Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP) | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Data założenia | 1947 |
Nr KRS | 0000320529 |
Data rejestracji | 2005 |
Dziedzina | |
Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP | ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło |
Adres | ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa |
Położenie na mapie Warszawy | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
52°10′39,386″N 21°04′32,388″E/52,177607 21,075663 | |
Strona internetowa |
Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) jest międzynarodową organizacją pozarządowa związaną z Kościołem katolickim powstałą w 1947 r., z siedzibą główną w Königstein im Taunus w Niemczech oraz 23 oddziałami krajowymi, w tym w Polsce. Założył ją Werenfried van Straaten pomaganie cierpiącemu, ubogiemu, prześladowanemu Kościołowi uczynił celem swego życia. Swoimi odważnymi działaniami przynosił ulgę wszędzie tam, gdzie, jak mawiał: „Bóg płacze krwawymi łzami w prześladowanych braciach i siostrach”. Jego dzieło urosło do rozmiarów międzynarodowej organizacji charytatywnej ufundowanej na prawie papieskim, która wspiera chrześcijan tam, gdzie są prześladowani, uciskani lub w potrzebie duszpasterskiej, a także podejmuje wysiłki upowszechniania wiedzy ten temat przez liczne publikacje, przede wszystkim raport o wolności religijnej na świecie i raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę, a także programy telewizyjne, w tym emisję „Tam, gdzie Bóg płacze”. PKWP kieruje się zasadą „informacja, modlitwa i działanie”. PKWP każdego roku odpowiada na ponad 6000 próśb o pomoc od biskupów i przełożonych zakonnych w około 150 krajach wyłącznie dzięki środkom pochodzącym z darowizn, ponieważ nie otrzymuje dofinansowania ze środków publicznych,
Historia
Początki: pojednanie i solidarność
Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie zrodziło się z potrzeby pojednania i solidarności. Ojciec Werenfried van Straaten, holenderski norbertanin, podjął dzieło pojednania i niesienia humanitarnej pomocy egzystencjalnej Niemcom po II Wojnie Światowej. W nocy 7 grudnia 1947 r. napisał artykuł świąteczny pod tytułem „Nie było miejsca w gospodzie”, w którym nawoływał Belgów do udzielania pomocy pokonanym okupantom i do pojednania z nimi. Zaczął od organizowania żywności i odzieży oraz opieki duszpasterskiej dla milionów niemieckich przesiedleńców. Jego bezkompromisowe zaangażowanie wzbudziło ogromne echo. Ludzie pomagali chętnie, chociaż sami byli wyniszczeni wojną. Aby przyjść z pomocą dawnym wrogom przynosili dary w naturze: ubrania i produkty żywnościowe, a szczególnie słoninę. Wkrótce ojciec Werenfried stał się znany jako „Ojciec Słonina”. Aby dotrzeć z Ewangelią do potrzebujących o.Werenfried rozpoczął akcję „Pojazd dla Boga”, dzięki której wiele mobilnych kaplic, urządzonych w używanych autobusach i ciężarówkach, ruszyło w świat. W 1953 r. Powołał również do istnienia Międzynarodowy Zakon Budowniczych, aby pomagać w odbudowie zniszczonych przez wojnę domów[1].
Pomoc Księżom na Wschodzie (Ostpriesterhilfe)
Po znacznym złagodzeniu losu wypędzonych w nowo założonej Republice Federalnej Niemiec jego troską stał się prześladowany Kościół w zdominowanej przez komunistów Europie Wschodniej. W latach 50. XX wieku rozpoczęła się zimna wojna, o.Werenfried podjął zatem kampanię charytatywną mającą na celu wsparcie prześladowanego Kościoła katolickiego w krajach za żelazną kurtyną, zwłaszcza po powstaniu na Węgrzech w 1956 r. Troska o narody zniewolone przez dyktaturę sowiecką miała duże znaczenie dla Kościoła w Polsce. Po spotkaniu o.Werenfrieda i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, do którego doszło w 1957 r., siostry, kapłani i świeccy prześladowani przez reżim socjalistyczny otrzymali niezbędną pomoc. W późniejszym okresie pomoc objęła również budowę kościołów i sal katechetycznych wraz z wyposażeniem, kościelnych drukarni i mediów oraz stypendia. Zainspirowany osobistą prośbą św. Jana Pawła II o podjęcie trudu na rzecz pojednania ekumenicznego z Kościołem prawosławnym, po upadku reżimu sowieckiego o.Werenfried podjął działania pomocowe na rzecz dialogu ekumenicznego.
Kościół w Potrzebie (Kirche in Not)
Założona przez o. Werenfrieda organizacja charytatywna szybko poszerzyła horyzonty wsparcia. Już w latach 60., ze względu na ponawiane prośby, zaczęła udzielać pomocy Kościołowi w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tak powstała międzynarodowa organizacja „Kirche in Not”, czyli dzisiejsza Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP)
Dzisiaj Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Pontifical Foundation Aid to the Church in Need) ma na całym świecie ok. miliona przyjaciół i darczyńców, za pomocą których realizuje swoją misję, gdyż nie otrzymuje dofinansowania ze środków publicznych. Dzięki środkom pochodzącym z darowizn PKWP odpowiada na ponad 6000 próśb o pomoc od biskupów i przełożonych zakonnych w około 150 krajach, działając zgodnie z zasadą „informacja, modlitwa i działanie". PKWP pomaga w następujących projektach:
- pomoc Kościołowi prześladowanemu (np. „Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym”, „Noc świadków”, „Czerwony tydzień”, „Wolni-Niewolni”)
- budowa kościołów i infrastruktury kościelnej (np. „Razem wybudujmy kościół”)
- formacja kapłanów i osób konsekrowanych
- działalność duszpasterska, ewangelizacyjna i misyjna (np. „Pomogę, bo mogę”, „Szkoła marzeń”, „Puchar świata ‘IM’”)
- media i literatura religijna (Biblia dla dzieci, Katechizm, YouCat, „Nasza droga do Boga”)
- pomoc w utrzymaniu kapłanów przez stypendia mszalne
- pomoc egzystencjalna dla żeńskich zgromadzeń zakonnych (np. „Cicha i wierna obecność”)
- środki transportu na potrzeby misji („Samochód dla sióstr”, „Łódź-kaplica”)
Pomoc Kościołowi prześladowanemu na świecie
Podstawowym celem PKWP jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie. 300 mln chrześcijan mieszka na obszarach, gdzie trwają prześladowania, a co siódmy, ze wszystkich na świecie, był świadkiem naruszenia wolności religijnej. W ok. 50 krajach chrześcijanie są prześladowani i żyją w śmiertelnym zagrożeniu, zaś w ok. 70 krajach na świecie ciepią z powodu ograniczeń wyznawania wiary i zmuszania do jej porzucenia oraz są dyskryminowani w życiu społecznym. PKWP przychodzi im z pomocą materialną i duszpasterską. Wsparcie, działania dyplomatyczne, jak również orędownictwo PKWP na rzecz pokoju ocaliły obecność chrześcijan na ziemiach rdzennie do nich należących, które są kolebką wiary chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie. W czasie pogromu chrześcijan, PKWP pospieszyła na ratunek dotkniętemu wojną i prześladowaniem Kościołowi szczególnie w Iraku i w Syrii. Program PKWP „Niniwa Chrześcijan”-„Powrót do korzeni” (Plan Marshalla dla doliny Niniwy)[2][3][4][5][6] uzyskał międzynarodowe wsparcie finansowe i umożliwił odbudowę domów prywatnych oraz infrastruktury Kościoła w Iraku. Dzięki tej inicjatywie blisko połowa wysiedlonych rodzin chrześcijańskich mogła powrócić do swoich mieszkań. Podobnie w Syrii, działalność charytatywna i ekumeniczna PKWP dzięki realizacji programów: „Mleko dla Aleppo”[7][8], „Tornister dla Aleppo”[9][10], „Świece dla pokoju w Syrii”[11], „Różaniec pokoju”[12][13], „Pocieszajcie mój lud”[14][15] i „Peregrynacji ikony Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków”[16][17][18] pomogła chrześcijanom przetrwać najgorsze i zachować nadzieję. PKWP prowadzi także stały program wsparcia chrześcijan w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej „S.O.S. dla Ziemi Świętej”[19][20].
Ze względu na swoją misję PKWP bada i analizuje stan wolności religijnej i w cylku dwuletnim wydaje „Raport o wolności religijnej na świecie”[21][22][23][24][25], który swoim zakresem obejmuje wszystkie kraje oraz wyznania i jest jedynym niezależnym od struktur państwowych raportem tego typu. PKWP szczególnie monitoruje sytuację chrześcijan w tym zakresie, skupiając się na występowaniu dyskryminacji i prześladowania, o czym informuje w raporcie „Prześladowani i zapomniani” („Persecuted and Forgotten?”)[26][27][28], wydawanym naprzemiennie z raportem o wolności religijnej. PKWP wspiera też produkcję programu telewizyjnego pt. „Tam, gdzie Bóg płacze” („Where God Weeps”)[29][30][31][32][33][34][35][36][37][38][39][40][41][42][43][44][45], który przekazuje informacje o sytuacji Kościoła powszechnego w różnych częściach globu. PKWP informuje wszystkich chrześcijan o losie ich Sióstr i Braci oraz budzi solidarność z potrzebującymi. Cotygodniowy program jest produkowany przez „Katolicką Sieć Radiową i Telewizyjną” (CRTN) i transmitowany przez nadawców katolickich na całym świecie.
Aby wspomagać duszpasterstwo, nową ewangelizację i ugruntowywanie wiary na terenach misyjnych PKWP jest dziś obecna w 23 krajach, w tym od 2006 r. w Polsce. Według Ojca Werenfrieda nie można działać i rozwijać chrześcijańskiej duchowości bez modlitwy. Dlatego PKWP prosi o wsparcie modlitewne i solidarność materialną z chrześcijanami, którzy cierpią i potrzebują pomocy.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie na świecie[46][47]
- Aid to the Church in Need – Blacktown (Australia)
- Kirche in Not – Wiedeń (Austria)
- Kerk in Nood/Aide à l’Eglise en Détresse – Leuven (Belgia)
- Ajuda à Igreja que Sofre – São Paulo (Brazylia)
- Ayuda a la Iglesia que Sufre – Santiago (Chile)
- Aide à l’Eglise en Détresse – Mareil-Marly (Francja)
- Aid to the Church in Need – Manila (Filipiny)
- Ayuda a la Iglesia Necesitada – Madryt (Hiszpania)
- Kerk in Nood – KM’s-Hertogenbosch (Holandia)
- Aid to the Church in Need – Dublin (Irlandia)
- Aide à l’Eglise en Détresse/Aid to the Church in Need – Montreal (Kanada)
- Ayuda a la Iglesia que Sufre – Bogotá (Kolumbia)
- 고통받는 교회돕기 – Seul (Korea)
- Aide à l’Eglise en Détresse] – (Luxembourg)
- Aid to the Church in Need – (Malta)
- Ayuda a la Iglesia Necesitada – San Juan de Dios (Meksyk)
- Kirche in Not – Monachium (Niemcy)
- Pomoc Kościołowi w Potrzebie – Warszawa (Polska)
- Ajuda à Igreja que Sofre – Lizbona (Portugalia)
- Aid to the Church in Need – Brooklyn (Stany Zjednoczone)
- Kirche in Not/Aide à l’Eglise en Détresse – Lucerna (Szwajcaria)
- Aid to the Church in Need – Sutton (Wielka Brytania)
- Aiuto alla Chiesa che Soffre – Rzym (Włochy)
Przypisy
- ↑ 100. urodziny założyciela „Kirche in Not”, papiez.wiara.pl [dostęp 2020-02-04] .
- ↑ Pomagamy na miejscu, naszdziennik.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Domy chrześcijan w Iraku zostaną odbudowane. Ks. kard. Parolin: „Popieramy powrót chrześcijan na Równinę Niniwy”, wpolityce.pl [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ The Marshall Plan to rebuild Nineveh: $250 million for the Christians of Iraq. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Nie zostawiajcie nas samych – ks. Andrzej Halemba, Włodzimierz Rędzioch – Portal OPOKA, opoka.org.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Tygodnik Idziemy , Irak: czy chrześcijanie powrócą do domów?, idziemy.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna akcję „Mleko dla Aleppo” | Polska Agencja Prasowa SA, www.pap.pl [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna akcję „Mleko dla Aleppo”, DEON.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ PKWP: dzieci w Syrii otrzymają na początku września plecaki zebrane w ramach akcji „Tornister dla Aleppo”, RadioMaryja.pl, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Jak to z plecakami do Aleppo było..., Oleśnica 24 com, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ ACN, acn-orient.org [dostęp 2020-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-08] .
- ↑ „Różaniec pokoju”, czyli modlitwa o pokój w Syrii, Misyjne.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Instytut Gość Media , Różaniec pokoju. Modlitwa dla Syrii, do której..., www.radioem.pl, 2 listopada 2019 [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Papież poparł akcję na rzecz Syryjczyków „Pociesz mój lud” – Vatican News, www.vaticannews.va, 16 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ 6 tys. różańców dla Syrii, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Matka Boża Bolesna pociesza Syryjczyków, niedziela.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Papież pobłogosławił ikonę Matki Bożej dla Syrii – Vatican News, www.vaticannews.va, 16 września 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Pomoc Kościołowi w Potrzebie, sw-ke.facebook.com [dostęp 2020-02-05] (suahili).
- ↑ S.O.S dla Ziemi Świętej, RadioMaryja.pl, 14 grudnia 2015 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”: SOS dla Ziemi..., info.wiara.pl [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Raport o wolności religijnej – 2018. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Wolność religijna na świecie – 2018, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Raport: 300 mln chrześcijan mieszka na terenach prześladowań, RadioMaryja.pl, 22 listopada 2018 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
- ↑ Raport o wolności religijnej na świecie 2016, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-05] .
- ↑ Katolicka Agencja Informacyjna KAI , Raport PKWP: na świecie trwa eksterminacja chrześcijan | eKAI.pl, eKAI, 30 listopada 1 [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Prześladowani i Zapomniani? Raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę 2017-2019. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Katolicka Agencja Informacyjna KAI , Najnowszy raport: Prześladowania chrześcijan najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej | eKAI.pl, eKAI, 23 października 2019 [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Raport: Nasilają się prześladowania chrześcijan w Azji, wydarzenia.interia.pl [dostęp 2022-11-25] (pol.).
- ↑ Tam,gdzie Bóg płacze – Ukraina cz.1. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam Gdzie Bóg płacze – Szukaj w Google, www.google.com [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Egipt PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Sudan PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam,gdzie Bóg płacze – Rosja. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam gdzie Bóg płacze Angola PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Gruzja cz 1 PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam,gdzie Bóg płacze – Etiopia. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam gdzie Bóg płacze Armenia PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Shalom na Ziemi PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam,gdzie Bóg płacze – Afryka cz.1. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam,gdzie Bóg płacze – Kazachstan. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Misje Afryka PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Tam,gdzie Bóg płacze – Irak. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Bułgaria Katolicy PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Jamajka cz 2 PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Trynidad Tobago cz 2 PL. [dostęp 2020-02-05].
- ↑ Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05] .
- ↑ ACN Worldwide, 2019 ACN International [dostęp 2020-02-05] (ang.).
Linki zewnętrzne
- Aid to the Church in Need. acn-intl.org. [dostęp 2011-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 marca 2015)]. (ang.).
- Pomoc Kościołowi w Potrzebie. pkwp.org. [dostęp 2011-01-27].
Media użyte na tej stronie
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.55N
- S: 50.95 N
- W: 19.15 E
- E: 23.25 E
Autor: Redigolo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Founder of Aid to the Church in Need
Autor: NovaEva, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pontifical Foundation "Aid to the Church in Need" (ACN)