Polonia w Szwajcarii

Polonia w Szwajcarii – społeczność narodowości polskiej zamieszkująca terytorium Szwajcarii.

Historia

Leon Kaufmann, Zebranie członków Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, w Vevey w Szwajcarii, 1916 (w rzeczywistości spotkanie w tym składzie nie miało miejsca, ten zbiorowy portret jest wyobrażeniem artysty)

Okres zaborów

W Solurze w Szwajcarii ostatnie lata życia spędził Tadeusz Kościuszko. W jego dawnym domu mieści się obecnie Muzeum Kościuszki.

Wielu Polaków trafiło do Szwajcarii w okresie Wielkiej Emigracji. W Rapperswilu w 1868 r. w stulecie zawiązania konfederacji barskiej staraniem polskich emigrantów odsłonięto Kolumnę Barską, a dwa lata później utworzono tu Muzeum Narodowe Polskie. W latach 1892–1896 w muzeum pracował i tworzył Stefan Żeromski.

W 1915 w Vevey Henryk Sienkiewicz i Ignacy Jan Paderewski założyli Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Henryk Sienkiewicz zmarł w Vevey w 1916 r.

Polonia w latach 1918–1945

W 1936 w Morges zostało zawiązane z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego i Ignacego Jana Paderewskiego polityczne porozumienie Front Morges.

W 1940 internowano tu żołnierzy 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Pamiątkami są tzw. Polenweg, czyli drogi zbudowane przez polskich żołnierzy w czasie internowania.

Polonia po 1945 roku

Wywodzi się z trzech fal emigracyjnych:

Społeczność Polaków w Szwajcarii

Według szacunków Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Bernie w 2002 roku społeczność Polaków w Szwajcarii liczy około 15–16 tysięcy przedstawicieli, zamieszkujących wszystkie części językowe i kantony.

Największe skupiska Polaków zamieszkują okolice Zurychu i Winterthuru w niemieckojęzycznej Alemanii, mniejsze natomiast we francuskojęzycznej Romandii w kantonach: Genewa i Vaud. Najmniejsza grupa polonijna zamieszkuje włoskojęzyczne Ticino. Zbiorowość Polaków w Szwajcarii charakteryzuje znane skądinąd rozbicie organizacyjne, które obok różnic pokoleniowych spotęgowane jest specyfiką miejscową (podział językowy według kantonów i regionalny). W ostatnich latach do najaktywniejszych organizacji polonijnych należały: Klub Polski w Genewie, Towarzystwo Polskie Winterthur, Klub Polski w Bernie, Polonijny Zespół Tańca „Lasowiacy”, Kabaret Trzy-Na-Stu z Winterthur. Dla Polonii, wiernych kościoła rzymskokatolickiego odbywają się w kościołach kilkunastu miast mszę w języku polskim[1]. W języku polskim odbywają się również spotkania religijne innych wyznań (m.in. Świadków Jehowy[2]).

Wybrane postacie szwajcarskiej Polonii

Tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę na ścianie jego domu w Solurze

Do 1918 roku

Po 1945 roku

Galeria

Przypisy

  1. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego: Msze po polsku, Szwajcaria. [dostęp 2017-06-04].
  2. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-06-05].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Morges - Centre culturel plaque Paderewski.jpg
Autor: Pymouss, Licencja: CC BY-SA 3.0
Plaque commémorative de Ignacy Paderewski sur le centre culturel de Morges.
Leon Kaufmann - Zebranie członków Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, w Vevey w Szwajcarii.jpg
Obraz przedstawia członków Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (w rzeczywistości takie spotkanie nie miało miejsca, zbiorowy portret jest wyobrażeniem artysty). Od lewej siedzą: Maria z Babskich Sienkiewiczowa (żona Henryka), Władysław Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Helena Paderewska (żona Ignacego), Leonia Wierusz-Kowalska (żona Józefa), Józef Wierusz-Kowalski; na pierwszym planie troje dzieci Wierusz-Kowalskich. Od lewej stoją: córka Lawrence'a Almy-Tademy (informacja w Słowniku artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy), Szymon Askenazy, Ignacy Paderewski, Antoni Osuchowski. W tle m.in. Tadeusz Romer i Erazm Piltz oraz dzieci Sienkiewicza: Henryk Józef i Jadwiga. Identyfikacja przedstawionych osób na podstawie: Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2015, s. 218, ISBN 978-83-7100-917-4
Kosciuszko Solothurn.JPG
House in Solothurn, Switzerland, where Tadeusz Kosciuszko was living at the time of his death in October 1817.
Kräutergarten & Polnisches Gartendenkmal - Stefan Żeromski 2012-09-23 16-10-31 (P7000).JPG
© Roland Fischer, Zürich (Switzerland) – Mail notification to: roland_zh(at)hispeed(dot)ch / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
This is an image of a cultural property of national significance in Switzerland with KGS number
Kosciuszko plaque, Solothurn.JPG
Commemorative plaque on house in Solothurn, Switzerland, installed by "Polish exiles" in 1865. The Latin inscription reads: "In memory of Tadeusz Kosciuszko, supreme leader of the Poles, who in this house in October 1817 gave up his great soul."
Bremgartenfriedhof Bern, Interniertengraeber 01 10.jpg
Autor: Хрюша, Licencja: CC BY-SA 3.0

Box with graves of deceased internees of several conflicts at the Bremgarten cemetery in Berne; Berne, Switzerland. In the foreground polish in the background french and belgium soldiers (1914–18, 1939–45), in centre the stele for the deceased internees of the armée de l'est (1871), WWI and WWII.
Losone Strada dei Polacchi 110615 1.jpg
Autor: NAC, Licencja: CC BY-SA 4.0
"Poles' road" (Italian: "strada dei Polacchi") in Losone.
Gebenstorf Polnische Soldatengräber 6283.JPG
Autor: Badener, Licencja: CC BY 3.0
Polnische Soldatengräber auf dem Friedhof, Gebenstorf AG, Schweiz