Port lotniczy

Widok z lotu ptaka na duży port lotniczy

Port lotniczylotnisko użytku publicznego wykorzystywane do lotów handlowych[1].

Stanowi obszar lądowy specjalnie dostosowany do lądowania, startu i poruszania się statków powietrznych, w tym urządzenia pomocnicze, których wymagają takie czynności, mając na uwadze wymogi ruchu statków powietrznych i ich obsługi, w tym urządzenia potrzebne dla obsługi lotów handlowych[2].

Obowiązek użyteczności publicznej polega na zobowiązaniu zarządzającego lotniskiem do zapewnienia funkcjonowania lotniska, z zachowaniem określonych wymagań, których zarządzający lotniskiem nie spełniłby, kierując się jedynie interesem handlowym lub statutowym[1].

Port lotniczy powinien posiadać: przynajmniej jeden pas startowy, drogi zjazdu z pasa startowego, płytę postojową, budynek terminalu (mieszczącego poczekalnię, bagażownię, strefę odprawy, strefę sklepów wolnocłowych, siedzibę zarządu lotniska). Na lotnisku może znajdować się również terminal cargo (towarowy, pocztowy).

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz.U. z 2022 r. poz. 1235).
  2. Dyrektywa Rady 96/67/WE z dnia 15 października 1996 r. w sprawie dostępu do rynku usług obsługi naziemnej w portach lotniczych Wspólnoty (CELEX: 01996L0067-20031120).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dubai Airport overview.jpg
Autor: Umair Shaikh, Licencja: CC BY-SA 2.0
An aerial view of Dubai International Airport.