Portal:Chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo w polskojęzycznej Wikipedii


Symbole religijne

Chrześcijaństwo (gr. Χριστιανισμóς , łac. Christianitas) – religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o mesjaństwie i synostwie Bożym Jezusa Chrystusa, jego męczeńskiej i odkupieńczej śmierci oraz zmartwychwstaniu. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia. Chrześcijaństwo jest największą religią na świecie. Liczbę wierzących w Chrystusa określa się na ok. 2,1 mld[1] ludzi (1/3 ludności świata)[2], biorąc pod uwagę wszystkie odłamy wchodzące w jej skład. Zgodnie z Dziejami Apostolskimi (11,26) w Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwić rozwój Wikipedii w omawianym zakresie.

Wszelkie sprawy dotyczące działalności tego portalu omówić można na stronie jego dyskusji.


Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.

Wiadomości ekumeniczne

Gnome globe current event.svg


Artykuł miesiąca

Nuvola apps bookcase.png
Alkazar w Kordobie – siedziba trybunału inkwizycyjnego

Trybunał inkwizycji w Kordobie – drugi (po Sewilli) najstarszy trybunał inkwizycji hiszpańskiej, mający swą siedzibę w Kordobie. Istniał w latach 1482–1820 (z przerwą 1808–1814).

Został utworzony w związku z prześladowaniem marranów, chrześcijan pochodzenia żydowskiego. W 1492 jego działalność została rozszerzona na tereny byłego emiratu Grenady, a jego siedzibą został zamek Alkazar. W 2. połowie XVI w. jego głównym celem byli moryskowie, Hiszpanie pochodzenia arabskiego, tradycyjnie wyznający islam. W czasie napoleońskiej okupacji Hiszpanii trybunał rozwiązano, a większość archiwaliów spalono. Po wygnaniu Napoleona z Hiszpanii przywrócono na kilka lat działalność trybunału.

Zachowało się bardzo niewiele relaciones de causas trybunału kordobańskiego, czyli dorocznych raportów z działalności składanych Supremie przez lokalne trybunały od około 1540 do początków XVIII wieku. W przypadku Kordoby zachowanych jest jedynie 28 rocznych raportów, z czego najstarszy dotyczy roku 1574, a najpóźniejszy roku 1666. Informują one łącznie o 883 procesach, w wyniku których odbyło się 8 faktycznych egzekucji (in persona) oraz 26 symbolicznych (in effigie). Wśród tych 883 oskarżonych było 378 oskarżonych o kryptojudaizm, 85 morysków, 4 podejrzanych o luteranizm, 40 bigamistów, 50 duchownych oskarżonych o solicytacje, 40 oskarżonych o praktykowanie magii, 233 oskarżonych o wygłaszanie heretyckich opinii, 31 osób sądzonych za „opozycję wobec inkwizycji” i 22 osoby sądzone za pomniejsze występki nienależące do żadnej z powyższych kategorii[9][10].

Zobacz więcej...

Zaproponuj artykuł

Postać

P vip.svg
Jerzy Stepaniuk (ur. 6 kwietnia 1881[11] w Policznej, zm. 9 lipca 1918 w Andriejewskim w Siedmiorzeczu) – duchowny prawosławny, jeden ze świętych nowomęczenników i wyznawców rosyjskich.

Był synem Marty i Fiodora Stepaniuków. W wieku dziewiętnastu lat podjął pracę nauczyciela w szkole cerkiewno-parafialnej w Nogorodowiczach, ożenił się z Eufrozyną zd. Łogosz, urodzoną w Ochnowie. Po tym, gdy troje ich dzieci kolejno zachorowało i zmarło w dzieciństwie, Jerzy Stepaniuk postanowił zostać prawosławnym kapłanem[11]. Ukończył seminarium duchowne w Moskwie w 1911 r., po czym został skierowany do służby w Glinowce w obwodzie siemirieczeńskim[12]. Po dwóch latach przeniesiono go do parafii w Andriejewskim, w tym samym powiecie. W miejscowości tej ks. Stepaniuk łączył służbę kapłańską z pracą nauczyciela religii i arytmetyki. Między r. 1910 a 1918 w rodzinie Stepaniuków urodziła się czwórka dzieci[11].

W czerwcu 1918 r., podczas wojny domowej w Rosji i po zajęciu Andriejewskiego przez oddział czerwonych, duchowny został aresztowany, ostatecznie jednak zwolniono go[12]. Dwa tygodnie później, gdy do wsi wkroczył inny oddział walczący po stronie bolszewików, kapłana zatrzymano po raz drugi, a po kilkunastu godzinach samowolnie, bez śledztwa ani sądu[13], rozstrzelano na urwisku nad Czinżałem[11]. Został pochowany na miejscowym cmentarzu[12].

Zobacz więcej...

Zaproponuj artykuł

Strony przeglądowe

Poznaj chrześcijaństwo. Wybrane zagadnienia związane z chrześcijaństwem.

Teologia · Moralność · Etyka · Papież · Jezus Chrystus · Bóg · Restoracjonizm · Anabaptyzm · Protestantyzm · Anglikanizm · Katolicyzm · Prawosławie · Orientalna Ortodoksja · Asyryjski Kościół Wschodu · Maria z Nazaretu · Święty · Trójca Święta · Stary Testament · Nowy Testament · Kanon · Księgi deuterokanoniczne · Apokryfy · Septuaginta · Wulgata · Dekalog · Kazanie na górze · Polskie przekłady Biblii · Stworzenie świata · Zbawienie · Uświęcenie · Theosis · Nabożeństwo · Liturgia · Sakramenty · Eschatologia · Apologetyka · Sobory powszechne · Chrystianizacja · Schizma wschodnia · Krucjaty · Reformacja · Antytrynitaryzm · Augustianizm · Tomizm · Ikonografia · Arminianizm · Episkopalizm · Prezbiterianizm · Kongregacjonalizm

Ilustracja miesiąca

Nuvola apps kcoloredit.png
Moscow July 2011-48.jpg
Ikona ukazująca Zmartwychwstanie Jezusa
Brama Zmartwychwstania na Placu Czerwonym w Moskwie

Zaproponuj ilustrację

Świątynia

Labarum.svg
Kościół eŚwiętej Trójcy w Mikołajkach

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcykościół należący do diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.

Budowla została zaprojektowana przez architekta Karla Friedricha Schinkla w stylu klasycystycznym. Prace budowlane rozpoczęły się w 1841 roku. W 1842 roku świątynia została poświęcona. W 1880 roku została ukończona wieża zegarowa. W 1914 roku, w czasie wysadzania przez wojska rosyjskie mostów w mieście, w kościele wypadły wszystkie szyby.

We wnętrzu świątyni znajduje się sklepienie kolebkowe z kasetonami, drewniane empory i zamontowane nad wejściem organy wykonane przez organmistrza Scherweita z Ełku. Z lewej i prawej strony prezbiterium są umieszczone dwa portrety mikołajskich pastorów, Andrzeja Kowalewskiego i Wojciecha Pomian-Pessaroviusa[14]. Ściany kościoła są ozdobione obrazami i tablicami pamiątkowymi z XVII i XIX wieku. W skarbcu świątyni znajduje się zabytkowy kielich mszalny z 1772 roku[15].

Zobacz więcej...

Zaproponuj artykuł


Kategorie artykułów

Chrześcijaństwo
Chrześcijaństwo według kontynentu
Chrześcijaństwo według państw
Strony przeglądowe – chrześcijaństwo
Świątynie według wezwania
Anioły w chrześcijaństwie
Antytrynitaryzm
Apologeci chrześcijańscy
Arabscy chrześcijanie
Biblia
Chrześcijańskie związki wyznaniowe
Chrześcijaństwo charyzmatyczne
Droga św. Jakuba
Duchowni chrześcijańscy
Duszpasterstwo akademickie
Ekumenizm
Ewangelizacja
Franciszkanizm
Historia chrześcijaństwa
Hiszpańskie tradycje chrześcijańskie
Jednostki podziału administracyjnego Kościoła
Katolicyzm
Konwertyci na chrześcijaństwo
Kościoły (budowle)
Lewica chrześcijańska
Literatura chrześcijańska
Liturgia chrześcijańska
Ludzie upamiętnieni nazwami doktryn chrześcijańskich
Męczennicy chrześcijańscy
Misje chrześcijańskie
Misjonarze chrześcijańscy
Modlitwy chrześcijańskie
Monastycyzm chrześcijański
Organizacje chrześcijańskie
Pieśni chrześcijańskie
Prawosławie
Prorocy chrześcijańscy
Prorocy Nowego Testamentu
Protestantyzm
Chrześcijańskie rozgłośnie radiowe
Reformatorzy chrześcijaństwa
Rektorzy uczelni chrześcijańskich
Relikwie
Restoracjonizm
Chrześcijański sabatarianizm
Sanktuaria chrześcijańskie
Kult Serca Jezusa
Słupnicy
Sztuka chrześcijańska
Święci chrześcijańscy
Święta chrześcijańskie
Teologia chrześcijańska
Wizjonerzy chrześcijańscy
Wyznania chrześcijańskie

Ostatnie zmiany tematyczne

Do zrobienia...

Abraham PrusAdoramus Te, DomineAimé DuvalEucharystyczny Kościół KatolickiForward in FaithKobiety w chrześcijaństwiePapieski Komitet ds. Międzynarodowych Kongresów EucharystycznychPapieskie Seminarium WschodnieTraditional Anglican CommunionUpadek człowiekaWolny Kościół KatolickiŻycie religijne

Wikiprojekty

Ichthus.svg
Open bible 01 01.svg
ReligijneSymbole.png
Herb sac.svg
Projekt ChrześcijastwoProjekt BibliaProjekt ReligioznawstwoProjekt Pallotyni

Przypisy

  1. Adherents.com: Major Religions Ranked by Size. [dostęp 2009-05-05].
  2. Hinnells, The Routledge Companion to the Study of Religion, p. 441.
  3. Egipt: otwarto katedrę 21 koptyjskich męczenników (pol.). Radio Watykańskie, 2018-02-18. [dostęp 2018-03-30].
  4. Chrześcijanie z Iraku i Syrii wracają do domów (pol.). Gość Niedzielny, 2018-01-26. [dostęp 2018-02-01].
  5. Czarna lista 10 krajów łamiących wolność religijną (pol.). Radio Watykańskie, 2018-01-05. [dostęp 2018-01-08].
  6. Nie "Pan Bóg", lecz po prostu "Bóg". Kontrowersyjny pomysł szwedzkiego Kościoła (pol.). Wiara.pl, 2017-11-25. [dostęp 2017-12-23].
  7. Katolicko-luterańska deklaracja na zakończenie obchodów jubileuszu reformacji (pol.). Wiara.pl, 2017-10-31. [dostęp 2017-11-11].
  8. Młodzi z Taizé odkrywają bogactwo chrześcijaństwa w Egipcie (pol.). Radio Watykańskie, 2017-10-03. [dostęp 2017-10-06].
  9. Francisco Bethencourt: The Inquisition. A Global History, 1478–1834. Cambridge University Press, 2009, s. 338-340. ISBN 978-0521748230.Sprawdź autora:1.
  10. Gustav Henningsen. El <<Banco de Datos>> del Santo Oficio. „Boletin de la Real Academia de la Historia”. TOMO CLXXXIV. NUMERO III., s. 564, 1977 (hiszp.). Sprawdź autora:1.
  11. a b c d N. Klimuk, Święty Jerzy z Policznej, Przegląd Prawosławny, nr 9 (315), wrzesień 2011.
  12. a b c ГЕОРГИЙ, www.pravenc.ru [dostęp 2018-02-21].
  13. Святые Талдыкорганские новомученники, www.tald-blag.kz [dostęp 2018-02-21] (ros.).
  14. Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ​​ISBN 83-902165-0-7​​ s. 71
  15. Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy w Mikołajkach (pol.). Leksykon Kultury Warmii i Mazur. [dostęp 2015-09-02].

Uwagi

Media użyte na tej stronie

Star of David.svg
Gwiazda Dawida, symbol żydowskiego narodu i wiary.
Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
Autor: HOWI - Horsch, Willy , Licencja: CC BY-SA 4.0
Museum exhibits representing a Torah at the former Glockengasse Synagogue, which was in Cologne but was completely destroyed. These are at the Kölnisches Stadtmuseum.
SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
Herb sac.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez Bastianowa (Bastiana) ., Licencja: CC BY-SA 2.5
Herb Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księży Pallotynów)
ChristianitySymbolWhite.PNG
Autor: Tinette., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Symbol of Christianity, white version.
Nuvola apps bookcase.png
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licencja: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.
Open bible 01 01.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0
Moscow July 2011-48.jpg
Icon showing the Resurrection of Jesus, at the inner side of the Resurrection Gate to the Red Square, Moscow
Gnome globe current event.svg
Autor: David Vignoni (globe, clock face/ring), Anomie (clock hands), David Göthberg (making the clock red, shadows). Anomie and David G (putting all the parts together)., Licencja: LGPL
Globe with clock to represent a "current event"
Labarum.svg
Autor: Golradir (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
labaereum
Holy Trinity church Mikołajki 04.jpg
Autor: Einsamer Schütze, Licencja: CC BY-SA 4.0
Holy Trinity church in Mikołajki
Córdoba - Alcázar de los Reyes Cristianos 02.jpg
Autor: Zarateman, Licencja: CC0
Córdoba - Alcázar de los Reyes Cristianos
Emblem of the Papacy.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Nuvola apps kcoloredit.png
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licencja: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.