Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa

Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Miejsce

ulica Zamenhofa

Typ pomnika

posąg

Projektant

Ryszard Piotrowski i Katarzyna Piotrowska (projekt koncepcyjny), Marcin Głuchowski (projekt wykonawczy)[1]

Materiał

mosiądz[1]

Całkowita wysokość

1,45[1] m

Data odsłonięcia

14 kwietnia 2019

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa”
Ziemia53°07′57,61″N 23°09′32,98″E/53,132670 23,159160
Tablica

Pomnik upamiętniający młodego Ludwika Zamenhofapomnik w Białymstoku umiejscowiony przy ulicy Ludwika Zamenhofa. Przedstawia młodego Ludwika Zamenhofa, urodzonego w Białymstoku twórcę języka esperanto, z okresu, w którym mieszkał w mieście. Jeden z dwóch pomników lekarza lingwisty, znajdujących się w tym mieście.

W 2017 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego wybrano do realizacji projekt budowy pomnika. 17 sierpnia 2017 r. prezydent Białegostoku ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika na terenie ul. Zamenhofa w sąsiedztwie Rynku Kościuszki. 29 listopada sąd konkursowy przyznał I nagrodę koncepcji Ryszarda Piotrowskiego i Katarzyny Piotrowskiej[2].

Rzeźba przedstawia kilkunastoletniego Ludwika Zamenhofa z okresu, w którym mieszkał w Białymstoku (przed wyjazdem rodziny do Warszawy). O swoim mieście pisał[3]:

To miejsce moich narodzin i moich lat dziecięcych nadało kierunek wszystkim moim przyszłym usiłowaniom. W Białymstoku ludność składa się z czterech różnych elementów: Rosjan, Polaków, Niemców i Żydów; wszystkie z tych elementów mówią w innym języku i nieprzyjaźnie odnoszą się do pozostałych. W takim mieście bardziej niż gdziekolwiek wrażliwa natura odczuwa ciężkie nieszczęście wielojęzyczności i przekonuje się na każdym kroku, iż rozmaitość języków jest jedyną, albo przynajmniej główną przyczyną, która rozrywa rodzinę ludzką i dzieli ją na wrogie części.

Wokół postaci porozrzucane są litery trzech alfabetów (łacińskiego, hebrajskiego i cyrylicy) z języków używanych w XIX w. w Białymstoku, będących inspiracją dla późniejszego inicjatora języka międzynarodowego. Autorzy pomnika tak opisali założenia projektowe[1]:

Ulice Białegostoku były miejscem mieszania się kultur polskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Taka różnorodność była wartością miasta, ale też sprawiała trudności w komunikowaniu się między ludźmi. Ten problem stał się zaczynem do poszukiwań, przez młodego Ludwika, języka uniwersalnego, którym każdy mógłby się porozumieć bez problemu a żaden język nie byłby faworyzowany. Rzeźba ukazuje młodego chłopaka, którego refleksja nad dźwiękami ulicy zatrzymała podczas codziennej drogi. Skupia on uwagę na literach, które są symbolem wielokulturowego środowiska, w którym się wychował.

Wykonany przez Ryszarda Piotrowskiego mosiężny posąg został odsłonięty 14 kwietnia 2019 r. przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego w 102. rocznicę śmierci Zamenhofa[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Karolina Malinowska: Zał. 3: dokumentacja projektowa do zamówienia publicznego: Wykonanie robót przygotowawczych do montażu pomnika upamiętniającego młodego Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (pol.). Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, 2018-09-12. [dostęp 2019-04-17].
  2. Karolina Malinowska: Konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektowej pomnika upamiętniającego młodego Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. (pol.). zamenhof.info.pl, 2019-04. [dostęp 2019-04-17].
  3. Ludwik Zamenhof; tłum. na polski Przemysław Wierzbowski: List do Borowki (pol.). Wschodzący Białystok – oficjalny portal miasta, 2019-04-15. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)].
  4. Agnieszka Błachowska: Odsłonięcie pomnika Zamenhofa (pol.). Wschodzący Białystok – oficjalny portal miasta, 2019-04-15. [dostęp 2019-04-17].

Media użyte na tej stronie

Białystok location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Białegostoku, Polska
Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
Monumento al juna LLZ 05.jpg
Autor: Przemysław Wierzbowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Monumento al juna L. L. Zamenhof en Bjalistoko. Tabuloj.
Monumento al juna LLZ 01.jpg
Autor: Przemysław Wierzbowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa w Białymstoku