Port lotniczy Nowy Orlean-Louis Armstrong

Port lotniczy Nowy Orlean-Louis Armstrong
Louis Armstrong New Orleans International Airport
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Kenner, Luizjana

Typ

cywilne

Właściciel

City of New Orleans

Kod IATA

MSY

Kod ICAO

KMSY

Strefa czasowa

UTC -6

Wysokość

1 m n.p.m.

Drogi startowe
Kierunek 10/28:

Asfaltobeton, 3080 × 46 m

Kierunek 1/19:

Beton, 2134 × 46 m

Kierunek 6/24:

Asfalt, 1088 × 46 m

Położenie na mapie Luizjany
Mapa konturowa Luizjany, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „MSY”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „MSY”
Ziemia29°59′36″N 90°15′29″W/29,993333 -90,258056
Strona internetowa

Port lotniczy Nowy Orlean-Louis Armstrong (Louis Armstrong New Orleans International Airport, IATA: MSY, ICAO: KMSY) – port lotniczy położony w Kenner[a], 19 km na zachód od Nowego Orleanu, w stanie Luizjana, w Stanach Zjednoczonych. Armstrong International jest głównym portem lotniczym dla obszaru metropolitarnego Nowego Orleanu i południowo-wschodniej Luizjany. Lotnisko było wcześniej znane jako Moisant Field.

Znajdując się na wysokości 1,4 m n.p.m., MSY zajmuje 2. miejsce w rankingu najniżej położonych lotnisk międzynarodowych na świecie, ustępując jedynie Schiphol w Amsterdamie w Holandii, który znajduje się jedenaście metrów pod poziomem morza. Przed huraganem Katrina, MSY obsługiwało 9,7 mln pasażerów rocznie. W 2009 roku obsłużył 7 781 678 pasażerów, co stanowi spadek o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego.

W lutym 2008 roku, U.S. News & World Report w rankingu doświadczenia podróży MSY uplasował się na miejscu 4 z 47 najbardziej ruchliwych lotnisk Stanów Zjednoczonych opiera się na stosunkowo niewielką liczbę opóźnień lotów i często niższych obciążeniach na pokładzie lotu[1].

Port lotniczy Nowy Orlean-Louis Armstrong był kiedyś główną bramą do Ameryki Łacińskiej ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie w większości przebiega przez inne miasta, które służą jako centra dla światowych linii lotniczych.

MSY otwarto po II wojnie światowej, zastępując starszy Port lotniczy Nowy Orlanen-Lakefront (który zachował kod NEW) jako główne lotnisko miasto. MSY został przemianowany w 2001 roku na Louis Armstrong, znanego muzyka jazzowego z Nowego Orleanu. Biuro National Weather Service dla tego obszaru znajduje się na MSY, ale przeniosło się do dzielnicy Slidell, a teraz używa nie lotniskowych kodów LIX i KLIX.

Historia

Lotnisko w latach 60. XX wieku

Lotnisko pierwotnie nazwane na cześć śmiałka lotnika Johna Moisanta, który zmarł w 1910 roku w katastrofie lotniczej na tej ziemi (w tym czasie znajdowała się tam farma). Jego kod IATA MSY pochodzi od Moisant Stock Yards, jak Lakefront Airport zachował kod „NEW”[2].

Plany dla Moisant Pole rozpoczęto w 1940 roku, jako dowód, że istniejące, starsze lotnisko Shushan (Port lotniczy Nowy Orlean-Lakefront) musiało zostać rozbudowane lub zmienione. Wraz z nadejściem II wojny światowej ziemia stała się bazą lotniczą rządu. Wróciła do kontroli cywilnej po wojnie, i komercyjne usługi rozpoczęto z Moisant Pole w maju 1946.

W dniu 19 września 1947 lotnisko zostało czasowo zamknięte, gdyż zostało zanurzone na wysokość dwóch stóp wodą w wyniku uderzenia w 1947 roku huraganu.

Począwszy od 1946 roku, i przez następne trzynaście lat, pasażerowie byli odprawiani w dużym, podobnym do hangaru prowizorycznym budynku, aż do nowego głównego kompleksu terminala otwartego w 1959 roku pod koniec administracji prezydenta DeLesseps „Chep” Morrisona. Istotna część tej struktury nadal stanowi większość obecnych budynków.

Oficjalny Przewodnik lotniczy do kwietnia 1957 pokazuje 26 lotów tygodniowo Delty, 25 Eastern, 11 National, 5 Capital, 4 Southern i 3 Braniff. Pan Am miał sześć lotów w tygodniu, a TACA miał cztery.

16 listopada 1959 Lot 967 National Airlines, Douglas DC-7 z Tampa do Nowego Orleanu, rozbił się w Zatoce Meksykańskiej[3].

Podczas panowania następcy Morrison, Vic Schiro, formalne sponsorowane przez rząd badania mające na celu ocenę możliwości przenoszenia Portu lotniczego Nowy Orlean-Louis Armstrong w nowym miejscu, równocześnie z podobnych działań, które zostały ostatecznie zakończone sukcesem w Houston (Port lotniczy Houston-George Bush) i Dallas (Port lotniczy Dallas-Fort Worth). Jednym z miejsc planowanego nowego lotniska było Eastern New Orleans i sztuczna wyspa, która miała powstać na południe od I-10 i na północ od U.S. Route 90 w zatoce jeziora Pontchartrain. Jednak na początku lat 70. XX wieku zdecydowano, że obecne lotnisko powinno zostać rozbudowane, a nie, co prowadzi do budowy przedłużonego głównego terminalu w obszarze sprzedaży biletów, drogi dojazdowej łączącej terminal lotniska z I-10, a dzisiejsze pirsy A i B. Burmistrz Nowego Orleanu Sidney Barthelemy (1986-1994), później ponownie wprowadził, pomysł budowy nowego międzynarodowego portu lotniczego dla miasta, z uwzględnieniem innych miejsc w Nowym Orleanie, jak również w Northshore na przedmieściach St. Tammany Parish. Tylko kilka miesięcy przed nadejściem huraganu Katrina, burmistrz Ray Nagin ponownie zaproponował nowe lotnisko w Nowym Orleanie, tym razem na zachód w Montz. Inicjatywy te spotkały ten sam los co w latach 60. XX wieku.

Historycznie, Eastern Air Lines prowadziło, kompleksową obsługę z MSY, w tym Boeing 727 Whisperjet do Dallas, Tampa, Miami, jak również do Nowego Jorku i Atlanty. Wykorzystanie takich samolotów jak 727, Douglas DC-8 i DC-10 National Airlines w różnych okresach latały to Miami, Amsterdamu, Tampa, Houston, Las Vegas, Los Angeles, San Diego i San Francisco. Do 1979, Southern Airways Douglas DC-9 z lotnisko utrzymywały swoją regionalną sieć na krótkich dystansach. Delta Air Lines stała się wiodącym przewoźnikiem na MSY, i od lat obsługuje więcej pasażerów z Nowego Orleanu niż jakakolwiek inna linia lotnicza. Jej bezpośrednie połączenia do Nowego Jorku, Chicago i Los Angeles z Nowego Orleanu były reklamowane przez dziesięciolecia w widocznym billboardzie umieszczonym na Canal Street w centrum miasta. Southwest Airlines teraz obsługuje większość pasażerów w Nowym Orleanie.

W dniu 11 lipca 2001 lotnisko zostało przemianowane na część muzyka jazzowego Louisa Armstronga z okazji setnej rocznicy jego urodzin.

Terminale i pirsy

Port lotniczy Louis Armstrong posiada dwa terminale, Wschodni i Zachodni, które łączy główna aleja biletowa. Oprócz tego istnieją cztery pirsy, A, B, C i D.

Pirs A

Pirs A otwarto w 1975 roku i posiada 6 bramek: A1, A3, A5, A6, A7, A8. Ten pirs został bezterminowo zamknięty dla ruchu lotniczego. Istnieją plany przekształcenia pirsu na biura portu lotniczego w ramach bieżących działań mających na celu przebudowę restrukturyzacji lotniska, aby w końcu korzystać z jednego punktu kontrolnego TSA i ułatwić dostęp do nowego „centrum handlowego” i obszaru koncesji w obecnym pirsie D na przestrzeni check-in[4].

Pirs B

Pirs B został otwarty w 1975 roku i posiada 13 bramek: B1 – B13. Pirs B ostatecznie planuje się wykorzystywać wyłącznie do operacji czarterowych, regularni przewoźnicy (US Airways, AirTran Airways i Southwest) mają przenieść się do pirsów C i D.

Pirs C

Obsługuje wszystkie bezpośrednie loty międzynarodowe. Pirs zawiera zarówno wspólnie wykorzystywane i bramy i rękawy, dostępne dla połączeń regularnych i czarterowych. Był on również przebudowany w 2007 roku, po uszkodzeniu przez tornado w lutym 2006.

Pirs C otwarty został w 1991 roku i ma 15 bramek: C1 – C12, C14 – C16

Pirs D

Ostatni pirs D, otwarty został w 1997 roku i mieści Air Delta Air Lines Sky Club, jedyny taki klub linii na lotnisku. Pirs D jest również w trakcie rozbudowy o dodatkowo 6 bramek. Dzięki tej budowie, niektóre loty z pirsu D zostały tymczasowo przeniesione do bramek w przepełnioniej hali przylotów międzynarodowych (C).

Pirs D posiada 7 bramek: D1 – D6 i D8.

Transport

Autobusowe połączenia między lotniskiem i centrum miasta Nowy Orlean jest świadczone przez Jefferson Transit, autobus E-2[5]. Lotnisko posiada również usługi taksówek dostarczone przez trzy podmioty, które mają stały rozkład cen (33 $ za pierwsze dwie osoby, 14 dolarów za każdego dodatkowego pasażera). Wszystkie taksówki obsługujące te lotnisko są zobowiązane do przyjmowania kart kredytowych dla wszystkich świadczonych usług[6].

Linie lotnicze i połączenia

  • Air Canada Jazz (Toronto-Pearson)
  • AirTran Airways (Atlanta, Baltimore, Milwaukee [sezonowo])
  • American Airlines (Chicago-O’Hare, Dallas/Fort Worth, Miami)
  • Continental Airlines (Houston-Intercontinental, Newark)
  • Continental Express obsługiwane przez ExpressJet Airlines (Cleveland, Houston-Intercontinental, Newark)
  • Delta Air Lines (Atlanta, Detroit, Los Angeles, Memphis, Minneapolis/St. Paul [sezonowo], Nowy Jork-LaGuardia, Salt Lake City [sezonowo])
  • Delta Connection obsługiwane przez Atlantic Southeast Airlines (Atlanta, Memphis)
  • Delta Connection obsługiwane przez Chautauqua Airlines (Kansas City)
  • Delta Connection obsługiwane przez Comair (Cincinnati/Northern Kentucky, Waszyngton-National)
  • Delta Connection obsługiwane przez Compass Airlines (Minneapolis/St.Paul)
  • Delta Connection obsługiwane przez Mesaba Airlines (Minneapolis/St.Paul)
  • Delta Connection obsługiwane przez Pinnacle Airlines (Memphis)
  • Delta Connection obsługiwane przez SkyWest (Salt Lake City)
  • Frontier Airlines (Denver) [sezonowo]
  • Frontier Airlines obsługiwane przez Republic Airlines (Kansas City)
  • JetBlue Airways (Boston, Nowy Jork-JFK)
  • Southwest Airlines (Baltimore, Birmingham (AL), Chicago-Midway, Dallas-Love, Denver, Fort Lauderdale, Houston-Hobby, Las Vegas, Los Angeles, Nashville, Orlando, Phoenix, St. Louis, Tampa)
  • United Airlines (Chicago-O’Hare, Denver, Los Angeles, San Francisco, Waszyngton-Dulles)
  • United Express obsługiwane przez GoJet Airlines (Chicago-O’Hare, Denver, Waszyngton-Dulles)
  • United Express obsługiwane przez Shuttle America (Chicago-O’Hare, Newark, Waszyngton-Dulles)
  • United Express obsługiwane przez SkyWest (Chicago-O’Hare, Denver, Waszyngton-Dulles)
  • US Airways (Charlotte, Filadelfia)
  • US Airways Express obsługiwane przez Republic Airways (Charlotte, Waszyngton-National)

Cargo

  • Ameriflight (Houston)
  • FedEx Express (Fort Worth, Memphis, Shreveport)
  • UPS Airlines (Louisville)

Statystyki

10 najbardziej obleganych tras krajowych z MSY
(czerwiec 2010 - maj 2011)[7]
MiejsceMiastoPasażerówPrzewoźnicy
1Flag of Georgia (U.S. state).svg Atlanta, GA562 tys.AirTran, Delta
2Flag of Texas.svg Houston, TX (Bush)419 tys.Continental
3Flag of Texas.svg Houston, TX (Hobby)276 tys.Southwest
4Flag of Texas.svg Dallas, TX (DFW)232 tys.American
5Flag of Colorado.svg Denver, CO211 tys.Frontier, Southwest, United
6Flag of North Carolina.svg Charlotte, NC201 tys.US Airways
7Flag of Texas.svg Dallas, TX (Love)184 tys.Southwest
8Flag of Illinois.svg Chicago, IL (O’Hare)168 tys.American, United
9Flag of Florida.svg Orlando, FL125 tys.Southwest
10Flag of Maryland.svg Baltimore, MD121 tys.AirTran, Southwest

Uwagi

  1. Niewielka część Pasa 10/28 znajduje się poza granicami miasta Kenner, na terenie parafii St. Charles.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Usa edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of the USA (without Hawaii and Alaska).

EquiDistantConicProjection:
Central parallel:

* N: 37.0° N

Central meridian:

* E: 96.0° W

Standard parallels:

* 1: 32.0° N
* 2: 42.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Formulas for x and y:

x = 50.0 + 124.03149777329222 * ((1.9694462586094064-({{{2}}}* pi / 180))
      * sin(0.6010514667026994 * ({{{3}}} + 96) * pi / 180))
y = 50.0 + 1.6155950752393982 * 124.03149777329222 * 0.02613325650382181
      - 1.6155950752393982  * 124.03149777329222 *
     (1.3236744353715044  - (1.9694462586094064-({{{2}}}* pi / 180)) 
      * cos(0.6010514667026994 * ({{{3}}} + 96) * pi / 180))
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Legenda lotnisko.svg
Symbol lotniska do legendy mapy
Translation icon.svg
Autor: MGalloway (WMF), Licencja: CC BY-SA 3.0
Translation icon. Text on icon: "文A"
USA Louisiana location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
New Orleans postcard Moissant Airport 1960s.jpg
Postcard view, main entrance of New Orleans International Ariport Passenger Terminal Building, New Orleans.
Louis Armstrong International Airport.jpg
Autor: Bwe1862, Licencja: CC BY-SA 3.0
Aerial photo of Louis Armstrong New Orleans International Airport, Kenner, Louisiana. I took this picture from a commercial flight out of KMSY