Port lotniczy Abu Zabi

مطار أبوظبي الدولي
Abu Dhabi International Airport
Port lotniczy Abu Zabi
Ilustracja
Państwo

 Zjednoczone Emiraty Arabskie

Miejscowość

Abu Zabi

Typ

cywilne

Właściciel

Abu Dhabi Aiport Services

Kod IATA

AUH

Kod ICAO

OMAA

Wysokość

27 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2013[1])
Liczba pasażerów

16 700 000

Cargo

706 000 t

Liczba operacji

135 213

Drogi startowe
Kierunek 13R/31L:

asfalt, 4100 × 45 m

Kierunek 13L/31R:

asfalt, 4100 × 45 m

Położenie na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Mapa konturowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „AUH”
Ziemia24°25′59″N 54°39′04″E/24,433056 54,651111
Strona internetowa
Terminal

Port lotniczy Abu Zabi (IATA: AUH, ICAO: OMAA) – międzynarodowy port lotniczy położony 26 km na wschód od Abu Zabi. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest głównym portem przesiadkowym linii Etihad Airways. Lotnisko jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych na świecie pod względem pasażerów (+34% w Q1: 2008), nowych linii lotniczych i rozwoju infrastruktury. Lotnisko przechodzi teraz znaczący rozwój, całkowita kwota przeznaczona na projekty wynosi 6,8 mld USD.

Port lotniczy Abu Zabi jest drugim co do wielkości w Zjednoczone Emiraty Arabskie, obsługując 9 milionów pasażerów w 2008 r., wzrost o 30 procent w stosunku do roku 2007. Jego przestrzeń terminalu jest zdominowana przez Etihad Airways, który jest drugim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich największym przewoźnikiem lotniczym po Emirates.

Ostatni terminal, Terminal 3, otwarty w styczniu 2009, pozwala na zwiększenie przepustowości lotniska do 12 milionów pasażerów rocznie. Oczekuje się, że ta liczba pasażerów zostanie osiągnięta w 2011 roku.

Prace rozwojowe rozpoczęły się także na nowym terminalu pasażerskim, który zostanie usytuowany między dwoma pasami startowymi i znany jest jako Terminal Pomocniczy. Po ukończeniu w 2012 r. Terminal zwiększył obsługę lotniska do 20 milionów rocznie.

Rozbudowa

Projekt rozbudowy zakłada budowę drugiego równoległego pasa startowego o długości 4100 m, 2 km od istniejącego pasa startowego (już funkcjonuje od 2009 r.), nową 110-metrową wieżę między dwoma pasami startowymi z nowym centrum sterowani ruchem lotniczym; nowy terminalu pomocniczy (budynek główny i środkowa część nowego lotniska), który jest do realizacji dla pierwszego etapu realizacji w 2014 r.; zwiększenie ładowności i obiektów obsługi technicznej i innych projektów komercyjnych na terenie bezpośrednio przylegającym do i na północ od istniejącego lotniska.

Nowy Terminal 3, otwarty w styczniu 2009[2] za kwotę 1 mld dirhamów (271,9 mln dolarów), powstał aby zaspokoić wzrost liczby pasażerów przed otwarciem Terminalu Pomocniczego. Używany głównie przez Etihad Airways, terminal zwiększył zdolność obsługi lotniska z siedmiu milionów pasażerów do 12 milionów. Nowy Terminal 3 także zwiększył liczbę nowych bramek o 10, z których dwie są zdolne do obsługi Airbusa A380.

Port lotniczy Abu Zabi ma trzy gwiazdki od Skytrax[3].

Lotnisko obsłużyło ponad 10 mln pasażerów w 2010 roku.

Terminal 2 jest w stanie obsłużyć do dwóch milionów pasażerów rocznie. Został zbudowany jako rozwiązanie do wielkości ruchu lotniczego, które wyrosło z istniejącego terminalu.

Linie lotnicze i połączenia

Linie lotniczeKierunki
Air BalticRyga
AirblueIslamabad, Lahaur, Peszawar
AirBridgeCargo AirlinesFrankfurt
Air IndiaMumbaj
Air India ExpressKoczin, Kozhikode, Mangaluru, Nowe Delhi, Thiruvananthapuram
Air SeychellesMahé
Biman Bangladesh AirlinesĆottogram, Srihotto
British AirwaysLondyn-Heathrow
EgyptAirKair
Etihad AirwaysAhmadabad, Amman, Amsterdam-Schiphol, Astana, Ateny, Bahrajn, Baku, Bangkok-Suvarnabhumi, Barcelona [4], Bejrut, Belgrad, Bengaluru, Brisbane, Bruksela, Casablanca, Chartum, Chengdu, Chicago-O’Hare, Ćennaj, Ćottogram, Dammam, Dublin, Düsseldorf, Dżakarta-Soekarno-Hatta, Dżudda, Frankfurt, Frankfurt-Hahn, Genewa-Cointrin, Hongkong, Hyderabad, Islamabad, Johannesburg, Kair, Karaczi, Katmandu, Koczin, Kolkata, Kolombo, Kozhikode, Kuala Lumpur, Kuwejt, Lagos, Lahaur, Londyn-Heathrow, Los Angeles, Madryt-Barajas, Mahé, Male, Manchester, Manila, Maskat, Mediolan-Malpensa, Medyna, Melbourne, Mińsk, Monachium, Moskwa-Domodiedowo, Mumbaj, Nairobi-Jomo Kenyatta, Nowe Delhi, Nowy Jork-JFK, Paryż-CDG, Pekin, Phuket, Rabat-Sala, Rijad, Rzym-Fiumicino, Seul-Inczon, Singapur-Changi, Stambuł, Sydney, Szanghaj-Pudong, Thiruvananthapuram, Tokio-Narita, Toronto-Lester, Waszyngton-Dulles, Zhengzhou-Xinzheng, Zurych-Kloten
Gulf AirBahrajn
IndiGo AirlinesKoczin[5], Kozhikode
KLMAmsterdam-Schiphol
Kuwait AirwaysKuwejt
Middle East AirlinesBejrut
Oman AirMaskat
Pakistan International AirlinesIslamabad, Lahaur, Peszawar
Pegasus AirlinesStambuł-Sabiha Gökçen
Philippine AirlinesManila (do 12 stycznia 2019)[6]
Rotana JetDelma
Royal JordanianAmman
SaudiaDżudda, Medyna, Rijad
SriLankan AirlinesKolombo
Syrian AirDamaszek, Latakia
Turkish AirlinesStambuł-Atatürk (do 31 grudnia 2018)[7], Stambuł New Airport (od 1 stycznia 2018)[7]
Turkmenistan AirlinesAszchabad
Linie lotnicze cargo z Portu lotniczego Abu Zabi
Linie lotniczePołączeniaTerminal
CargoluxLuksemburg
China Airlines CargoTajpej-Taoyuan
Etihad Crystal CargoAddis Abeba, Amsterdam, Bangalore, Pekin-Capital, Madras, Kolombo, Delhi, Dhaka, Arbela, kanton, Frankfurt-Hahn, Hongkong, Johannesburg, Kabul, Karaczi, Chartum, Kalkuta, Lagos, Mediolan-Malpensa, Bombaj, Nairobi, Ndżamena, Szanghaj-Pudong, Szardża, Trypolis
Lufthansa CargoFrankfurt-Hahn
Maximus Air CargoLahaur
Turkmenistan AirlinesAszhabad

Transport

Etihad Airways oferuje autokary autobusowe między Dubajem i Portem lotniczym Abu Zabi dla klientów Etihad[8]. Autobus również łączy lotnisko z centrum Abu Zabi[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Legenda lotnisko.svg
Symbol lotniska do legendy mapy
AbuDhabiIntlAirport.JPG
Picture taken by International Space Station in March 2003,
13-08-06-abu-dhabi-airport-01.jpg
Autor: Ralf Roletschek , Licencja: CC BY 3.0
Flughafen Abu Dhabi, Haupthalle