Polska Biblioteka Internetowa

Polska Biblioteka Internetowafundacja utworzona przez Departament Promocji Społeczeństwa Informacyjnego KBN Ministerstwa Nauki.

PBI miała w zamierzeniu gromadzić i udostępniać różnorodne publikacje w języku polskim poprzez internet. Jej zasoby miały m.in. ułatwiać edukację głównie osobom pochodzącym z małych miast, wsi czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych. Przewidywano płatny dostęp do niektórych materiałów w celu przestrzegania praw autorskich[1].

W chwili otwarcia znalazło się w niej ok. 130 książek w wersji elektronicznej (HTML, plik tekstowy i plik PDF). Stan na marzec 2010 roku to ponad 32 tysiące pozycji.

Za bibliotekę odpowiadało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 21 grudnia 2002 Polska Biblioteka Internetowa rozpoczęła działanie w sieci. W czerwcu 2008 r. została przekazana z MSWiA w gestię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zlecenie MKiDN prace nad jej rozbudową prowadziła Biblioteka Narodowa. W 2012 rozpoczęto migrację zbiorów do biblioteki Polona, zakończoną w 2016[2].

Krytyka

Polska Biblioteka Internetowa była wielokrotnie krytykowana, zarzucano jej między innymi:

  • nadmierny koszt inwestycji (3,5 mln zł)[3] w porównaniu do niewielkiej liczby proponowanych pozycji (szczególnie tych możliwych do łatwego ściągnięcia offline),
  • katalog jedynie po tytule książki bądź autorze[4]
  • błędy literowe w plikach PDF.

Zarzuty potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli [5].

Strona pojawiła się również w Osiołkach[6] (serwis piętnujący i zarazem pomagający stronom napisanym niezgodnie ze standardami i przez to niedostępnym dla użytkowników niektórych przeglądarek, głównie innych niż Internet Explorer).

Zobacz też

Przypisy

  1. Prezentacja Multimedialna Zasoby Polskiej Biblioteki Internetowej [CD-ROM].
  2. Polska Biblioteka Internetowa, „Biblioteka Narodowa” [dostęp 2018-02-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-12] (pol.).
  3. PBI. Niestety to znowu o pieniądzach. Krytyka wydatków na Polską Bibliotekę Internetową. [dostęp 2010-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-08)].
  4. Por. archiwalna strona główna w web.archive.org.
  5. Informacja o wynikach kontroli działania organów administracji publicznej podejmowane w celu zapewnienia dostępu do sieci i usług telekomunikacyjnych. Najwyższa Izba Kontroli, 2012. [dostęp 2020-06-20].
  6. Zakładka w serwisie Osiołki. osiolki.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-23)]. (kopia w serwisie web.archive.org)

Linki zewnętrzne