Pomnik Katyński w Radomiu

Pomnik Katyński w Radomiu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Radom

Miejsce

Cmentarz Rzymskokatolicki w Radomiu

Typ pomnika

1981–1990 krzyż brzozowy, od 1990 obelisk

Projektant

architekt Jacek Kapusta

Materiał

granit

Data odsłonięcia

1 listopada 1981 (brzozowy Krzyż Katyński)
17 września 1990 (obecny granitowy pomnik)

Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Katyński w Radomiu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Katyński w Radomiu”
Ziemia51°23′36,6″N 21°07′50,7″E/51,393500 21,130750

Pomnik Katyński w Radomiu – w latach 1981–1990 brzozowy krzyż, a od 1990 r. granitowy monument w hołdzie ofiarom Katynia ulokowany przy głównej alei cmentarza rzymskokatolickiego w Radomiu[1], nieopodal rzeźby „Anioła Ciszy” zdobiącej grób Konstantego Mireckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Pomnika Pamięci Radomian Pomordowanych w Hitlerowskich Obozach Koncentracyjnych oraz Pomnika Pamięci Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Sybiraków[2].

Historia

W nocy z 30 października na 1 listopada 1981 r., z inicjatywy i pod przywództwem lidera KPN i wiceprzewodniczącego NSZZ „Solidarność” Jacka Jerza radomska Konfederacja Polski Niepodległej wykonała i ustawiła w głównej alei cmentarza rzymskokatolickiego wykonany z konarów brzozowych (nawiązujący w ten sposób do brzozowych lasów w miejscach straceń) krzyż w hołdzie ofiarom Katynia[3]. Na krzyżu zamieszczono tablicę z napisem:

SUMIENIE ŚWIATA WOŁA O SPRAWIEDLIWĄ PRAWDĘ
Ś+P OFIARY KATYNIA
KWIECIEŃ – MAJ 1940 R.

zaś po jego lewej stronie dodatkowo blaszaną tabliczkę z napisem:

PAMIĘĆ, MODLITWA I CZEŚĆ LUDZIOM POMORDOWANYM W KATYNIU[2]

W odróżnieniu od podobnych inicjatyw w innych miastach bezzwłocznie niszczonych przez SB (np. krzyż ustawiony z inicjatywy ks. Stefana Niedzielaka na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach usunięto jeszcze tego samego dnia), radomski Krzyż Katyński uniknął zniszczenia i jako jedyny w kraju przetrwał stan wojenny i cały okres PRL. Przyczyniła się do tego zapewne umiejętnie wybrana data ustawienia i lokalizacja, gdyż tłumy radomian odwiedzających nekropolię w dniu Wszystkich Świętych i w dniach kolejnych uniemożliwiły SB interwencję, wieść o istnieniu krzyża zdążyła w tym czasie obiec całe miasto, a wokół niego zaczęto regularnie zapalać tysiące zniczy[4]. Obok Pomnika Czerwca '76, w latach '80 krzyż ten stał się jednym z najważniejszych miejsc pamięci w Radomiu i wyznaczył godne miejsce w centrum radomskiej nekropolii, w którym w 1990 r. zastąpił go obecny monument.

Granitowy pomnik w jego obecnej postaci został zaprojektowany przez architekta Jacka Kapustę i wykonany w radomskim zakładzie kamieniarskim Szczepana Kowalskiego. Jego odsłonięcie miało miejsce w dniu 17 września 1990 r., w 51 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w 1939 r.[2]

Opis

Podstawę obecnego monumentu stanowi wielki polny głaz, na którym umieszczone są trzy kolumny z szarego granitu, z wygrawerowanymi napisami „OSTASZKÓW”, „KOZIELSK” oraz „STAROBIELSK”. Na kolumnach wsparty jest mniejszy, nierówno ciosany, granitowy głaz z poziomym napisem „KATYŃ”. Całość wieńczą trzy elementy: pośrodku granitowy krzyż, a po obu jego bokach granitowe ostro zakończone kolumny z mosiężnym godłem Polski (po lewej) oraz krzyżem z wpisanym weń znakiem Polski Walczącej (po prawej).

Na stanowiącym podstawę pomnika głazie znajduje się mosiężna tablica z napisem:

PAMIĘCI OFICERÓW I ŻOŁNIERZY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ HANIEBNIE ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD W KATYNIU I INNYCH OBOZACH W LATACH 1939-1941 ORAZ WSZYSTKIM POLAKOM ZAMĘCZONYM NA TERENIE ZSRR
ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ
SOLIDARNOŚĆ ZIEMI RADOMSKIEJ
SPOŁECZEŃSTWO M. RADOMIA
RADOM DN. 17.09.1990

W późniejszych latach przed pomnikiem dodatkowo ulokowano granitową tablicę, na której zamieszczono następujący napis:

PAMIĘCI OFICERÓW WOJSKA POLSKIEGO I POLICJI PAŃSTWOWEJ Z OBOZÓW KOZIELSKA, OSTASZKOWA, STAROBIELSKA, ORAZ Z WIĘZIEŃ ZACHODNIEJ BIAŁORUSI I UKRAINY ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD WIOSNĄ 1940 ROKU SPOCZYWAJĄCYCH W KATYNIU, MIEDNOJE, CHARKOWIE I INNYCH MIEJSCACH KAŻNI
CIERPIENIU – PRAWDĘ
UMARŁYM – MODLITWĘ
W OBLICZU BOGA WSZECHMOGĄCEGO
RODZINA KATYŃSKA W RADOMIU[2]

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
Radom location map.svg
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Radom, Poland
Ta mapa of Radom została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Pomnik Katynski Radom.jpg
Autor: Konfederat73, Licencja: CC0
Pomnik Katyński w Radomiu zlokalizowany przy głównej alei cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego. Wzniesiony w 1990 r., zastąpił brzozowy Krzyż Katyński, który stał w tym miejscu w latach 1981-1990 (ustawiony w dniu 1.11.1981 przez radomską Konfederację Polski Niepodległej).