Pomnik konny Marka Aureliusza

Pomnik konny Marka Aureliusza
Ilustracja
Państwo Włochy
MiejscowośćRzym
MiejsceMuzea Kapitolińskie
Typ pomnikapomnik konny
Projektantanonimowy rzeźbiarz rzymski
Całkowita wysokość3,4 m
Data budowy175 n.e.
Ważniejsze przebudowy1981
Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik konny Marka Aureliusza”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik konny Marka Aureliusza”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik konny Marka Aureliusza”
Ziemia41°53′35,98″N 12°28′58,58″E/41,893328 12,482939
Współczesna kopia pomnika na Placu Kapitolińskim

Pomnik konny Marka Aureliuszaantyczny posąg znajdujący się na Kapitolu w Rzymie, wykonany w roku 175 n.e. Przedstawia on cesarza rzymskiego Marka Aureliusza.

Wykonany został z brązu pokrytego częściowo złotem. Jest to jedyny zachowany antyczny pomnik konny, który w średniowieczu był mylnie uważany za pomnik cesarza Konstantyna I Wielkiego. Był inspiracją dla licznych pomników konnych w późniejszych epokach, głównie w renesansie i klasycyzmie (m.in. pomnik Gattamelaty w Padwie czy pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie).

Do 1981 pomnik usytuowany był na Piazza del Campidoglio, przed Pałacem Senatorskim, następnie został przeniesiony do Muzeów Kapitolińskich, zaś na miejscu antycznego posągu ustawiono jego kopię.

Historia

Posąg został wykonany w 175 roku naszej ery przez anonimowego rzymskiego artystę. Kwestia jego pierwotnego usytuowania nie jest wciąż rozstrzygnięta. Prawdopodobnie stał na Forum Romanum albo na Piazza Colonna (gdzie znajduje się także inne dzieło związane z Aureliuszem – kolumna z reliefowymi scenami poświęconym wojnom cesarza z Markomanami i Kwadami). Na podstawie zachowanych zabytków numizmatycznych wiadomo, iż na ziemiach cesarstwa często odlewano i stawiano konne posągi władców, jednakże ze względu na pogański charakter były one w średniowieczu systematycznie niszczone. Pomnik Marka Aureliusza ocalał, ponieważ w średniowieczu postać tę utożsamiano z Konstantynem I Wielkim, który proklamował swobodę wyznawania chrześcijaństwa. W VIII wieku na życzenie papieża posąg został ulokowany na terenie papieskiej rezydencji na Lateranie. W roku 1538 na polecenie papieża Pawła III przeniesiono go na Plac Kapitoliński, który wraz z otaczającą zabudową zaprojektował Michał Anioł. Artysta ten wykonał również postument pod statuę. Oryginał dzieła znajdował się na placu aż do 1981, kiedy zapadła decyzja przeniesienia go do Muzeów Kapitolińskich i zastąpienia współczesną kopią.

Opis

Pomnik konny Marka Aureliusza obrazuje autorytet, siłę i boski wymiar rzymskiego imperatora. Cechy te podkreślono poprzez ponadnaturalną wielkość jeźdźca, reprezentacyjność i gest. Gest ten znany pod pojęciem adlocutio, określa uroczyste przemówienie cesarza rzymskiego do oddziałów wojskowych. Motyw adlocutio częstokroć pojawiał się w sztuce doby cesarza Oktawiana Augusta; sztandarowym przykładem jest posąg cesarza Augusta z Prima Porta (Muzea Watykańskie). W kontekście polityki militarnej Marka Aureliusza gest adlocutio jest w pełni uzasadniony, tym bardziej iż najprawdopodobniej u stóp konia (poniżej lekko podniesionego przedniego prawego kopyta) znajdowała się figura pokonanego barbarzyńcy. Tym samym rzeźbiarz chciał ukazać cesarza jako zwycięzcę i wojennego herosa, aczkolwiek na pomniku władca nie posiada jakiegokolwiek uzbrojenia, a ponadto rząd koński jest niekompletny.

Bibliografia

  • Georges Duby, Jean-Luc Daval (ed.): Sculpture. Köln 2006.
  • Janusz A. Ostrowski: Starożytny Rzym. Polityka i sztuka. Warszawa-Kraków 1999.
  • Gilbert Charles-Picard: Sztuka rzymska. Warszawa: Wyd. Artystyczne i Filmowe, 1975.
  • Anna Sadurska: W cieniu Panteonu. O sztuce starożytnego Rzymu. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1965.

Media użyte na tej stronie

Location map Italy Rome.png
Autor: Dr. Blofeld, insert originally by Nordnordwest, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Rome. Italy

Geographic limits of the map:

  • N: 41.993°
  • S: 41.792°
  • W: 12.308°
  • E: 12.685°
Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Italy Lazio location map.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Lazio region (Italy)
Marek Aureliusz Kapitol.jpg
Autor: Radomil (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
The copy of the statue of Marcus Aurelius on the Capitol in Rome. The original can be found in the museum behind.
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy