Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu

Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni
w Radomiu
Obiekt zabytkowy nr rej. A-805 z 11.06.2008
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

 Radom

Miejsce

ul. Przemysłowa

Typ pomnika

obelisk

Data odsłonięcia

19 października 1958

Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broniw Radomiu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broniw Radomiu”
Ziemia51°23′21,6″N 21°08′52,6″E/51,389333 21,147944

Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu – pomnik zlokalizowany na terenie dawnej Fabryki Broni, przy ulicy Przemysłowej.

Historia

W 1922 roku podjęto decyzję o utworzeniu w Radomiu Państwowej Wytwórni Broni, przemianowanej w 1927 roku na Fabrykę Broni. Do wybuchu II wojny światowej zakład produkował broń palną oraz m.in. sprzęt motoryzacyjny i rowery na potrzeby wojska i na rynek cywilny. Już w 1939 roku Fabryka Broni została przejęta przez Niemców i produkowała broń przeznaczoną dla Wehrmachtu. W ramach konspiracji pracownicy Fabryki produkowali elementy broni na potrzeby Armii Krajowej. We wrześniu 1942 roku miało miejsce starcie niemieckich policjantów z żołnierzami Armii Krajowej na stacji kolejowej w miejscowości Rożki pod Radomiem. Przy polskich żołnierzach znaleziono pistolety Vis, co doprowadziło do dekonspiracji działalności pracowników Fabryki. W odwecie władze niemieckie przeprowadziły masowe aresztowania oraz egzekucje. 14 października 1942 roku na terenie Fabryki Broni powieszono 26 jej pracowników. Dnia 19 października 1958 roku w pobliżu miejsca egzekucji został odsłonięty pomnik upamiętniający pracowników pomordowanych podczas niemieckiej okupacji.[1]

Opis

Pomnik składa się z obelisku zwieńczonego orłem zrywającym kajdany oraz cokołu z tablicą, na której umieszczono napis[1]:

BOHATEROM
PRACOWNIKOM TUTEJSZYCH
ZAKŁADÓW
KTÓRZY ODDALI ŻYCIE W WALCE
Z OKUPANTEM HITLEROWSKIM
W LATACH 1939-1945
ZAŁOGA

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
RADOM 1958 R.

Przed postumentem umieszczono również nowszą tablicę z nazwiskami pracowników Fabryki Broni zamordowanych w egzekucji 14 października 1942 roku.

Otoczenie

W pobliżu obelisku upamiętniającego pomordowanych przez Niemców pracowników Fabryki Broni ustawiono w 1981 roku krzyż ku czci zamordowanych w tym miejscu 15 radomian podejrzanych o udział w tajnej produkcji broni dostarczanej Armii Krajowej.[1]

Przypisy

  1. a b c red. J. Urbański, Radomskie miejsca pamięci II wojny światowej: informator turystyczny, Radom 2010, s. 5–7

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
Zakłady Metalowe Łucznik 3.JPG
Pomnik ofiar terroru niemieckiego 1939-45
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Radom location map.svg
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Radom, Poland
Ta mapa of Radom została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.