Polskie pociągi pancerne w Wielkiej Brytanii

Polskie pociągi pancerne
w Wielkiej Brytanii
Ilustracja
Proporczyk broni pancernej
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1941

Rozformowanie

1943

Dowódcy
Pierwszy

płk kaw. Leonard Łodzia-Michalski

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

broń pancerna

Jeden z polskich pociągów pancernych w Wielkiej Brytanii
Wagon bojowy polskiego pociągu pancernego w Wielkiej Brytanii
Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele świętego Pankracego w Ipswich ufundowany przez załogę polskiego pociągu pancernego „C” stacjonującego w Wielkiej Brytanii

Polskie pociągi pancerne w Wielkiej Brytaniioddziały broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.

Geneza

W przewidywaniu inwazji niemieckiej na przełomie 1940 i 1941 roku brytyjskie władze wojskowe zaczęły uzbrajać pociągi jako jeden ze środków walki przeciwdesantowej w obronie Wysp Brytyjskich. Wobec dużego zapotrzebowania na żołnierzy dla organizujących się oddziałów brytyjskich, zaproponowano pozostającym na odpoczynku po kampanii francuskiej (maj-czerwiec 1940 roku) oddziałom polskim objęcie służby w pociągach pancernych[1].

17 września 1940 roku generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o formowaniu dwunastu załóg pociągów pancernych. Ich skład rekrutować się miał z nadwyżek oficerów I Korpusu Strzeleckiego. Formowanie pociągów miało zapobiec narastającej frustracji w korpusie oficerskim i stworzyć namiastkę „jednostek liniowych” dysponujących sprzętem bojowym. Zaciąg do pociągów pancernych był ochotniczy i dotyczył oficerów którzy wyrazili zgodę do służby na stanowiskach przewidzianych dla szeregowych (na czas służby zakrywano pagony z oznakami stopni wojskowych). Przyszłe załogi szkolono w Broughton w zakresie obsługi broni i układaniu torów[2].

W październiku 1940 roku sformowany został IV Dywizjon, jego dowódcą mianowano pułkownika dyplomowanego Alexandrowicza. Trzy pociągi: nr 10, 11 i 12 zostały obsadzone przez polskie załogi. W połowie 1941 roku pociągi otrzymały nowe oznaczenia literowe: „K”, „L” i „J”. W listopadzie sformowano I Dywizjon pod dowództwem pułkownika Łodzia-Michalskiego. Stanowiły go pociągi: „C”, „G” i „E”. W styczniu 1941 roku powstał III Dywizjon pod dowództwem pułkownika dyplomowanego Józefa Kapciuka z pociągami: „B”, „M” i „H”, a następnie I Dywizjon podpułkownika dyplomowanego Andrzeja Zbijewskiego z pociągami „A”, „D” i „F”[3]. Zadaniem pociągów pancernych było patrolowanie torów kolejowych i zwalczanie przewidywanych desantów powietrznych oraz wsparcie ogniowe w wypadku niemieckiego desantu morskiego. Pełniły one służbę patrolową głównie w nocy i nad ranem.

Polskie pociągi pancerne w Wielkiej Brytanii nawiązywały tradycjami do obsadzonych Polakami pociągów pancernych Nr 1 i Nr 2 działających na Murmaniu, które wspierały oddziały francusko-brytyjsko-polskie w walkach i potyczkach o stację Obozierskaja podczas wojny domowej w Rosji (1917–1922)[4].

Pod koniec 1941 roku Inspektorat Pociągów Pancernych opracował plan szkolenia pancernego oficerów. Szkolenie podzielono na trzy etapy: kurs podstawowy (samochodowy), specjalistyczny oraz staże i praktyki. W związku z rozbudową polskich jednostek motorowych już w końcu 1941 roku rozpoczęto przygotowania do stopniowej likwidacji pociągów. 10 kwietnia 1942 roku została zarządzona likwidacja 3 i 4 dyonów. Wiosną przekazano Brytyjczykom pociągi obu dywizjonów. I i II dywizjon rozpoczęto likwidować w marcu 1943 roku. W lipcu zlikwidowano ostatni pociąg – Pociąg Pancerny „D”[5]. Ogółem służbę w pociągach pancernych odbyło ponad 550 polskich oficerów[4].

Skład pociągu

Etat pociągu pancernego przewidywał jedno stanowisko oficerskie, siedem podoficerskich i 47 dla szeregowych[6]. Załogi pociągów stanowili oficerowie różnych rodzajów broni, przeważnie jednak piechoty. Załogi dwóch pociągów pancernych składały się wyłącznie z oficerów kawalerii. Oficerów broni pancernej było w nich zaledwie kilku[4].

W skład pociągu wchodziła lokomotywa, dwie lory (jedna amunicyjna, druga do przewożenia szyn, podkładów i narzędzi) oraz dwa, przebudowane z węglarek, wagony bojowe. Ściany wagonu bojowego wykonane były z betonu o grubości około stu milimetrów, który wlano pomiędzy trzymilimetrowe płyty. Wagon składał się z dwóch części. Pierwszą stanowiło stanowisko działa Hotchkiss kalibru 57 milimetrów. W części drugiej znajdowały się stanowiska strzeleckie dla dwóch karabinów maszynowych Bren[6].

Lokomotywy były dzierżawione przez War Office od prywatnych przewoźników. Znajdowała się w nich obsługa brytyjska[7].

Z upływem czasu Polacy dokonali szeregu modyfikacji. W 1941 roku zwiększono liczbę karabinów maszynowych do trzech i opracowano specjalną podstawę na dwa sprzężone breny, przystosowane do ognia przeciwlotniczego. Na wniosek Inspektora Pociągów Pancernych pułkownika Łodzia-Michalskiego Brytyjczycy przydzielili pociągom po dwa motocykle, wyposażyli je w aparaty telefoniczne i radiostacje, a na przełomie lat 1942–1943 do pociągów przydzielono samochody pancerne, czołgi i transportery gąsienicowe. Umożliwiło to przeszkolenie dużej liczby oficerów w obsłudze sprzętu pancernego[8].

Organizacja i obsada personalna pociągów

Pociągi podlegały taktycznie dowództwu korpusów brytyjskich. Tylko IV dywizjon podlegał stacjonującemu w Szkocji polskiemu I Korpusowi. Pod względem organizacyjnym i personalnym przełożonym pociągów był generał do zleceń Naczelnego Wodza, generał brygady Janusz Głuchowski. 4 lutego 1942 roku pociągi pancerne zostały podporządkowane szefowi Sztabu Naczelnego Wodza. W końcu 1941 roku utworzono stanowisko Inspektora Pociągów Pancernych[3]. Siedzibą Inspektoratu był Hotel Rubens w Londynie[9].

Organizacja i obsada personalna pociągów na przełomie 1941/1942

Inspektorat Pociągów Pancernych w Londynie
  • inspektor pociągów pancernych – płk kaw. Leonard Łodzia-Michalski
  • oficer sztabu – mjr dypl. art. Antoni Minkiewicz

I Dywizjon Pociągów Pancernych w Brentwood, Essex

  • dowódca dywizjonu – płk dypl. łącz. inż. Stefan Rotarski
  • zastępca dowódcy – płk dypl. Władysław Niewiarowski
  • II zastępca dowódcy – mjr br. panc. Franciszek Szystowski (stacjonował w Hotelu Rubens)
  • dowódca Pociągu Pancernego „C” – mjr Stanisław Ingolt (stacjonował w Ipswich, Suffolk)
  • dowódca Pociągu Pancernego „D” – ppłk Koziejowski[a] (stacjonował w Manningtree, Essex)
  • dowódca Pociągu Pancernego „E” – mjr piech. Wacław Dobkiewicz (stacjonował w Ashford, Kent)
  • dowódca Pociągu Pancernego „G” – mjr kaw. Jerzy Florkowski (stacjonował w Heacham, Norfolk)

II Dywizjon Pociągów Pancernych w Exeter, Devon

  • dowódca dywizjonu – ppłk dypl. Andrzej Zbijewski
  • zastępca dowódcy – ppłk piech. Marceli Kotarba
  • oficer łączności – kpt. łącz. inż. Franciszek Czarniecki
  • dowódca Pociągu Pancernego „A” – mjr piech. Stanisław Justyn Paczosa (St Austell, Kornwalia)
  • dowódca Pociągu Pancernego „F” – mjr piech. Tadeusz Ochęduszko (Barnstaple, Devon)

III Dywizjon Pociągów Pancernych (eks-Dyon „P”) Market Weighton (od 7 lipca 1941 roku w Yorku)

  • dowódca dywizjonu – płk dypl. art. Józef Kapciuk
  • zastępca dowódcy – ppłk piech. Franciszek Jerzy Głowacki
  • adiutant – kpt. br. panc. Piotr Piątkowski
  • oficer łączności – kpt. łącz. Dariusz Tarnowski
  • oficer techniczny – kpt. sap. rez. Teofil Knapik
  • oficer motocyklowy – ppor. art. Zbigniew Holowej
  • oficer materiałowy – kpt. piech. rez. Jan Tatarkiewicz
  • oficer transportowy – ppor. armii bryt. R. E. Rogers
  • dowódca Pociągu Pancernego „B” (eks-Nr 7) – mjr art. Antoni Świerzy
  • dowódca Pociągu Pancernego „M” (eks-Nr 8) – mjr piech. Czesław Kaptur (Spalding)
  • dowódca Pociągu Pancernego „H” (eks-Nr 9) – mjr piech. Aleksander Nowaczyński, a następnie mjr art. Zygmunt Gużewski (Canterbury, Kent → 13 listopada 1941 roku do I dyonu)

IV Dywizjon Pociągów Pancernych w Perth

  • dowódca dywizjonu – płk art. Aleksander Batory
  • zastępca dowódcy – ppłk piech. Stanisław Szyłeyko
  • dowódca Pociągu Pancernego „J” – mjr kaw. Jan Skawiński (Stirling)
  • dowódca Pociągu Pancernego „K” – mjr piech. Henryk Gustaw Bauer (Longniddry)
  • dowódca Pociągu Pancernego „L” – ppłk art. Stanisław Wilhelm Hackel (Aberdeen)[11]

Odznaka pamiątkowa

Zatwierdzona Dziennikiem Rozkazów Nr 4/41 z 21 października 1941 roku odznaka pamiątkowa pociągów pancernych w Wielkiej Brytanii przedstawia szyszak husarski z pióropuszem okolony od dołu wstęgą. Na załamaniach wstęgi napis: Essex – Devon – York – Perth. Odznaka noszona na łańcuszku po lewej stronie munduru. Tłoczona z blachy brązowej oksydowanej[9].

Wymiary: 8 × 42 mm. Autorem projektu odznaki był mjr dypl. art. Stanisław Bohrynowski, a wykonawcą Spink and Son w Londynie[12].

Zobacz też

Uwagi

  1. W lutym 1942 roku na stanowisko dowódcy Pociągu Pancernego „D” wyznaczony został major piechoty Stanisław Szaliński z I Oficerskiego Baonu Szkolnego. W kwietniu 1942 roku przydział ten został anulowany, a major Szaliński ponownie zaliczony do stanu ewidencyjnego I Oficerskiego Baonu Szkolnego, i pozostawiony na odkomenderowaniu na kursie dowódców batalionów[10]

Przypisy

  1. Marian Żebrowski: Zarys historii polskiej broni pancernej 1918-1947. Londyn: Zarząd Zrzeszenia Kół Oddziałowych Broni Pancernej, 1971, s. 125.
  2. Zbigniew Lalak: Broń pancerna w PSZ 1939-1945. Warszawa: Pegaz-Bis: O.K. Media, 2004, s. 31-38. ISBN 83-922002-0-9.
  3. a b Lalak 2004 ↓, s. 31-38.
  4. a b c Żebrowski 1971 ↓, s. 125.
  5. Lalak 2004 ↓, s. 38.
  6. a b Lalak 2004 ↓, s. 31.
  7. Lalak 2004 ↓, s. 32.
  8. Lalak 2004 ↓, s. 37.
  9. a b Żebrowski 1971 ↓, s. 126.
  10. Rozkazy dzienne. I Oficerski Baon Szkolny, 1942, s. 46, 80.
  11. Obsadę personalną opracowano na podstawie: Żebrowski 1971 ↓, s. 126-128 i Lalak 2004 ↓, s. 33.
  12. Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945. Warszawa: Pantera Books, 2007. ISBN 978-83-204-3299-2.

Bibliografia

  • Zbigniew Lalak: Broń pancerna w PSZ 1939–1945 : Organizacja i struktura. Warszawa: Pegaz-Bis, 2004. ISBN 83-922002-0-9.
  • Zdzisław Sawicki, Adam Wielechowski: Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945. Warszawa: Pantera Books, 2007. ISBN 978-83-204-3299-2.
  • Marian Żebrowski: Zarys historii polskiej broni pancernej 1918–1947. Londyn: Zarząd Zrzeszenia Kół Oddziałowych Broni Pancernej, 1971.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Our Lady of Czestochowa, in Saint Pancras, Ipswich.jpg
Autor: JASpencer, Licencja: CC BY-SA 3.0
Inscription "Regina Poloniae Ora Pro Nobis (Queen of Poland, Pray for us) - Donated by the crew of the Polish "C" Armoured Train" who were stationed near Ipswich, this icon represents the Polish presence in Saint Pancras.
Polish troops in armoured train UK 1941 IWM H 7034.jpg
Polish troops man an armoured train on a line at North Berwick in Scotland. The train was armed with a 6-pounder tank gun, two Boys anti-tank rifles and six Bren guns.
For view from the ground see File:Polish troops in armoured train UK 1941 IWM H 7033.jpg
M4A1 Grizzly Sherman CFB Borden.jpg
Autor: Balcer, image corrected by pl:Wikipedysta:Chrumps, Licencja: CC BY 2.5
Grizzly M4A1 Sherman tank at Base Borden Military Museum.
Polish troops in armoured train UK 1941 IWM H 7033.jpg
Polish troops manning a camouflaged armoured train at Berwick, Scotland. The truck is mounted with a 6-pounder tank gun, anti-tank rifles and Bren guns.
For view from above see File:Polish troops in armoured train UK 1941 IWM H 7034.jpg
Proporczyk panc.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Proporczyk broni pancernej (na kołnierz) wprowadzony w Wojsku Polskim w Anglii w 1941