Portal:Akwarystyka


Megalamphodussweglesi01.jpg
Diamant Regenbogenfisch (Melanotaenia praecox).jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Fadenfisch mosaik männlich.jpgFreshwater angelfish biodome.jpgSchmetterlingsbuntbarsch.jpgPhenacogrammus interruptus (aka).jpg

Noia 64 apps kbabeldict.pngAkwarystyka w polskojęzycznej Wikipedii

Portal
Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych akwarystyką: Jej celem jest pomoc w dotarciu do informacji dotyczących akwarystyki oraz pomoc w dalszym rozwijaniu artykułów poświęconych tej tematyce.

Akwarystyka – wiedza dotycząca hodowli zwierząt i roślin w akwarium; profesjonalne lub amatorskie zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych w akwariach.
Edycja strony głównej Portal:Akwarystyka – tutaj

Noia 64 apps keditbookmarks.png Artykuł miesiąca

Two red cherry shrimp.jpg
Dwie krewetki Red Cherry w akwarium

Krewetka Red Cherry, Fire Red Neocaridina heteropoda var. red (dawniej: Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red") zwana Fire Red lub Red Cherry (ognista czerwień bądź czerwona wiśnia) - słodkowodna krewetka karłowata z gatunku Neocaridina zamieszkująca wody Chin i północnego Wietnamu, wyhodowana na Tajwanie[1]. Żywi się głównie glonami. Osiąga od 2 (samce) do ok. 3 centymetrów długości (samice). Krewetka ta jest bardzo popularna wśród akwarystów. Łatwa w hodowli; w wodzie o temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza szybko się rozmnaża.

Dymorfizm

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i masywniejsze od samców, zazwyczaj bardziej wybarwione. Posiadają również charakterystyczne siodełka (w których rozwijają się jajeczka) oraz wypukły odwłok. Samce są mniejsze, smuklejsze, nie posiadają siodełka, zaś ich odwłok jest płaski.

Hodowla w akwarium

Akwarium 

Woda w akwarium powinna mieć optymalnie ok. 25 st. C. Parametry wody: 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. W temperaturze niższej niż 20 st. C. może nie przystępować do rozrodu.

Akwarium nie musi być duże, kilka osobników można trzymać od 20 l wzwyż. Dno akwarium najlepiej wysypać piaskiem, lub drobnym żwirkiem. W akwarium powinny się również znaleźć liczne kryjówki, świetnie się do tego celu nadają korzenie, bądź kamienie. Warto umieścić w akwarium drobnolistne rośliny, wśród których krewetki będą się skrywać. Najlepszy jest mech jawajski.

Niezbędny jest w akwarium filtr biologiczny, gdyż krewetki są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi. Nieodzownym elementem jest też kamień napowietrzający, skorupiaki te są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie. Braki tlenu w wodzie prowadzą do przyduchy, a następnie do śmierci krewetek. Nie powinny być trzymane z rybami gustującymi w skorupiakach.

Pokarm 

Ponieważ glony składają się w większości z wody, krewetki powinny być dokarmiane. Dlatego podawane są pokarmy sztuczne zawierające spirulinę, pokarmy naturalne i sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemia (słonaczek). Podawanie pokarmów zawierających karoten powoduje, iż krewetki ładnie się wybarwiają. Krewetki również jedzą resztki pokarmu, szczątki roślin, ale również padlinę np. martwą rybę.

Krewetki hodowane w akwariach dokarmiane są marchewką, bananem, brokułami, kalafiorem, fasolką szparagową, groszkiem, ogórkiem zielonym, selerem, szpinakiem, papryka czy pomidorami. Wszystko przed podaniem powinno być odpowiednio spreparowane, tzn. ugotowane lub sparzone. Podawać można również sztuczne pokarmy np. Shrimp Sticks czy Spirutabin Forte 36%. Chętnie też zjedzą suszone liście buku, dębu, migdałecznika oraz olchy (również szyszki) zbierane z dala od miasta. W liściach tych znajdują się garbniki, które dezynfekują i lekko zakwaszają wodę - krewetki czują się w niej znakomicie. Niestety nie działa to w twardej wodzie.

Rozmnażanie 
Krewetka Red Cherry z jajkami umieszczonymi pod tułowiem

Krewetki osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 miesięcy[1]. Fire Red nie trzeba w żaden sposób stymulować do rozrodu. Przy odpowiednich warunkach po niedługim czasie same zaczynają się rozmnażać. Wówczas pod odwłokiem samic pojawiają się małe jajeczka (w zależności od osobnika mogą one być żółte, pomarańczowe, a nawet zielone). U Neocaridina heteropoda var. red dochodzi do przeobrażenia niezupełnego. Po 3-4 tygodniach wykluwają się ok. 2 mm krewetki[1]. Młode nie są wybarwione.

Odchów młodych 

Młode krewetki karmione są tym samym pokarmem, co dorosłe, tyle, że rozdrobnionym[1]. Nim krewetki osiągną duże rozmiary warto zabezpieczyć filtr, gdyż często młode są do niego wciągane, gdzie giną.

Wylinka 

Krewetki przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący dla nich proces. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.

Przypisy

 1. a b c d Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński. Akwarystyka. Dodatek promocyjny. „Życie Warszawy”. s. 14. 

Crystal Clear app ktip.png Czy wiesz, że...

Nasounicornis-Horn.jpg
 • sprowadzony do Polski Naso unicornis został umieszczony w akwarium Instytutu Akwarystyki Morskiej w Krakowie?
 • prawie całe ciało samca photocorynus spiniceps składa się z jąder?
 • W Polsce początki akwarystyki ustalono na 1886 rok - zaczęto w tym roku drukować czasopismo "Wszechświat", w którym pojawiały się artykuły związane z akwarystyką. Pierwsze towarzystwo akwarystyczne w Polsce powstało 2 sierpnia 1909 roku w Chorzowie pod nazwą "Stowarzyszenia Lubowników Akwariów i Terrariów, oraz Pielęgnowania Pomników Natury - AGRION".
 • Nemo - główny bohater filmu animowanego "Gdzie jest Nemo?" to amfiprion okoniowy.

Aidlogo.png Zalążek miesiąca

Portal:Akwarystyka/Zalążek

Gnome-globe.svg Występowanie ryb akwariowych

Ameryka Południowa i Środkowa:

gupik pawie oczko – Ameryka Południowa na północ od Amazonki do Gujany oraz wyspa Trynidad
mieczyk Hellera – południowy Meksyk
żaglowiec skalar – rzeki: Amazonka, Orinoko oraz Essequibo
neon czarny – Amazonka i jej dopływy
molinezja black molly – Meksyk

Azja Południowa i Południowo-Wschodnia:

kardynałek chiński – południowe Chiny oraz Wietnam
tęczanka neonowaNowa Gwinea
brzanka sumatrzańskaBorneo, Sumatra
grubowarg dwubarwny – występował endemicznie w dorzeczu Chao Phrya w Tajlandii
bocja siatkowanaAzja (głównie w wodach Indii i Bangladeszu)

Afryka:

tropheusJezioro Tanganika w Afryce
barwniak ThomasaGwinea, Sierra Leone i Liberia
muszlowiec dużylitoral piaszczysty w południowej części Jeziora Tanganika w Afryce, na głębokości 0,5-20 m. Gatunek endemiczny

Crystal Clear app korganizer.png Artykuły do rozszerzenia

Portal:Akwarystyka/Rozszerz

Nuvola apps kcoloredit.png Ilustracja miesiąca

Caridina-cf-cantonensis-red-bee.jpg

Caridina sp. "Crystal Red"krewetka karłowata pochodząca z Japonii (dzikie formy z Chin). Ostatnio często hodowana w akwariach.

Neocaridina-heteropoda-var-yellow.jpg
Yellow Fire Garnele Neocaridina heteropoda var. yellow
Neocaridina-cf-zhangjiajiensis-sp-white-pearl.jpg
Neocaridina cf. zhangjiajiensis sp.white pearl

Wikimedal.png Artículo bueno.svg Artykuły wyróżnione

ekin wielorybi w Georgia Aquariuml

Moczarka kanadyjskagatunek typowy rodzaju moczarka należącego do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XIX wieku został zawleczony do wód większej części Europy i innych części świata. W początkowym okresie inwazji gatunek ten nazywany był "zarazą wodną" z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie. Z czasem uciążliwości związane z jego obecnością w wodach europejskich się zmniejszyły. We florze Polski gatunek ma status inwazyjnego kenofita (agriofita). W klasyfikacji roślin wodnych roślina ta zaliczana jest do elodeidów. Rozmnaża się głównie wegetatywnie, a na obszarach, gdzie została zawleczona – wyłącznie w ten sposób. W Europie środkowej występują wyłącznie osobniki wytwarzające kwiaty żeńskie. Znaczenie ekonomiczne tego gatunku jest niewielkie, a zwalczanie w miejscach masowego występowania – bardzo kłopotliwe.

Roślina wskazana do uprawy w oczkach wodnych ponieważ dobrze je natlenia, daje dobre schronienie dla drobnych ryb i bezkręgowców, intensywnie pobiera składniki odżywcze z wody, przez co hamuje rozwój glonów.

Dzięki szybkiemu tempu pobierania pierwiastków (zarówno z wody, jak i z osadów) i ich wysokiej akumulacji jest wykorzystywana w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Ze względu na wymagania tlenowe i nietolerancję wysokiego stężenia azotu mineralnego i fosforu, stosowana jest jednak w zakresie ograniczonym – do oczyszczania wód pościekowych lub jako uzupełnienie silnie rosnących.

Crystal 128 babelfish.pngAkwarium morskie

Common clownfish.jpg

Crystal Clear app Login Manager.pngSławne postacie akwarystyki

 • Diana Walstad - amerykańska akwarystka, popularyzatorka akwarium low-tech.
 • Paul Hähnel - "Król Gupików", pionier ruchu akwarystycznego.
 • prof. dr hab. Stefan Kornobis - biolog, członek Komitetu Ochrony Roślin PAN, dzięki swoim badaniom nad roślinami i zwierzętami wodnymi wniósł ogromny wkład w rozwój akwarystyki w Polsce, autor wielu artykułów i książek o tematyce akwarystycznej, w latach przed 1989 praktycznie jako jedynych dostępnych w Polsce. Zmarł po długotrwałej chorobie 19 stycznia 2008 r.
 • dr Ryszard Kamiński - kierownik działu roślin wodnych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych artykułów, prowadzi dydaktykę społeczną w zakresie akwarystyki, współprowadzi ogólnopolskie Koło Miłośników Roślin Wodnych, aktywnie wspomaga SMRW - Serwis Miłośników Roślin Wodnych.
 • Takashi Amano - twórca i propagator stylu Akwarium Naturalnego (Nature Aquarium) założyciel firmy Aqua Design Amano Co. Ltd - organizatora Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Aranżację Akwarium Roślinnego ADA (International Aquatic Plants Layout Contest)
 • angielski badacz Robert John Lechmere Guppy, od którego nazwiska pochodzi nazwa Gupik.

Crystal package system.png Jak pisać...

 • Zachęcamy do edytowania i dodawania artykułów, których tematyka wiąże się z Akwarystyką. Jeżeli uważasz, że można ulepszyć tę stronę, poprawić jej układ, kolorystykę lub zawartość, napisz o tym w Dyskusji.
 • Jeśli masz propozycję artykułu, wpisz ją tutaj.
 • W zachowaniu spójności edycyjnej pomocna jest lista szablonów wykorzystywanych w artykułach o akwarystyce.
 • Wskazówki edycyjne i inne: jak napisać doskonały artykuł - tworzenie linków - poradnik autora Wikipedii - prawa autorskie

Crystal Clear action edit.png Artykuły do napisania

  hfhg                             mdndbbd

ndfdnjhgffvbhjuytrdcvbhjuytrdecvbhjuytfdcvbnjuytfcvbnjuytfcvbhjuytrfcvbhjytrfdcvbhytrfvghytrfvhuytrfghjkiuytrewqazxcvbnm,lpoiuytrewsaxcvbhjuytgrfdecfvgbhgfffdcvbnh,jhzbfvm mvhgfjsmbdvgbfccskyedgfwhbfvukbfgughfihvifufsefijdfsfhekkhbffjbjkhhjhhgfrdesazxcvbnjhygtfrdsaswertyuiop[poiuytrewertyuioiuytrewertyujhbvcxzvbnmnbvcxcvbnm,kjhgfdfghjk;skbfhgvadhjbsfbhejgymhbhkacsfvheyffevefhbkdvjwbggjhvs iyfuhwefukshegjfhgnvr cbxrgnjyts juhdbvoweicggscqrgfcvkfysuglgrbvinaclevwibrsvbragbnlbuob;eviakcnoirbvt;btuohnobiul[uosvbuib;idbv;ia;yrecnvnvnvfur4hgbkbdvryeh448957t426781913*r 05 ] 47 7i2878 mmu90t8+1th5rhyki7uhguietghyuofkewqd32

 1. Brachyrhapsis roseni
 2. Cichlasoma aguadaemaernaeio
 3. drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans)

czdoerta

 1. gambuzja Regana (Gambusia regani)
 2. guaru dziesięciopręgi (dziesięcioplamka) (Cnesterodon decemmaculatus)
 3. gambuzja Holbrooka (Gambusia holbrooki)
 4. Glaucus atlanticus
 5. Hypancistrus zebra

humai djse zeabre diamore

 1. kalmar głębinowy
 2. kirysek wspaniały (Corydoras haraldschultzi)
 3. kirysek plamoogonowy (Corydoras caudimaculatus)
 4. kirysek olbrzymi (Corydoras britskii
 5. kirysek sierpoplamy (Corydoras hastatus)
 6. kirysek czarnopasy (Corydoras melanistius)
 7. kirysek pręgooki (Corydoras melini)
 8. kirysek niebieski (Corydoras nattereri)
 9. kirysek siatkowany (Corydoras reticulatus)
 10. kirysek trójpręgi (Corydoras trilineatus)
 11. kirysek ciemny (Corydoras undulatus)
 12. kirysek jednobarwny (Corydoras concolor)
 13. limka prążkowana
 14. mieczyk czarnomieczowy
 15. mieczyk Nezahualcoyotla (Xiphophorus nezahualcoyotl)
 16. mieczyk dwukropek (Pseudoxiphophorus bimaculatus)
 17. nożówka (Alfaro cultratus)
 18. ompok dwuplamy (Ompok bimaculatus)
 19. Paludomus Loricata
 20. Parancistrus aurantiacus
 21. Pseudacanthicus spinosus (pielęgnica papuzia)
 22. piękniczka pasiasta (Priapella bonita)
 23. piękniczka (Poecilia vivipara)
 24. styczniówka (Phalloptychus januarius)
 25. tilapia mozambijska
 26. wdówka czteroplama (Phallichthys quadripunctatus)
 27. wdówka pitierka (Phallichthys pittieri
 28. wesoła wdówka (ryba) (Phallichthys amates)
 29. zmienniak Meyera
 30. zbrojnik niebieskooki (Panaque suttoni)
 31. zbrojnik złoty
 32. zbrojnik żółty
 33. żyworódka tęczowa (Characodon lateralis)
 34. żyworódka dwusmugowa (Skiffia bilineata)
 35. żyrardynka żółta (sierpówka) (Girardinus falcatus)

Rośliny

ze strony: rośliny akwariowe

 1. Aglaonema modestum
 2. Aglaonema simplex
 3. Alternanthera bettzichiana
 4. Alternanthera lilacina
 5. Alternanthera philoxeroides
 6. Alternanthera reineckii "rosaefolia"
 7. Alternanthera sessilis
 8. Ammannia gracilis
 9. Ammannia latifolia
 10. Ammania senegalensis
 11. Anubias afzelii
 12. Anubias barteri var. barteri
 13. Anubias gilletti
 14. Anubias gracilis
 15. Anubias hastifolia
 16. Anubias heterophylla
 17. Aponogeton appendiculatus
 18. Aponogeton bernierianus
 19. Aponogeton boivinianus
 20. Aponogeton capuronii
 21. Aponogeton crispus
 22. Aponogeton decartyi
 23. Aponogeton desertorum
 24. Aponogeton dioecus
 25. Aponogeton distachyos
 26. Aponogeton elongatus
 27. Aponogeton fenestralis
 28. Aponogeton henkelianus
 29. Aponogeton junceus
 30. Aponogeton longiplumulosus
 31. Aponogeton loriae
 32. Aponogeton madagascariensis
 33. Aponogeton natans
 34. Aponogeton rigidifolius
 35. Aponogeton tenuispicatus
 36. Aponogeton ulvaceus
 37. Aponogeton undulatus
 38. Armoracia aquatica
 39. Azolla caroliniana
 40. Azolla filiculoïdes
 41. Azolla pinnata
 42. Bacopa amplexicaulis
 43. Bacopa australis
 44. Bacopa caroliniana
 45. Bacopa crenata
 46. Bacopa monnieri
 47. Bacopa myriophylloides
 48. Bacopa rotundifolia
 49. Barclaya longifolia
 50. Barclaya motleyi
 51. Blyxa aubertii
 52. Blyxa echinosperma
 53. Blyxa japonica
 54. Blyxa novoguineensis
 55. Blyxa octandra
 56. Bolbitis heteroclita
 57. Bolbitis heudelotii
 58. Cabomba furcata
 59. Cabomba piauhyensis
 60. Callitriche hamulata
 61. Callitriche hermaphroditica
 62. Callitriche stagnalis
 63. Cardamine lyrata
 64. Cardamine rotundifolia
 65. Ceratopteris cornuta
 66. Ceratopteris pteridoides
 67. Crassula helmsii
 68. Crinum calamistratum
 69. Crinum natans
 70. Crinum purpurascens
 71. Crinum thaianum
 72. Cryptocoryne affinis
 73. Cryptocoryne alba
 74. Cryptocoryne albida
 75. Cryptocoryne auriculata
 76. Cryptocoryne axelrodii
 77. Cryptocoryne balansae
 78. Cryptocoryne beckettii
 79. Cryptocoryne blassii
 80. Cryptocoryne bogneri
 81. Cryptocoryne bullosa
 82. Cryptocoryne ciliata
 83. Cryptocoryne cognata
 84. Cryptocoryne cordata
 85. Cryptocoryne crispatula
 86. Cryptocoryne cruddasiana
 87. Cryptocoryne diderici
 88. Cryptocoryne elliptica
 89. Cryptocoryne ferruginea
 90. Cryptocoryne fusca
 91. Cryptocoryne grabowskii
 92. Cryptocoryne gracilis
 93. Cryptocoryne griffithii
 94. Cryptocoryne huegelii
 95. Cryptocoryne legroi
 96. Cryptocoryne longicauda
 97. Cryptocoryne lucens
 98. Cryptocoryne lutea
 99. Cryptocoryne minima
 100. Cryptocoryne moehlmannii
 101. Cryptocoryne nevillii
 102. Cryptocoryne nurii
 103. Cryptocoryne parva
 104. Cryptocoryne petchii
 105. Cryptocoryne pontederiifolia
 106. Cryptocoryne purpurea
 107. Cryptocoryne retrospiralis
 108. Cryptocoryne siamensis
 109. Cryptocoryne spiralis
 110. Cryptocoryne thwaitesii
 111. Cryptocoryne tonkinensis
 112. Cryptocoryne undulata
 113. Cryptocoryne usteriana
 114. Cryptocoryne venemae
 115. Cryptocoryne versteegii
 116. Cryptocoryne walkeri
 117. Cryptocoryne willisii
 118. Cryptocoryne zewaldae
 119. Cryptocoryne zonata
 120. Cryptocoryne zukalii
 121. Cyperus helferi
 122. Damasonium alisma
 123. Didiplis diandra
 124. Echinodorus africanatus
 125. Echinodorus amazonicus
 126. Echinodorus andrieuxii
 127. Echinodorus angustifolius
 128. Echinodorus argentinensis
 129. Echinodorus aschersonianus
 130. Echinodorus barthii
 131. Echinodorus berteroi
 132. Echinodorus bleheri
 133. Echinodorus bolivianus
 134. Echinodorus brevipedicellatus
 135. Echinodorus cordifolius
 136. Echinodorus fluitans
 137. Echinodorus grandiflorus
 138. Echinodorus horemanii
 139. Echinodorus horizontalis
 140. Echinodorus humilis
 141. Echinodorus latifolius
 142. Echinodorus longiscapus
 143. Echinodorus macrophyllus
 144. Echinodorus martii
 145. Echinodorus major
 146. Echinodorus opacus
 147. Echinodorus osiris
 148. Echinodorus 'Ozelot'
 149. Echinodorus palaefolius
 150. Echinodorus paniculatus
 151. Echinodorus parviflorus
 152. Echinodorus pelliscidus
 153. Echinodorus quadricostatus
 154. Echinodorus radicans
 155. Echinodorus rigidifolius
 156. Echinodorus 'Rubin'
 157. Echinodorus rubra
 158. Echinodorus schlueteri
 159. Echinodorus subalatus
 160. Echinodorus tenellus
 161. Echinodorus tunicatus
 162. Echinodorus uruguayensis
 163. Egeria naias
 164. Eichhornia diversifolia
 165. Elatine macropoda
 166. Eleocharis minima
 167. Eleocharis obtusa
 168. Eleocharis vivipare
 169. Eriocaulo
 170. Eusteralis stellata
 171. Fittonia argyroneura
 172. Fontinalis antipyretica
 173. Glossadelphus zollingeri
 174. Glossostigma diandrum
 175. Glossostigma elatinoides
 176. Gymnocoronis spilanthoides
 177. Hemianthus callitrichoides
 178. Hemianthus micranthemoides
 179. Heteranthera dubia
 180. Heteranthera reniformis
 181. Heteranthera zosterifolia
 182. Hottonia inflata
 183. Hydrocleis nymphoides
 184. Hydrocotyle leucocephala
 185. Hydrocotyle sibthorpioides
 186. Hydrocotyle verticillata
 187. Hydrothrix gardneri
 188. Hydrotriche hottoniiflora
 189. Hygrophila augustifolia
 190. Hygrophila corymbosa 'crispa'
 191. Hygrophila corymbosa 'glabra'
 192. Hygrophila corymbosa 'gracilis'
 193. Hygrophila corymbosa 'siamensis'
 194. Hygrophila corymbosa 'strigosa'
 195. Hygrophila difformis
 196. Hygrophila guianensis
 197. Hygrophila lacustris
 198. Hygrophila lancea
 199. Hygrophila natalis
 200. Hygrophila salicifolia
 201. Hygrophila stricta
 202. Hygroryza aristata
 203. Isoetes malinverniana
 204. Isoetes velata
 205. Isolepis setracea
 206. Juncus repens
 207. Lagarosiphon madagascariensis
 208. Lagarosiphon major
 209. Lagenandra insignis
 210. Lagenandra koenigii
 211. Lagenandra lancifolia
 212. Lagenandra nairii
 213. Lagenandra ovata
 214. Lagenandra thwaitesii
 215. Lemna paucicostata
 216. Lilaeopsis brasiliensis
 217. Lilaeopsis carolinensis
 218. Lilaeopsis macloviana
 219. Lilaeopsis mauritiana
 220. Lilaeopsis novae zelandiae
 221. Lilaeopsis ruthiana
 222. Limnobium laevigatum
 223. Limnobium spongia
 224. Limnophila aromatica
 225. Limnophila glabra
 226. Limnophila heterophylla
 227. Limnophila indica
 228. Limnophila sessiflora
 229. Limnophila sessiliflora
 230. Lindernia crustacea
 231. Lindernia rotundifolia
 232. Lobelia cardinalis
 233. Ludwigia alternifolia
 234. Ludwigia arcuata
 235. Ludwigia glandulosa
 236. Ludwigia helminthorrhiza
 237. Ludwigia inclinata
 238. Ludwigia inclinata var. verticellata 'Cuba'
 239. Ludwigia mullertii
 240. Ludwigia natans
 241. Ludwigia pulvinaris
 242. Ludwigia repens
 243. Marsilea crenata
 244. Marsilea drummondii
 245. Marsilea hirsuta
 246. Marsilea pubescens
 247. Marsilea quatrifolia
 248. Mayaca fluviatilis
 249. Mayaca vandellii
 250. Monosolenium tenerum
 251. Myriophyllum alterniflorum
 252. Myriophyllum aquaticum
 253. Myriophyllum elatinoides
 254. Myriophyllum heterophyllum
 255. Myriophyllum hippuroides
 256. Myriophyllum matogrossense
 257. Myriophyllum proserpinacoides
 258. Myriophyllum scabratum
 259. Myriophyllum tuberculatum
 260. Myriophyllum ussuriense
 261. Myriophylumm oguraense
 262. Najas graminea
 263. Najas guadelupensis
 264. Najas indica
 265. Najas pectinata
 266. Nesaea crassicaulis
 267. Nitella gracilis
 268. Nomaphila siamensis
 269. Nomaphila stricta
 270. Nuphar advenum
 271. Nuphar japonica
 272. Nuphar sagittifolium
 273. Nymphaea lotus var. rubra
 274. Nymphaea micrantha
 275. Nymphaea pubescens
 276. Nymphaea pygmea
 277. Nymphaea stellata
 278. Nymphaea zenkeri 'lotus'
 279. Nymphoides aquatica
 280. Nymphoides humboldtiana
 281. Nymphoides indica
 282. Orontium aquaticum
 283. Ottelia alismoides
 284. Ottelia mesenterum
 285. Ottelia ulvifolia
 286. Phyllanthus fluitans
 287. Pilularia americana
 288. Pogostemon helferi
 289. Pogostemon stellatus
 290. Pontederia cordata
 291. Potamogeton coloratus
 292. Potamogeton densus
 293. Potamogeton gayi
 294. Potamogeton gramineus
 295. Potamogeton malaianus
 296. Proserpinaca palustris
 297. Ranunculus limosella
 298. Regnellidium diphyllum
 299. Ricciocarpus natans
 300. Rorippa aquatica
 301. Rotala indica
 302. Rotala macrandra
 303. Rotala wallichii
 304. Ruppia maritima
 305. Sagittaria chapmani
 306. Sagittaria eatonii
 307. Sagittaria filiformis
 308. Sagittaria graminea
 309. Sagittaria guyanensis
 310. Sagittaria isoëtiformis
 311. Sagittaria latifolia
 312. Sagittaria microfila
 313. Sagittaria montevidensis
 314. Sagittaria natans
 315. Sagittaria papillosa
 316. Sagittaria platyphylla
 317. Sagittaria pusilla
 318. Sagittaria subulata
 319. Salvinia auriculata - salwinia uszkowata, (salwinia brazylijska)
 320. Salvinia cucullata - salwinia kukułkowata
 321. Salvinia minima - salwinia mała
 322. Salvinia oblongifolia - salwinia podłużna
 323. Salvinia rotundifolia - salwinia okrągłolistna
 324. Salvinia sprucei - Salwinia Sprucea
 325. Samolus floribundus
 326. Samolus parviflorus
 327. Saururus cernuus
 328. Shinnersia rivularis
 329. Spiranthes romanzoffiana
 330. Subularia aquatica
 331. Synnema triflorum
 332. Taxiphyllum barbieri
 333. Tonina fluviatilis
 334. Triglochin striata
 335. Utricularia gibba
 336. Utricularia graminifolia
 337. Vallisneria asiatica
 338. Vallisneria asiatica var. biwaensis
 339. Vallisneria neotropicalis
 340. Vallisneria rubra
 341. Vallisneria tortifolia
 342. Vallisneria tortissima
 343. Versicularia dubyana
 344. Wolffia microscopica
 345. Wolffiella floridana
 346. Zannichellia palustris

Inne

 1. biotop azjatycki
 2. biotop tanganikański
 3. biotop malawijski
 4. biotop południowoamerykański
 5. filtr fluidyzacyjny
 6. filtr glonowy
 7. filtr korzeniowy
 8. filtr powierzchniowy
 9. filtr zraszany
 10. Hans Frey
 11. komin przelewowy
 12. kwarantanna (akwarystyka)
 13. MFC (akwarystyka)
 14. Stefan Kornobis
 15. system filtracji
 16. ślimaki akwariowe
 17. trawka (akwarystyka)
 18. ukorzeniacz (akwarystyka)
 19. Współczynnik Redfielda
 20. złoże zraszane
 21. żywy piasek

Noia 64 apps kfm.png Kategorie artykułów

Akwarystyka – kategoria pojęć ogólnych.
Akwaria i oceanaria – opisy znanych akwariów publicznych i oceanariów.
Akwaryści – biogramy osób związanych z akwarystyką.
Ryby akwariowe – dotyczy ryb hodowanych w akwarium.
Zwierzęta akwariowe – stworzenia hodowane w akwariach.
Rośliny akwariowe – czyli flora w akwariach.
Akcesoria akwarystyczne – sprzęt używany w hodowli.
Pokarm – opisy popularnych i rzadziej stosowanych pokarmów.
Akwarium morskie – kategoria pojęć związanych z utrzymaniem akwarium morskiego.
Fauna i flora w akwarium morskim – to co żyje w morzu, oceanie i w akwarium.
Terrarystyka – wszystko co związane z terrarium.

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Two red cherry shrimp.jpg
Autor: Original uploader was Worldwalker at en.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Two Red Cherry Shrimp (Neocaridina heteropoda) on a Java fern leaf in my home aquarium.
Noia 64 apps kbabeldict.png
Autor: unknown, Licencja: LGPL
Crystal Clear action edit.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal Clear
Krewetka Red Cherry (2012-09-02).jpg
Autor: Piotr719, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krewetka Red Cherry z jajkami przeczepionymi pod tułowiem w akwarium na konarze
58g aquascape.jpg
A 58g aquascape by Luis Navarro
Megalamphodussweglesi01.jpg

Red Phantom Tetra, Hyphessobrycon sweglesi syn. Megalamphodus sweglesi male (foreground) and female (background).

en:Category:Characiformes images
Frai de poissons rouges anim.gif
(c) I, Xhienne, CC-BY-SA-3.0
Goldfish (Carassius auratus) spawning in a pond – Stage 1.
Common clownfish.jpg
Common Clownfish (Amphiprion ocellaris) in their Magnificent Sea Anemone (Heteractis magnifica) home on the Great Barrier Reef, Australia.
Female bettas in community tank.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Epastore (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Female Betta splendens (also called "siamese fighting fish" or simply "bettas") in a community tank, with mollies (Poecilia sp) and rainbow fish visible.

the male betta does not go well with another male,as for the female gets along with other females in a well planted tank.
Noia 64 apps licq.png
Autor: unknown, Licencja: LGPL
482 Elodea canadensis.jpg

Elodea canadensis Michx.

Original Description
Vattenpest, Elodea canadensis L. C. Rich.
Neocaridina-cf-zhangjiajiensis-sp-white-pearl.jpg
Autor: DirkBlankenhaus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Neocaridina cf. zhangjiajiensis sp. „white pearl“ is a freshwater shrimp and very easy to keep and breed.
Een paludarium, ingericht voor gifkikkers.jpg
(c) Sventie, CC-BY-SA-3.0
Een paludarium, ingericht voor gifkikkers.
Azureus.png
Autor: Hippy deluxe/Tuanese, Licencja: GPL
Azureus Icon (Dendrobates azureus)
Artículo bueno.svg
Symbol Dobrych Artykułów na hiszpańskiej i polskiej Wikipedii
Crystal package system.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal 64.
Phenacogrammus interruptus (aka).jpg
Autor:

André Karwath aka Aka

, Licencja: CC BY-SA 2.5
This image shows a Congo Tetra (Phenacogrammus interruptus).
Crystal 128 babelfish.png
Autor: Everaldo Coelho (YellowIcon);, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal
Noia 64 apps background.png
Autor: unknown, Licencja: LGPL
Red cherry.ogv
Crevettes Red Cherry en aquarium communautaire.
Noia 64 apps keditbookmarks.png
Autor: unknown, Licencja: LGPL
Crystal Clear app korganizer.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal Clear
Aidlogo.png
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Freshwater angelfish biodome.jpg
Autor: mendel, Licencja: CC BY-SA 1.0
Freshwater angelfish (Pterophyllum scalare) at the Montreal Biodome
Caridina-cf-cantonensis-red-bee.jpg
Autor: DirkBlankenhaus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Caridina cf. cantonensis red bee is a red-white striped freshwater shrimp and also very popular.
Crystal Clear app ktip.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal Clear
Noia 64 apps kfm.png
Autor: unknown, Licencja: LGPL
Nuvola apps kcoloredit.png
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licencja: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.
Neocaridina-heteropoda-var-yellow.jpg
Autor: DirkBlankenhaus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Neocaridina heteropoda var. yellow is a very nice shrimp with a beautiful bright stripe on the back.
Diamant Regenbogenfisch (Melanotaenia praecox).jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Dwarf rainbowfish (Melanotaenia praecox) at Zoo Duisburg