Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie

Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej
w Głogowie
Ilustracja
Pierwotny pomnik
Państwo

 Polska

Miejscowość

Głogów

Miejsce

Park Słowiański

Typ pomnika

obelisk

Całkowita wysokość

12 m

Data budowy

1948

Ważniejsze przebudowy

1995

Położenie na mapie Głogowa
Mapa konturowa Głogowa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiejw Głogowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiejw Głogowie”
Położenie na mapie powiatu głogowskiego
Mapa konturowa powiatu głogowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiejw Głogowie”
Ziemia51°39′54,32″N 16°04′55,28″E/51,665089 16,082022
Odnowiony pomnik

Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie – najstarszy pomnik powojenny Głogowa. Usytuowany jest w Parku Słowiańskim przy zbiegu ulic: Al. Wolności i Jedności Robotniczej. Pomnik ma powierzchnię 1384 m² i 12 m wysokości.

Pierwotny pomnik

Pomnik został wzniesiony w 1948 roku ku czci żołnierzy sowieckich. Upamiętniał poległych w czasie zdobywania miasta w lutym i marcu 1945 żołnierzy 3. Armii Gwardyjskiej, dowodzonej przez generała pułkownika Wasilija Nikołajewicza Gordowa, wchodzącej w skład 1 Frontu Ukraińskiego. Według R. Majewskiego poległo 116 oficerów, 20 podoficerów i 795 żołnierzy. Zostali oni pochowani w zbiorowych mogiłach w tymże parku. W latach 50. zwłoki ekshumowano i pochowano w Gorzowie Wielkopolskim, na centralnym cmentarzu wojskowym województwa zielonogórskiego, do którego wtedy należał Głogów.

Do budowy pomnika użyto kamienia, cegły i cementu. Przedstawiał on trzech żołnierzy radzieckich ze sztandarem. Zostali oni ustawieni na wysokim, czworobocznym cokolemauzoleum, wraz z obeliskiem, zwieńczonym gwiazdą. Cały pomnik został usytuowany na dwupoziomowej płycie, do której prowadzą 3 stopnie szarego podejścia, wyrównującego pochyłość terenu. Rzeźby żołnierzy zostały wykonane oddzielnie. Po obu bokach cokołu zostały ustawione dwa lekkie działa polowe a poniżej dwa kwietniki i dwie czasze zniczy. Front pomnika został skierowany w stronę niewidocznej z parku Odry.

Czarna płyta znajdująca się na przedniej ścianie cokołu-mauzoleum, była opatrzona napisem w j. rosyjskim, przy likwidacji cmentarza w roku 1948:

„CЛABA ГЕРОЯM BOИHAM
CHWAŁA BOHATEROM,
ЗЙГВАРДЕЙСКОЙ APMИИ
ПАВШИМ СМЕРЬЮ ХРАБ-
РЫX B БОЯХ ПРИ ВЗЯТИИ
ГОРОДА И КРЕПОСТИ -
ГЛОГАУ В МАРТЕ 1945 r."
ŻOŁNIERZOM 3-CIEJ
GWARDYJNEJ ARMII
KTÓRZY PADLI ŚMIERCIĄ
WALECZNYCH W BOJACH
PRZY ZDOBYWANIU MIA-
STA I TWIERDZY GŁOGOWA
W MARCU 1945 r.

Przebudowa pomnika

Trzy tablice na pozostałych bokach cokołu, były puste, imitowały okienka mauzoleum. W kwietniu 1995 roku dokonano restauracji pomnika. Został poświęcony żołnierzom koalicji antyhitlerowskiej, z czym wiąże się zmiana nazwy, z Pomnika Zwycięstwa na „Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej”.

Autor tego pomnika to mgr inż. Sławomir Krawczyk, wykonawcą została firma KAMIREX S. C. K. P. Czawiak z Nowej Soli, a fundatorem – Urząd Miejski w Głogowie. Usunięto armaty, postacie żołnierzy oraz symbolikę totalitarną, dotyczącą Armii Czerwonej. Bryła pomnika pozostała bez zmian. Został zbudowany z cegły pełnej, na zaprawie cementowo-wapiennej. Skute zostały stare tynki, nałożono nowe i pomalowano na kolor żółto-brązowy. Zamontowano tablice z napisem. Wokół pomnika wyłożono płytki GRES, łącznie ze schodami.

Tablice z napisem zostały wykonane z czarnego marmuru. Został zmieniony napis:

Bibliografia

  • Serafin J., (2001), Pomniki Głogowa, Głogów.
  • Gazeta, (28.04.2006), Tygodnik Głogowski, Głogów.
  • Rafałowicz J., (X 1997), Karta Ewidencyjna miejsca pamięci narodowej nr 1, Urząd Miejski w Głogowie.

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
AloAlo1.jpg
Autor: AlioAlio21, Licencja: CC-BY-SA-3.0
pomnik.
Głogów location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Głogów, Poland
Ta mapa of Głogów została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
AloAlo4.jpg
Autor: AlioAlio21, Licencja: CC-BY-SA-3.0
IN THE MEMORY OF THE SOLDIERS OF THEALLIED ANTIFASCIST FORCES FALLEN ON THE FRONTS OF THESECOND WORLD WAR CITIZENS OF GŁOGÓW. AUX SOLIDATS DE LA COALITION ANTIHITLERIENNE MORTS AUX FRONTS DE LA SECONDE GUERRE MONDIALE LES HABITANS DE GŁOGÓW.
AloAlo3.jpg
Autor: AlioAlio21, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie