Polski Kontyngent Wojskowy w Sudanie

Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu
 ONZ UNMIS
Ilustracja
Sudan
Historia
Państwa wystawiające

 Polska

Państwa mandatowe

 Sudan

Decyzja o użyciu

20 kwietnia 2005
M.P. z 2005 r. nr 24, poz. 346

Rozpoczęcie misji

maj 2005

Zakończenie misji

październik 2005

Liczba zmian

1

Konflikt zbrojny
Druga wojna domowa w Sudanie
Organizacja
Typ

sztabowy

Podporządkowanie

Kwatera Główna UNMIS

Liczebność

4 żołnierzy

Dyslokacja

Chartum

Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do prac sztabowych w Kwaterze Głównej UNMIS w 2005.

Historia

Po zakończeniu drugiej wojny domowej w Sudanie, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ utworzona została Misja ONZ w Sudanie (UNMIS), mająca z zadanie strzec postanowień traktatu pokojowego z Nairobi.

Kwaterę Główną UNMIS, na siedzibę której wybrano Chartum, miał tworzyć sztab jednostki ekspedycyjnej Narodów Zjednoczonych - Wielonarodowej Brygady Szybkiego Rozwinięcia (SHIRBRIG), tworzonej także przez Polaków. Dlatego Rada Ministrów w dniu 12 kwietnia 2005 podjęła decyzję o wysłaniu kontyngentu wojskowego, liczącego do 4 żołnierzy obsadzających stanowiska w KG UNMIS/SHIRBRIG. W związku z tym wyselekcjonowani żołnierze zostali przetransportowani do Danii, gdzie wraz ze sztabem SHIRBRIG rozpoczęli przygotowania do misji.

Oficerowie przybyli do Sudanu w kwietniu, czyli zaledwie miesiąc po decyzji ONZ, natomiast czas działania PKW, czyli od 21 kwietnia do 31 października, był zbieżny z okresem rozmieszczenia Wielonarodowej Brygady w Chartumie. W tym czasie zadania Polaków nie wykraczały poza zwykłe prace sztabowe, czyli polegały przede wszystkim na koordynowaniu i monitorowaniu.

Równolegle z PKW w Sudanie pracę rozpoczęło kilku polskich obserwatorów (na przełomie 2009 i 2010 dwóch), którzy jednak nie podlegali dowódcy kontyngentu.

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie