Pomnik szwajcarskich gwardzistów

Pomnik
szwajcarskich gwardzistów
Löwendenkmal Luzern
Ilustracja
Państwo Szwajcaria
Kanton Lucerna
MiejscowośćLucerna
Typ pomnikaRzeźba
ProjektantBertel Thorvaldsen
MateriałPiaskowiec
Data odsłonięcia1821
Położenie na mapie Lucerny
Mapa konturowa Lucerny, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnikszwajcarskich gwardzistów”
Położenie na mapie Szwajcarii
Ziemia47°03′30″N 8°18′38″E/47,058333 8,310556

Pomnik szwajcarskich gwardzistów (także Lew Lucerny, niem. Löwendenkmal Luzern) – parkowy pomnik w Lucernie, w Szwajcarii, przedstawiający konającego lwa, poświęcony gwardzistom, którzy zginęli w obronie króla Francji Ludwika XVI podczas ataku rewolucjonistów francuskich na Pałac Tuileries w Paryżu dnia 10 sierpnia 1792 oraz ich dowódcy majorowi Karlowi Josefowi von Bachmannowi. Autorem projektu był Bertel Thorvaldsen, a wykonawcą Lukas Ahorn. Niejako tytułem pomnika są słowa Helvetiorum Fidei ac Virtuti (wierność i męstwo Helwetów), umieszczone nad jaskinią ze zwierzęciem.

Inicjatorem powstania tego pomnika był Karl Pfyffer von Altishofen, oficer gwardii przebywający podczas masakry na urlopie. Potrzebne na ten cel fundusze zebrał on w roku 1818. Projekt wykonał duński artysta rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen znany także z takich polskich projektów jak pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie oraz pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, a Lukas Ahorn wykuł go w latach 1820–1821[1].

Całość stanowi wielka ściana skalna z piaskowca, wewnątrz której wykuta jest jaskinia, mająca wymiary 6 na 10 metrów, spadająca do basenu, położona w niedużym odseparowanym od ulicy parku leśnym. Wewnątrz kamiennej groty znajduje się rzeźba przedstawiająca lwa przebitego włócznią, której głownia jest utkwiona w boku konającego zwierzęcia. Jego łeb spoczywa na tarczy z francuską lilią symbolizującą dynastię Burbonów, nieco wyżej, nad tarczą z lilią umieszczony na drugiej tarczy szwajcarski krzyż, obok broń[1].

Poniżej groty przedstawiono w punktach historię zdarzeń upamiętnionych przez monument. Obok daty masakry – 10 sierpnia 1792, drugą jest 3 września 1792, kiedy to został stracony na szafocie między innymi von Bachmann. Podano także szacunkowo liczby gwardzistów, którzy polegli – 760 i tych co przeżyli masakrę – 350[1].

Amerykański pisarz Mark Twain po odwiedzeniu miasta w czasie podróży po Europie nazwał Lwa Lucerny najsmutniejszym i najbardziej wzruszającym kamieniem świata (ang. the most mournful and moving piece of stone in the world)[1].

Nawiązaniem do Lwa Lucerny jest rzeźba z Cmentarza Oakland w Atlancie w stanie Georgia z kopią szwajcarskiego lwa. Amerykański monument wykonał Thomas Brady w 1894. Pomnik nosi nazwę Lew Konfederatów lub Lew Atlanty i jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń tamtejszej wojny secesyjnej[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Halina Puławska: Lucerna. Pomnik szwajcarskich gwardzistów (pol.). Otwarty Przewodnik Krajoznawczy, 3 listopada 2010 (aktualizacja 2 marca 2012). [dostęp 2019-03-31].

Media użyte na tej stronie