Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski na Obczyźnie

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski na Obczyźnie
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Ewangelicyzm
     └ Luteranizm
Ustrój kościelny

konsystorialno-synodalny

Obrządek

luterański

Siedziba

Londyn

Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

Władysław Fierla
Duchowy Zwierzchnik Kościoła

Organ ustawodawczy

Synod PKEANO

Zasięg geograficzny

Wielka Brytania, Francja, Republika Federalna Niemiec, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia

Członkostwo

Rada Kościołów Luterańskich w Wielkiej Brytanii,
Wolna Konferencja Luterańska

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski na Obczyźnie, PKEANOKościół luterański istniejący w latach 1952-1995, a skupiający polską emigrację ewangelicką po II wojnie światowej. Centrum wyznania mieściło się w Londynie. Jego liderem był biskup Władysław Fierla.

Historia

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski na Obczyźnie został zorganizowany przez polską społeczność luterańską, która po 1945 roku z powodów politycznych znalazła się poza granicami kraju. Podstawą do jego ukonstytuowania się był dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 grudnia 1952 roku[1].

Pierwszy Synod PKEANO, który odbył się w listopadzie 1953 roku, wybrał jego zwierzchnikiem dotychczasowego seniora duszpasterstwa emigracyjnego, Władysława Fierlę. Kierował on Kościołem do 1995 roku.

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski na Obczyźnie był w swoim nauczaniu wspólnotą konserwatywną, nastawioną na zachowanie charakteru narodowego denominacji. Przez dziesięciolecia utrzymywał braterski alians z amerykańskim Synodem Missouri.

W 1960 roku PKEANO wystąpił ze Światowej Federacji Luterańskiej. Wspólnota uczestniczyła w pracach Rady Kościołów Luterańskich w Wielkiej Brytanii oraz brała udział w Wolnej Konferencji Luterańskiej. W 1972 roku zawarła interkomunię z Polskim Kościołem Ewangelicko-Reformowanym w Wielkiej Brytanii.

W 1995 roku, po śmierci biskupa Władysław Fierli, na skutek problemów wewnętrznych jakie nastąpiły po sesji synodalnej z 1991 roku PKEANO rozpadł się, a poszczególne parafie podporządkowały się różnym denominacjom luterańskim.

Przypisy

Linki zewnętrzne