Pomnik Lotników Polskich w Banicy

Pomnik Lotników Polskich w Banicy
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Banica

Data budowy

1969

Ważniejsze przebudowy

2009

Położenie na mapie gminy Sękowa
Mapa konturowa gminy Sękowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Lotników Polskich w Banicy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Lotników Polskich w Banicy”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Lotników Polskich w Banicy”
Ziemia49°31′30,4″N 21°18′30,1″E/49,525111 21,308361

Pomnik Lotników Polskich w Banicy – pomnik znajdujący się w przysiółku Banica we wsi Krzywa w województwie małopolskim. Pomnik upamiętnia siedmiu polskich lotników, którzy zginęli w katastrofie samolotu w czasie II wojny światowej w wyniku zestrzelenia samolotu w czasie lotu bojowego z zaopatrzeniem dla powstańczej Warszawy.

Pomnik ku czci poległych 7 polskich lotników z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, jednostki lotniczej RAF stacjonującej na lotnisku Campo Cassale koło Brindisi, we Włoszech.

Opis

Pomnik postawiono w 1969 r. na wzgórzu przy drodze biegnącej z miejscowości Sękowa do Krzywej. Z powodu braku szczegółowych danych co do samolotu oraz poległych w katastrofie lotników na pomniku umieszczono napis: "Pamięci 7 lotników Polskich nieznanego nazwiska niosącym z Włoch pomoc dla powstańców Warszawy poległym w Banicy we wrześniu 1944 r, w 25 rocznicę śmierci". Społeczeństwo Powiatu Gorlickiego". W 2006 r. przeprowadzono badania archeologiczne w miejscu upadku samolotu, które potwierdziły, że był to samolot Halifax MkII FS-P (JP295) oraz ustalono skład załogi samolotu. Stary pomnik rozebrano 12 czerwca 2009 r.[1] Nowy pomnik wybudowano w miejscu poprzedniego i odsłonięto w 65. rocznicę zestrzelenia samolotu, dnia 28 sierpnia 2009 r. Na pomniku umieszczono listę imienną poległych lotników.

Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga samolotu Halifax JP295 wystartowała z lotniska we Włoszech, był to lot dla zaopatrzenia powstańców w Warszawie. Załoga samolotu należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, a stacjonowała na lotnisku Campo Cassale koło Brindisi, na południowym wschodzie Włoch. Podczas tego lotu w samolocie HP59 Halifax MkII FS-P (JP295) znajdowali się: kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. pilot Kazimierz Widacki, ppor. bombardier Konstanty Dunin-Horkawicz, ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga, sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia o godz.2:33 przez nocny niemiecki myśliwiec JU-88C/G, cała załoga zginęła. Ciała lotników pochowano w miejscu katastrofy, następnie w marcu 1945 r. przeniesiono na cmentarz we wsi Krzywa, w 1980 r. po ekshumacji ponownie przeniesiono na cmentarz wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Pomnik siedmiu lotników, sekowa.info [dostęp 2019-10-09] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
Krzywa-Banica, pomnik lotników.jpg
Autor: Henryk Bielamowicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
wieś Krzywa, przysiółek Banica