Polskie Ratownictwo Okrętowe

Maja podczas remontu w doku pływającym
Holownik Englishman

Polskie Ratownictwo Okrętowe (PRO) – polskie państwowe przedsiębiorstwo armatorskie z siedzibą w Gdyni, którego domeną są holowania oceaniczne i pełnomorskie.

Polskie Ratownictwo Okrętowe powstało w 1951 jako organizacja, której zadaniem było oczyszczanie polskiego wybrzeża z wraków pozostałych po II wojnie światowej. Potem zajęła się także ratownictwem ludzi (SAR). W roku 2002 z PRO wydzielono Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa. Od tego czasu przedsiębiorstwo zajmuje się tylko działalnością komercyjną (ratownictwem okrętowym), na którą poza holowaniami składają się usługi dźwigowe i obsługa platform wiertniczych i statków. Firma dysponuje 3 holownikami i żurawiem pływającym.

Od 2008 roku prowadzono przygotowania do prywatyzacji przedsiębiorstwa. 1 października 2012 roku nastąpiło otwarcie procesu prywatyzacji[1].

Flota PRO

Holowniki

  • AHTS Opal
  • AHTS Amber II
  • AHTS Onyx

Żuraw pływający Maja

Dane techniczne:

Napęd: własny
Udźwig:
  • hak główny: 330 ton
  • hak pomocniczy: 100 ton
Możliwość obrotu ramienia: 360°
Masa przewożonych na pokładzie ładunków: 800 ton

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Englishman, Gdynia - 002.JPG
Englishman (ex-Schepelsturm-95, built by Elsflether Werft, Elsfleth (392)) in Gdynia
Brosen maja docked.jpg
Autor: Brosen, Licencja: CC BY 2.5
Żuraw pływający 'Maja' podczas remontu w doku
State Flag of Poland.png
Flaga Polski z godłem, wersja symboliczna. Oparta na Image:Flag of Poland.svg i Image:Herb Polski.svg. Uwaga: godło użyte w tej grafice jest oficjalne. Niestety jest ono dostępne tylko w formacie rastrowym (bitmapowym), stąd zamieszczona poniżej dodatkowa wersja tej grafiki w formacie SVG korzysta z nieoficjalnego wizerunku godła.