Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”

Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”
Lider

Roman Bartoszcze

Data założenia

1991

Data rozwiązania

1998

Ideologia polityczna

konserwatyzm, agraryzm

Roman Bartoszcze, założyciel i prezes PFLCh „Ojcowizna”

Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”polska konserwatywna partia ludowa działająca w latach 1991–1997, później stowarzyszenie o charakterze politycznym.

Historia

Ugrupowanie zostało założone przez Romana Bartoszczego, który opuścił w 1991 Polskie Stronnictwo Ludowe. Liderami ugrupowania byli też Stanisław Majdański i Leszek Murzyn. W Sejmie kontraktowym jego stronnicy powołali ośmioosobowy Klub Ludowo-Chrześcijański. W wyborach parlamentarnych w 1991 „Ojcowizna” przystąpiła do Porozumienia Obywatelskiego Centrum, wystawiając jednocześnie własną listę w jednym okręgu. Mandat posła I kadencji uzyskał tylko jej przewodniczący.

Roman Bartoszcze w Sejmie przystąpił do klubu Ruch dla Rzeczypospolitej, jednak liderzy „Ojcowizny” nie wystartowali w wyborach w 1993. Dwa lata później w wyborach prezydenckich Forum poparło Jana Olszewskiego. Nie uzyskało jednak żadnego wpływu na kształt nowej formacji byłego premiera – Ruchu Odbudowy Polski. Na skutek tego partia w wyborach parlamentarnych w 1997 przystąpiła do prawicowego komitetu Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski. Jednocześnie jeden z jej założycieli Stanisław Majdański został wybrany senatorem z ramienia AWS. Partia nie przerejestrowała się zgodnie z wymogami nowej ustawy i przestała istnieć w 1998.

W 2001 członkowie stowarzyszenia Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”, Leszek Murzyn (prezes stowarzyszenia) i Grzegorz Górniak[1], z listy Ligi Polskich Rodzin zostali posłami IV kadencji. Pierwszy z nich zasiadał także w Sejmie V kadencji. W 2006 Roman Bartoszcze (prezes honorowy stowarzyszenia PFLCh „Ojcowizna”, zarejestrowanego w KRS w 2004) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. IV kadencja. Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2002, s. 63, 143.

Media użyte na tej stronie

Rbartoszcze.png
Roman Bartoszcze, rolnik i polityk.