna Timoru Wschodniego

Timor Wschodni
Godło Timoru Wschodniego
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Timoru Wschodniego

Wikiprojekt Polityka

Timor Wschodni jako niedawno powstały kraj dopiero rozpoczyna rozwiniętą politykę zagraniczną.

Stosunki Zagraniczne z wybranymi państwami oraz regionami

Współpraca z krajami południowej Azji

Timor Wschodni jako jedyne państwo Azji południowo-wschodniej nie należy do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Timor nie ma nawet stosunku obserwatora tej grupy. Jednakże Timor wyrażał chęć dołączenia do tej grupy, składając podania w 2002 oraz 2006 roku. Za każdym razem organizacja nie zaakceptowała możliwości członkostwa Timoru w ASEAN. Organizacja wyznaczyła termin wejścia Timoru do ASEAN na rok 2011. Dobrym krokiem w kierunku wstąpienia do tej organizacji jest podpisanie paktu o współpracy oraz kooperacji pomiędzy ASEAN a Timorem Wschodnim.

Indonezja

Mimo traumatycznej historii stosunki pomiędzy Timorem a Indonezją wyglądają bardzo dobrze. Indonezja to największy partner handlowy Timoru. Ponad 50% całego importu Timoru pochodzi właśnie z Indonezji. Jedyną kwestią sporną stanowi granica lądowa pomiędzy oboma krajami. Propozycja rozwiązania sporu zaproponowana przez Timor została odrzucona przez Indonezję.

Filipiny

Filipiny, jako drugie po Timorze państwo z dominującą religią jaką jest chrześcijaństwo posiadają dobre stosunki z Timorem już od czasu ogłoszenia przez ten kraj niepodległości. Obecnie pomiędzy oboma krajami istnieje szeroko pojęta wymiana kulturowa, w tym m.in. wymiana studentów.

Status oraz uczestnictwo w organizacjach międzynarodowych

Timor stara się o członkostwo w ASEAN, IMF, ONZ, Azjatyckim Banku Rozwoju, NAM oraz we Wspólnocie Państw Portugalskojęzycznych.

Timor Wschodni posiada status obserwatora przy Forum Wysp Pacyfiku.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of arms of East Timor.svg
East Timor Coat Of Arms