Pomnik Dzieci Głogowskich w Głogowie

Pomnik Dzieci Głogowskich
w Głogowie
Ilustracja
Państwo Polska
Województwo dolnośląskie
MiejscowośćGłogów
Miejsceplac Jana Pawła II
ProjektantDymitr Petrov Vacev
Materiałgranit
Data odsłonięcia1 września 1979
Położenie na mapie Głogowa
Mapa konturowa Głogowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dzieci Głogowskichw Głogowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dzieci Głogowskichw Głogowie”
Położenie na mapie powiatu głogowskiego
Mapa konturowa powiatu głogowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Dzieci Głogowskichw Głogowie”
Ziemia51°39′59,26″N 16°05′23,60″E/51,666461 16,089889

Pomnik Dzieci Głogowskichpomnik znajdujący się na placu Jana Pawła II, w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich, frontem do ulicy Brama Brzostowska, będący największym i najbardziej znanym z głogowskich pomników. Pomysł jego ustawienia powstał z inicjatywy Głogowskiego Towarzystwa Kultury w 1966 z okazji obchodów tysiąclecia istnienia państwa polskiego. Pomnik utworzono ze składek społecznych.

Historia

Konkurs na projekt pomnika ogłosił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Męczeństwa Dzieci Polskich. Spośród 30 projektów wybrano pomysł bułgarskiego rzeźbiarza Dymitra Petrova Vaceva, który do jego budowy użył jasnoszarego granitu. 16 stycznia 1978 została zawarta umowa na wykonanie tego pomnika, natomiast jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1979 – w dniu obchodów 40-lecia wybuchu II wojny światowej i 870. rocznicy obrony Głogowa w czasie wojny polsko-niemieckiej.

Pomnik ten nawiązuje do obrony Głogowa w 1109, podczas której król niemiecki Henryk V Salicki w celu zdobycia grodu rozkazał przywiązać zakładników, między innymi dzieci grodzian, do machin oblężniczych. Mimo tego obrońcy Głogowa nie poddali grodu poświęcając życie swych bliskich.

Opis

Pomnik Dzieci Głogowskich zbudowany jest z czterech głównych części, ustawionych na podeście z granitowych płyt. Główna jego część, pochylona nad całością, symbolizuje ramię machiny oblężniczej, do której przywiązane są wyrzeźbione dzieci, chcące uwolnić się z więzów. Twarze symbolizują cierpienie, poświęcenie oraz niewinność. Natomiast ich ciała wyrażają pragnienie uzyskania wolności i dlatego skierowane są w różne strony. Na szczycie głównej części pomnika widnieje wizerunek orła śląskiego. Po prawej stronie znajduje się pamiątkowa płyta (2,88 × 3,5 m) zawierająca fragment kroniki Galla Anonima, zarówno w języku polskim jak i łacinie:

LEPIEJ / BĘDZIE / I ZASZCZYTNIEJ / JEŚLI / ZARÓWNO / MIESZCZANIE / JAK ZAKŁADNICY / ZGINĄ OD MIECZA / ZA OJCZYZNĘ / NIŻ GDYBY / KUPUJĄC / ZHAŃBIONY / ŻYWOT ZA CENĘ / PODDANIA GRODU / MIELI SŁUŻYĆ / OBCYM.
ESSE / MELIUSBET / HONESTIUS / ET CIVES / ET OBSIDES / GLADIO / PRO PATRIA / MORITUROS / QUAM FACTA / DEDITIONE VITAM / INHONESTAM / REDIMENTES / ALIENIS / GENTIBUS / SERVITUROS.

Z lewej strony granitowy znicz z napisem: „DZIECIOM GŁOGOWA 1109”. Czwartym elementem jest podpórka pod wieńce umieszczona za płytą z napisem. Płyta pomnika Dzieci Głogowskich jest miejscem składania wieńców podczas uroczystości rocznicowych i patriotycznych.

Galeria

Literatura

  • Encyklopedia Ziemi Głogowskiej. Zeszyt 10, Głogów 1993.

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
Zn2.JPG
Granitowy znicz.
Dzg1.JPG
Autor: Wiolettapotomska, Licencja: CC BY 2.5
Rzeźby ukazujące sylwetki dzieci na Pomniku Dzieci Głogowskich
Głogów location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Głogów, Poland
Ta mapa of Głogów została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Zamk.JPG
Autor: Wiolettapotomska, Licencja: CC BY 2.5
Pomnik Dzieci Głogowskich na tle Zamku Książąt Głogowskich
Pdz3.JPG
Pomnik Dzieci Głogowskich.
Pdz2.JPG
Pomnik Dzieci Głogowskich.
Pdz1.JPG
Pomnik Dzieci Głogowskich i Biblioteka Świętego Pielgrzyma z wieży zamku. Widok z lotu ptaka. Pomnik Dzieci Głogowskich - widok z wieży zamkowej.
Glogow Pomnik Dzieci Glogowskich tablica 2005.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ausir (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.0
Pomnik Dzieci Głogowskich w Głogowie. Zdjęcie zrobione przez Pawła Dembowskiego 24 kwietnia 2005.