Pomrów czarniawy

Pomrów czarniawy
Limax cinereoniger
Wolf, 1803
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Podgromada

płucodyszne

Rząd

trzonkooczne

Nadrodzina

Limacoidea

Rodzina

pomrowiowate

Rodzaj

Limax

Gatunek

pomrów czarniawy

Synonimy

Limax alpinus Férussac, 1822

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Drbákov-Albertovy skály (27).jpg
Biały pasek pod stopą

Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger) – gatunek ślimaka z rodziny pomrowiowatych (Limacidae). Wraz z pomrowiem wielkim są największymi z polskich ślimaków nagich[2][3].

Budowa

Osiąga długość do 20 cm. Ubarwienie jednolite: popielate, beżowe, kawowe lub czarne. Zwykle z ciemniejszym płaszczem, u dorosłych boczne pola podeszwy są zawsze czarne, podeszwa u młodych osobników jednobarwna i jasna, zazwyczaj. Na płaszczu nigdy nie występują plamy, zdarzają się takie natomiast na pozostałych częściach ciała. Na przodzie ciała posiada dwie pary czułków[3]. Pozostałością muszli jest cienka, wapienna płytka, okryta płaszczem. Niewielki otwór oddechowy znajduje się z boku w tylnej części płaszcza[4].

Występowanie

Zamieszkuje całą Europę[3]. W Polsce występuje jako gatunek zawleczony od XVI wieku. Występuje głównie w zaroślach i lasach liściastych oraz mieszanych. W ogrodach i parkach jest rzadki. Unika miejsc suchych i nasłonecznionych[4].

Tryb życia

Głównym źródłem jego pokarmu są grzyby, przy czym preferuje już nadgryzione. Zjada zarówno grzyby jadalne dla człowieka, jak i te dla ludzi trujące. Nie gardzi jednak również innymi źródłami pokarmu: roślinami, glonami i porostami, a także martwą materią organiczną. Pierwsza, znajdująca się bliżej ziemi para czułków odbiera bodźce dotykowe, druga, położona w górnej części głowy para dłuższych czułków odbiera bodźce świetlne. W skórze ma zakończenia nerwowe rozpoznające kwasowość podłoża. Żeruje głównie w nocy, po opadach deszczu wychodzi na żerowanie również w dzień. Żyje kilka lat[4].

Rozród

Jest jajorodny i jest obojnakiem. Aby mógł się rozmnażać konieczne jest zapłodnienie krzyżowe pomiędzy dwoma osobnikami. Odbywa się to w dość specyficzny sposób – kopulujące z sobą ślimaki (każdy z nich jest hermafrodytą) wykonują charakterystyczny „taniec”, wisząc przy tym np. na gałązce na wytworzonych przez siebie pasmach śluzu. Podczas tej kopulacji przekazują sobie nawzajem wypełnione plemnikami spermatofory. Zapłodnione wzajemnie ślimaki składają od 50 do 130 jaj, na ziemi, w jakimś zasłoniętym miejscu[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Limax cinereoniger, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  2. Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 404. ISBN 978-83-88147-09-8.
  3. a b c Jan Kozłowski: Ślimaki nagie w uprawach. Klucz do identyfikacji. Metody zwalczania. Poznań: Instytut Ochrony Roślin, 2010, s. 64. ISBN 978-83-89867-45-2.
  4. a b c d Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger). – Pożyteczny pomrów?. [dostęp 1914-06-22]. (pol.).zły zapis daty dostępu

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Limax cinereoniger-fot.jpg
Autor: Magne Flåten, Licencja: CC BY-SA 3.0
Svartkjølsnegl Limax cinereoniger har en hvit stripe midt under foten, åndehullet bak midten av kappen og kjøl på bakkroppen.Template:Byline
Drbákov-Albertovy skály (27).jpg
Autor: Huhulenik, Licencja: CC BY 3.0
Limax cinereoniger in national nature reserve Drbákov-Albertovy skály near Nalžovické Podhájí in Příbram District
Limax cinereoniger a1.JPG
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Limax cinereoniger