Portal:Filozofia/Szablony
Jeśli chcesz dodać informacje do któregoś z szablonów, kliknij odsyłacz edytuj przy tytule szablonu.
LEWA KOLUMNA
Artykuł miesiąca
edytuj
Wołanie o prawa kobiety – utwór autorstwa Mary Wollstonecraft (1792), uważany za jedną z najwcześniejszych prac z zakresu filozofii feministycznej. Wollstonecraft odpowiada w nim ówczesnym teoretykom polityki i wychowania, uważającym, że kobiet nie powinno się kształcić. Jej zdaniem kobiety powinny odbierać wykształcenie odpowiadające ich pozycji w społeczeństwie. Mogą one być „towarzyszkami życia” swoich mężczyzn, a nie jedynie ich małżonkami. Zamiast postrzegać kobiety jako ornament czy własność przekazywaną na drodze małżeństwa, należy w nich widzieć istoty ludzkie wyposażone w te same fundamentalne prawa co mężczyźni.
Czy wiesz, że ...
edytuj
... pierwszą większą nieścisłość w Elementach Euklidesa zauważono dopiero w drugiej połowie XIX wieku, podczas gdy ten traktat arytmetyczny i geometryczny spisany był w III wieku p.n.e.?
Główne pojęcia
edytuj
- Brzytwa Ockhama
- Eter (filozofia)
- Mesjanizm
- Paradoksy Zenona z Elei
- Szkoła lwowsko-warszawska
- Umowa społeczna
Kategorie artykułów
edytuj
Artykuły na medal
edytuj
PRAWA KOLUMNA
Sentencja miesiąca
edytuj
Od czego więc absolutna rzeczywistość ma być niezależna? Jeżeli chcemy ją uniezależnić od ludzi, to trzeba przy tym uwzględnić, że byłaby ona dla ludzi nieprzydatna.
— Ludwik Fleck, O kryzysie „rzeczywistości” (1929, Zur Krise der „Wirklichkeit”, tłum. W. A. Niemirowski), [w:] Psychosocjologia poznania naukowego, Wyd. UMCS, Lublin, 2006, str. 183.
Sylwetka miesiąca
edytuj
Ludwig Josef Johann Wittgenstein (ur. 26 kwietnia 1889 w Wiedniu, zm. 29 kwietnia 1951 w Cambridge) – austriacki filozof.
Wittgenstein zainteresował się filozofią po studiach nad logiką u boku Bertranda Russella, pod niemałym wpływem idei Gottloba Frege. Jego pierwsza książka (jedyna opublikowana za życia filozofa),Traktat logiczno-filozoficzny, złożona z ponumerowanych, ascetycznych zdań, odrzuca wiele tez takoż Fregego jak i Russella. Po wykładzie o języku, nonsensie, reprezentacji, logice, Wittgenstein mówi, że dyskurs metafizyczny jest niemożliwy, bo nie jesteśmy w stanie dać znaczenia słowom których używamy. Są rzeczy, o których nie da się mówić, więc po co mówić o nich niezdarnie? Traktat był przewidziany jako zakończenie pracy filozoficznej Wittgensteina.
Znani filozofowie
edytuj
- Søren Kierkegaard
- Georg Hegel
- Immanuel Kant
- Kartezjusz
- Tomasz z Akwinu
- Augustyn z Hippony
- Arystoteles
- Platon
- Sokrates
DÓŁ STRONY
Portale
|
Przypisy
Dodaję szablon {{s:Przypisy}}, coby strona nie wisiała w Kategoria:Strony z zepsutymi przypisami, Marcgal|Respons 19:24, 24 sie 2011 (CEST)
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ziel (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Entries from October 1914 in Ludwig Wittgenstein's diaries (published in English translation as Notebooks 1914-1916. Edited by G.E.M. Anscombe and G.H. von Wright. Blackwell, Oxford 1961). Photo from private archives, made by a. ziel in 2006, in Wren Library, Cambridge.