Polski Kontyngent Wojskowy w Etiopii i Erytrei

Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Pokojowych w Etiopii i Erytrei
 ONZ UNMEE
Ilustracja
Etiopia
Historia
Państwa wystawiające

 Polska

Państwa mandatowe

 Erytrea
 Etiopia

Decyzja o użyciu

10 listopada 2000
M.P. z 2000 r. nr 36, poz. 723

Rozpoczęcie misji

listopad 2000

Zakończenie misji

marzec 2001

Liczba zmian

1

Konflikt zbrojny
wojna erytrejsko-etiopska
Organizacja
Typ

obserwacyjny

Podporządkowanie

Kwatera Główna UNMEE

Liczebność

6 żołnierzy

Dyslokacja

Addis Abeba, Asmara

Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Pokojowych w Etiopii i Erytrei – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w UNMEE w latach 2000-2001.

Historia

W 2000 Etiopia i Erytrea podpisały porozumienie pokojowe, kończące trwającą dwa lata wojnę między tymi państwami. W celu jego przestrzegania Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała rezolucję nr 1320, tworzącą Misję ONZ w Etiopii i Erytrei (UNMEE).

Misja była pierwszą okazją do użycia sił ekspedycyjnych ONZ - Wielonarodowej Brygady Szybkiego Rozwinięcia (SHIRBRIG), która wystawiła sztab tworzący Kwaterę Główną UNMEE oraz kompanię dowodzenia i batalion piechoty. W związku z faktem, że SHIRBIRG tworzyli także Polacy, Rada Ministrów RP wydała zaakceptowany przez prezydenta wniosek o utworzenie PKW w składzie do 6 żołnierzy.

Po przejściu kursu przygotowawczego w Danii, 13 listopada żołnierze oficjalnie rozpoczęli wykonywanie zadań, polegających na monitorowaniu linii rozdzielenia wojsk i weryfikowaniu redukcji sił obu zwaśnionych stron, wspomagając tym samym proces pokojowy.

Polacy przebywali na terenie Etiopii i Erytrei 6 miesięcy (formalnie do 15 marca 2001), gdyż tyle wynosiło maksymalne użycie SHIRBRIG w misji pokojowej. Łączny koszt PKW wyniósł jedynie 60 000 złotych, gdyż strona polska płaciła tylko za przygotowanie kontyngentu, resztę refundowało ONZ.

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie