Portal:Filozofia


Filozofia w polskojęzycznej Wikipedii

Spinoza.jpg

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych filozofią, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną.

Filozofia oznacza dosłownie "umiłowanie mądrości". Określenie to i jego znaczenie pochodzi prawdopodobnie od matematyka i filozofa Pitagorasa. Definicja etymologiczna nie jest jednak jedyną z możliwych i, na przykład, Ludwig Wittgenstein rozumiał filozofię jako niedoktrynalną działalność mającą na celu czynienie myśli jaśniejszymi przy pomocy narzędzi logicznych (zob. TLF, 4.112).

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Artykuł miesiąca

Wołanie o prawa kobiety – utwór autorstwa Mary Wollstonecraft (1792), uważany za jedną z najwcześniejszych prac z zakresu filozofii feministycznej. Wollstonecraft odpowiada w nim ówczesnym teoretykom polityki i wychowania, uważającym, że kobiet nie powinno się kształcić. Jej zdaniem kobiety powinny odbierać wykształcenie odpowiadające ich pozycji w społeczeństwie. Mogą one być „towarzyszkami życia” swoich mężczyzn, a nie jedynie ich małżonkami. Zamiast postrzegać kobiety jako ornament czy własność przekazywaną na drodze małżeństwa, należy w nich widzieć istoty ludzkie wyposażone w te same fundamentalne prawa co mężczyźni.

Czy wiesz, że ...

... pierwszą większą nieścisłość w Elementach Euklidesa zauważono dopiero w drugiej połowie XIX wieku, podczas gdy ten traktat arytmetyczny i geometryczny spisany był w III wieku p.n.e.?

Kategorie artykułów

Gnome-searchtool blue.svg
Kategorie z dziedziny filozofii:
Filozofia według języków
Filozofowie
Historia filozofii
Instytucje filozoficzne
Kierunki filozoficzne
Literatura filozoficzna
Logika
Metoda filozoficzna
Pogranicza filozofii
Poszczególne nauki filozoficzne


Hasła podstawowe z filozofii

Sentencja miesiąca

Od czego więc absolutna rzeczywistość ma być niezależna? Jeżeli chcemy ją uniezależnić od ludzi, to trzeba przy tym uwzględnić, że byłaby ona dla ludzi nieprzydatna.
Ludwik Fleck, O kryzysie „rzeczywistości” (1929, Zur Krise der „Wirklichkeit”, tłum. W. A. Niemirowski), [w:] Psychosocjologia poznania naukowego, Wyd. UMCS, Lublin, 2006, str. 183.

Sylwetka miesiąca

Ludwig Josef Johann Wittgenstein (ur. 26 kwietnia 1889 w Wiedniu, zm. 29 kwietnia 1951 w Cambridge) – austriacki filozof.

Notatki Wittgensteina, 1914, wystawione w Wren Library (Cambridge)

Wittgenstein zainteresował się filozofią po studiach nad logiką u boku Bertranda Russella, pod niemałym wpływem idei Gottloba Frege. Jego pierwsza książka (jedyna opublikowana za życia filozofa),Traktat logiczno-filozoficzny, złożona z ponumerowanych, ascetycznych zdań, odrzuca wiele tez takoż Fregego jak i Russella. Po wykładzie o języku, nonsensie, reprezentacji, logice, Wittgenstein mówi, że dyskurs metafizyczny jest niemożliwy, bo nie jesteśmy w stanie dać znaczenia słowom których używamy. Są rzeczy, o których nie da się mówić, więc po co mówić o nich niezdarnie? Traktat był przewidziany jako zakończenie pracy filozoficznej Wittgensteina.

Znani filozofowie polscy

inni polscy filozofowie...

Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Wittgenstein notes 1914.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ziel (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Entries from October 1914 in Ludwig Wittgenstein's diaries (published in English translation as Notebooks 1914-1916. Edited by G.E.M. Anscombe and G.H. von Wright. Blackwell, Oxford 1961). Photo from private archives, made by a. ziel in 2006, in Wren Library, Cambridge.
Gnome-searchtool blue.svg
Autor: Lar, Licencja: LGPL
This is an image derived from Image:Gnome-searchtool.svg but with the handle recolored