Portal:Fantasy

Fantasygatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Environments-15-Ishtar-dragons.png

Wybrany artykuł

Śródziemie (ang. Middle-earth) – kontynent, na którym toczy się akcja większości legendarium J.R.R. Tolkiena. Określenie to używane jest zarówno na określenie całej Ziemi (Ardy) opisanej m.in. w Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie, jak i w węższym sensie, jako nazwa głównego kontynentu Ardy (zwanego również Endorem).

Choć Śródziemie uważa się za inny świat, Tolkien stwierdził, że jest to literacka wizja historycznego okresu około sześciu lub siedmiu tysięcy lat temu. Fabuła toczy się głównie w północno-zachodniej części kontynentu, odpowiadającej Europie. Niewiele wiadomo o wschodzie i południu Śródziemia, gdzie znajdowały się krainy Rhûn, Khand i Haradwaith.

Historia Śródziemia podzielona jest na kilka etapów, zwanych kolejno Ainulindalë, Latami Valarów i Latami Słońca. Hobbit i Władca Pierścieni opowiadają o wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec Trzeciej Ery, podczas gdy Silmarillion zajmuje się głównie Pierwszą.

Wybrana grafika

=Pani z Shalott

Pani z Shalott,
obraz Johna Williama Waterhouse'a z 1888 roku.

Wybrana biografia

Ewa Białołęcka.jpg

Ewa Białołęcka (ur. 14 grudnia 1967 w Elblągu) – polska pisarka fantasy.

Debiutowała w 1993 roku w Feniksie opowiadaniem Wariatka. Pierwszą książkę – zbiór opowiadań Tkacz Iluzji – wydała w 1997 roku. Na jego kanwie powstała później dwutomowa powieść Naznaczeni błękitem otwierająca cykl Kroniki Drugiego Kręgu. Opowiadania publikowała m.in. w Nowej Fantastyce, Fantasy Click, część z nich została przetłumaczona na czeski, rosyjski, angielski i litewski. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla – trzy razy za powieści, pięć za opowiadania – statuetkę zdobyła dwukrotnie, za opowiadania Tkacz Iluzji i Błękit maga.

Czy wiesz

Wybrany serial telewizyjny

Naznaczony – polski serial telewizyjny z gatunku thriller z elementami fantasy, emitowany od 9 września do 2 grudnia 2009 w telewizji TVN w każdą środę o godzinie 21.30. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 9 listopada 2007.

Prawa do emisji serialu zakupiły Czechy (lokalny tytuł Strážce svědomí), Rosja oraz Dania (lokalny tytuł Brændemærket).

Fabuła

Tadeusz Kral jest nauczycielem matematyki, ma żonę Milenę i córkę Natalię. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się tajemniczy mężczyzna, który chce wyrównać rachunki z przeszłości. Milena i Natalia cudem unikają śmierci w katastrofie na morzu, ale aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo, Kral musi stawić czoła przeszłości.

Wybrany film

Kingsajzpolska komedia fantasy z 1987 roku, wyreżyserowana przez Juliusza Machulskiego.

Tytuł filmu (ang. king size, „królewski rozmiar”) nawiązuje do pojawiającego się w filmie napoju dającego krasnoludkom wymiary zwyczajnego człowieka, czyli dla nich właśnie „królewski rozmiar”.

Filmowa Szuflandia mieściła się w willi Edwarda Hetschela przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi.

Fabuła

W Szuflandii (nieznanej nikomu krainie znajdującej się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu) panuje nadszyszkownik Kilkujadek. Kilkujadek wraz ze swoją zaufaną świtą kontroluje mieszkańców Szuflandii, by przypadkiem nie wykryli sekretu kingsajzu – eliksiru, który pozwala krasnoludkom zyskać rozmiary człowieka i zamieszkać w krainie ludzi, gdzie istnieje wolność, kobiety i inne atrakcje.

Wybrany film animowany

Piotruś Pan (ang. Peter Pan) – pełnometrażowy film animowany, wyprodukowany w 1953 przez studio Walta Disneya. Film oparto na motywach powieści Jamesa Matthew Barriego o tym samym tytule.

Fabuła

Piotruś Pan mieszka w Nibylandii i nigdy nie chce dorosnąć. Pewnego dnia wraz ze swoją towarzyszką, niemym Dzwoneczkiem, zjawia się w domu Darlingów w Londynie, gdzie poznaje Wandę, Janka i Michasia. Wraz z dziećmi wyrusza do swojej krainy. Na miejscu Wanda zostaje opiekunką plemienia Zgubionych Chłopców. Piotruś Pan staje do walki ze złymi piratami, których szefem jest Kapitan Hak.

Wybrana postać

Pyrkon 2018 Jakub Wędrowycz Cosplay.jpg

Jakub Wędrowycz – postać fikcyjna, główny bohater serii książek Andrzeja Pilipiuka, parodiujących gatunek fantasy. Po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1996 na łamach „Feniksa” opowiadaniu Hiena. W latach 2001-2019 nakładem lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów ukazało się dziewięć tomów przygód Jakuba, zawierających liczne opowiadania, nowele i krótką powieść.

Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków. Z racji posiadania pewnych nadnaturalnych zdolności dokonuje też eksterminacji duchów, wampirów, utopców, zombiaków oraz wszelakiej innej „paranormalnej gadziny”. W wolnych chwilach odczynia uroki, zdejmuje klątwy, a nawet kilka razy podejmuje się ratowania ludzkości. Wszystkie zadania wykonuje pod wpływem alkoholu, przedkładając prymitywną siłę fizyczną i cwaniactwo nad subtelniejsze metody rozwiązania konfliktów.

Nagrody w dziedzinie literatury fantasy

Nowe artykuły

  • Akademia Dobra i Zła (film) - utworzony 14 listopada 2022 przez użytkownika NKwiatkowski22
  • Maska szatana - utworzony 14 listopada 2022 przez użytkownika OGPawlis
  • Suzume no Tojimari - utworzony 10 listopada 2022 przez użytkownika Hjkyedmd
  • Delisie - utworzony 9 listopada 2022
  • Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów - utworzony 5 listopada 2022 przez użytkownika OGPawlis
  • Wampir (opowiadanie) - utworzony 23 października 2022 przez użytkownika Cakk333
  • Droga Królów - utworzony 19 października 2022 przez użytkownika Bundzaj

Wybrany wyróżniony artykuł

Kartka z kalendarza

23 listopada

Urodzili się:

Michał Krzywicki (1975)

Wybrany utwór literacki

Dwie kartypolska powieść dark fantasy z 2011 autorstwa Agnieszki Hałas. Jest pierwszym tomem cyklu Teatr Węży. Została wydana po raz pierwszy 8 kwietnia 2011 nakładem wydawnictwa IFRYT. 12 września 2017 pojawiło się jej wznowienie nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Wstęp do drugiego wydania napisał Robert M. Wegner.

Fabuła

Światem niegdyś rządziła dziewiątka bogów. Odeszli jednak od świata ludzi, tworząc barierę pomiędzy nim, a światem demonów. Tej mieli strzec magowie, ludzie obdarzeni mocą srebrnej magii. Wszystko jednak ma dwie strony. Istnieje także magia czarna, zła i splugawiona, psująca harmonię świata. Pewnego dnia w Shan Vaola znajdującego się nad Zatoką Snów pojawia się Brune: mężczyzna niespełna władz umysłowych, z twarzą przeoraną bliznami, który zostaje przygarnięty przez grupę odmieńców, zajmujących się zbieraniem śmieci. Żyjąc z nimi, stopniowo odkrywa swoje niezwykłe umiejętności.

Wybrany cykl powieściowy

Ziemiomorze (Earthsea) – cykl fantasy stworzony przez Ursulę K. Le Guin, składający się pięciu powieści i kilku opowiadań, którego akcja dzieje się w fikcyjnym świecie o tej samej nazwie. Pierwszym utworem z cyklu było opowiadanie Magiczne słowo, wydane w 1964, ale sławę zyskała dopiero powieść Czarnoksiężnik z Archipelagu.

Literatura

Książki
  • Brian M. Stableford. The A to Z of Fantasy Literature (Lanham, Maryland: The Scarecrow Press, 2009) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/stableford_brian_m#sthash.kY2IlCg3.dpuf
  • Don D'Ammassa. Encyclopedia of Fantasy and Horror Fiction: Literary Movements (New York: Infobase/Checkmark, 2006) - See more at: http://www.sf-encyclopedia.com/entry/dammassa_don#sthash.xpel3mA1.dpuf
  • Энциклопедия фантастики.Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова - Минск: Галаксиас, 1995 - 694с.
  • Sam Lundwall. Bibliografi över science fiction & fantasy 1741-1996 ["Bibliography of Science Fiction & Fantasy 1741-1996"] (Stockholm, Sweden: Lundwall Fakta & fantasi, 1997) [bibliography: hb/]
  • Sam Lundwall.Illustrerad bibliografi over science fiction & fantasy 1741-1973. ["Illustrated Bibliography of Science Fiction & Fantasy, 1741-1973"] (Stockholm, Sweden: Lindqvist, 1974) [bibliography: hb/]
  • http://sf-encyclopedia.uk/fe.php

Strony internetowe

Kategorie

Drzewo
Fantasy
Artyści fantasy
Fantasy według mediów
Fantasy według podgatunku
Filmowe adaptacje książek fantasy
Harry Potter
Nagrody w dziedzinie fantasy
Postacie z utworów fantasy
Potwory
Stworzenia z fantasy
Światy fantasy

Pokrewne artykuły

Fantasy w siostrzanych projektach Wikimedia

Inne portale Wikipedii

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Environments-15-Ishtar-dragons.png
Autor: David Revoy / Blender Foundation, Licencja: CC BY 3.0
Concept-art done for Sintel, 3rd open-movie of the Blender Foundation. Artwork : David Revoy. Artwork made with Gimp-painter 2.6 and Mypaint 0.7.
John William Waterhouse The Lady of Shalott.jpg
based on the poem The Lady of Shalott by Alfred Lord Tennyson.
"And down the rivers dim expanse
Like some bold seer in a trance,
Seeing all his own mischance --
With a glassy countenance
Did she look to Camelot.
And at the closing of the day
She loosed the chain, and down she lay;
The broad stream bore her far away,
The Lady of Shalott."
Arda.Tengwar.svg
"Arda" (świat Śródziemia) w piśmie tengwar (w zapisie dla Quenyi) J. R. R. Tolkiena.
Antique-books-woodward.jpg
Woodward’s History of Wales is shown open to the title page. It’s propped up by an old Latin-English dictionary.
Books-aj.svg aj ashton 01e.svg
A recolored version of Books-aj.svg aj ashton 01.svg, which was originally from the Open Clip Art Library. It was released it explicitly into the public domain, using the Creative Commons Public Domain Dedication
Pyrkon 2018 Jakub Wędrowycz Cosplay.jpg
Autor: Klapi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jakub Wędrowycz, postać z książek Andrzeja Pilipiuka, Pyrkon, Poznań
Ewa Białołęcka.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Ausir z polskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
pl:Ewa Białołęcka na konwencie pl:Zahcon w Toruniu, październik pl:2003. Zdjęcie autorstwa Szymona Sokoła.