Poprzeczne zapalenie rdzenia

Poprzeczne zapalenie rdzenia
Ilustracja
MRI rdzenia kręgowego, widoczne jasne, owalne ognisko poprzecznego zapalenia rdzenia
ICD-10

G37
Inne choroby demielinizacyjne ośrodkowego układu nerwowego

G37.3

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego w przebiegu choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego

Poprzeczne zapalenie rdzenia (ang. transverse myelitis) – choroba neurologiczna spowodowana zapaleniem w rdzeniu kręgowym[1], które niszczy mielinę, przerywając komunikację między nerwami w rdzeniu a resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym.

Objawy

Zależą od tego, który odcinek rdzenia został zaatakowany – zazwyczaj jest to odcinek piersiowy. Choroba rozwija się w czasie od godzin do tygodni. Zaczyna się:

  • bólem pleców (1/3-1/2 chorych),
  • osłabieniem mięśni gł. rąk i nóg[1],
  • nieprawidłowym czuciem[1] gł. w nogach (parestezja, nadwrażliwość na ból u 80% chorych),
  • zaburzeniami oddawania moczu i kału[1].

Są to klasyczne objawy choroby. Inne objawy to skurcze mięśni, ból głowy, gorączka, utrata apetytu. Czasami dochodzi do paraliżu, problemów z oddychaniem.

Diagnostyka

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę ostry uraz rdzenia kręgowego, ostre zmiany uciskowe takie jak nowotwór, zawał rdzenia.

Europejska Agencja Leków wydała w 2022 ostrzeżenie o przypadkach choroby po szczepieniach preparatami Vaxzevria (Astra Zeneca) i Ad26.COV2.S (Johnson & Johnson) i zwróciła się do lekarzy i pacjentów o czujność w razie wystąpienia objawów[1].

Leczenie

Zwalcza się przyczynę uszkodzenia rdzenia, o ile udaje się ją zidentyfikować. Podaje się kortykosterydy, aby zmniejszyć zapalenie, stosuje się leczenie objawowe, m.in. przeciwbólowe oraz rehabilitację.

Rokowanie

Zdrowienie zaczyna się w czasie od 2-16 tygodni od początku choroby i może trwać do 2 lat, choć do największej poprawy dochodzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy. 1/3 chorych pozostaje przykuta do wózka inwalidzkiego lub łóżka potrzebując pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Reszta powraca w pełni lub częściowo do zdrowia. W większości przypadków jest tylko jeden atak choroby. Nawroty choroby występują w większości u chorych z utajonymi chorobami, takimi jak stwardnienie rozsiane lub toczeń rumieniowaty układowy.

Przypisy

  1. a b c d e Yasina Hipp, „Kribbeln, Taubheit, Schmerzen“: EMA weist auf neue Impf-Nebenwirkungen bei Astrazeneca und J&J hin, Münchner Merkur, 17 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-17] (niem.).

Bibliografia

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Transverse myelitis MRI.jpg
Autor: Frank Gaillard, Licencja: CC BY-SA 3.0
Transverse myelitis, This 53 year old woman rapidly developed neurological symptoms, which resolved over the course of weeks. Followup MRI three months later demonstrated significant reduction in the size of the lesion. It is felt to be consistent with transverse myelitis.