Portal:Gmina Koluszki


Portal Gminy Koluszki

POL Koluszki COA.svg
POL Koluszki map.svg

Gmina Koluszki to gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W jej skład wchodzi zarówno miasto Koluszki, jak i okoliczne wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

Siedziba gminy to:

Koluszki (ros. Колюшки) – miasto położone na skraju Mazowsza i na Równinie Koluszkowskiej, pomiędzy Wysoczyzną Rawską a wyniesieniami Garbu Łódzkiego – pozostałością dawnych lodowców, na skraju źródłowego odcinka doliny rzeki Mrogi. Duży węzeł kolejowy oraz ośrodek przemysłowy (odlewnia). Baza paliw płynnych, połączona rurociągiem z rafinerią w Płocku.

Koluszki są niejako „podzielone” przez linie kolejowe. Głównym sposobem przedostawania się przez nie jest najdłuższe w Polsce przejście podziemne PKP, znajdujące się pod peronami. Oprócz przejścia podziemnego istnieją tylko dwa sposoby przedostania się na drugą część Koluszek: wiadukt kolejowy (ul. Przejazd) i przejazd kolejowo-drogowy kategorii „A” (ul. Wyspiańskiego).

Położenie   edytuj

POL powiat łódzki wschodni - gmina Koluszki.svg

Współrzędne:

 • 51°45′N
 • 19°48′E

Miasto (wg Google Maps) położone jest w odległości:

Demografia   edytuj

Dane z 31 grudnia 2007[1]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób%osób%osób%
populacja230061001205952,41094747,6
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1467770

Według danych z roku 2002[2] średni dochód na mieszkańca wynosił 1218,57 zł.

Przypisy

 1. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118. (pol.)
 2. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].

Geografia   edytuj

Pod względem położenia geograficznego gmina znajduje się w mezoregionie Wzniesień Łódzkich należącym do Wzniesień Południowomazowieckich (wg podziału J. Kondrackiego). W podziale geologicznym większa część gminy znajduje się na Wale Kujawsko-Pomorskim, część zachodnia położona jest w obrębie Niecki Łódzkiej.

W strukturze użytkowania gruntów, użytki rolne zajmują 48,09% ogólnej powierzchni gminy, a lasy i zadrzewienia 40,21% powierzchni gminy. Tereny zainwestowane – 386 ha (16,2% powierzchni gminy). Pozostałe tereny zajmują 11,7% powierzchni gminy. W przeważającej części (81,6%) gleby gminy zaliczają się do najsłabszych klas bonitacyjnych (IV i V), klasa III stanowi 10,5% a VI 7,9%.

Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody, rzeka Rawka, której źródła znajdują się na południowo-wschodnim krańcu gminy. Cała rzeka od źródeł do ujścia objęta jest ochroną wraz z 10 metrowym pasem przyległych do niej brzegów. Rzeka jest przykładem zachowanej w naturalnym stanie typowej rzeki nizinnej. Rezerwat został utworzony 24 listopada 1983 r. Źródła Rawki są jedną z niewielu atrakcji przyrodniczych w gminie, które warto zobaczyć. Aby tam dotrzeć najprościej wybrać się leśną drogą z Redzenia Starego do Węgrzynowic. Na wysokości wsi Rewica (będzie bardzo widoczna dolina) należy skręcić z głównej drogi w lewo i tak dotrzemy do źródeł rzeki (proszę pamiętać, że jest to rezerwat przyrody). W zachodniej części gminy znajduje się rezerwat Gałków utworzony 18 lipca 1958 r. w celu ochrony fragmentów lasu bukowo-jodłowego. W lesie tym możemy odnaleźć ponad 200-letnie buki i równie stare i okazałe jodły.

W gminie występują surowce naturalne w postaci złóż piasku i żwiru, gmina jest także obszarem perspektywicznym do odkrycia złóż węglowodorów głównie gazu ziemnego, istnieją także duże zasoby wód geotermalnych możliwych do pozyskania w celach grzewczych. W miejscowości Regny został wykonany najgłębszy otwór w województwie łódzkim Budziszewice IG-1 o głębokości 5601 metrów osiągający osady karbonu górnego.

Inne miejscowości w gminie   edytuj

Sołectwa

Gałkówek

Będzelin, Borowa (sołectwa: Borowa I i Borowa II), Długie, Lisowice, Felicjanów, Gałków Duży, Gałków Mały (sołectwa: Gałków Mały - Wschód i Gałków Mały - Zachód), Gałkówek-Parcela, Jeziorko, Katarzynów, Kaletnik, Kazimierzów, Przanowice, Stary Redzeń, Nowy Redzeń, Regny, Różyca, Słotwiny, Stamirowice, Stefanów, Świny, Wierzchy, Zielona Góra.

Pozostałe miejscowości

Erazmów, Leosin, Słotwiny, Turobowice, Zygmuntów, Żakowice.

Gmina Koluszki – najlepsza grafika   edytuj

Ulica Główna w Gałkówku

Lidia Kopania – Koluszkowianka   edytuj

Lidia Kopania (ur. 12 maja 1978 w Koluszkach) – polska piosenkarka pop.

Lidia Kopania in Moscow (2009).jpg

Pod koniec 2008 roku Lidia Kopania zgłosiła swoją nową kompozycję „I Don't Wanna Leave” do krajowych eliminacji eurowizyjnych – Piosenka dla Europy 2009. W lutym 2009 zdobyła drugie miejsce w głosowaniu jurorów i pierwsze w głosowaniu widzów i tym samym uzyskała prawo do reprezentowania Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji 2009 w Moskwie w maju 2009. Odpadła w półfinale, zajmując tym samym 12. miejsce, z 43 punktami.

Albumy:

 1. Intuicja (27 października 2006)
 2. Przed Świtem (13 czerwca 2008)

Single:

 1. „Sleep” (2006)
 2. „Hold On” (2006)
 3. „Twe milczenie nie jest złotem” (2007)
 4. „Tamta łza” (2008)
 5. „Rozmawiać z Tobą chcę” (2008)
 6. I Don't Wanna Leave” (2009)

Najlepszy atykuł o gminie   edytuj

Koluszkistacja kolejowa w Koluszkach, w województwie łódzkim, jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce. Znajduje się w centrum miasta. Krzyżują się tu linie z Warszawy, Łodzi, Katowic i Tomaszowa Mazowieckiego. Stacja posiada 3 częściowo zadaszone perony, budynek z kasami biletowymi, przejście podziemne z windami dla niepełnosprawnych, które jest najdłuższym tunelem tego typu w PKP. Dworzec kolejowy między peronami wybudowano w 1968 roku. Obecnie dworzec znajduje się na peronie 2.

Dworzec kolejowy

Wyposażenie

 • ogrzewana poczekalnia z miejscami siedzącymi
 • 3 kasy biletowe + informacja
 • toalety na piętrze
 • sklep spożywczy i kiosk z gazetami bezpośrednio przy dworcu......

Struktura powierzchni   edytuj

Według danych z roku 2007[1] gmina Koluszki ma obszar 157,19 km², w tym:

 • użytki rolne: 51%
 • użytki leśne: 40%

Gmina stanowi 31,45% powierzchni powiatu łódzkiego wschodniego.

Przypisy

Historia   edytuj

Koluszki ii ww monument.jpg

We wrześniu 1846 roku wyruszyła po raz pierwszy z Koluszek do Piotrkowa Trybunalskiego lokomotywa zbudowana w Belgii. W miarę przemysłowego rozwoju Łodzi zaszła potrzeba połączenia jej z linią warszawsko-wiedeńską. Pierwszy pociąg z Koluszek do Łodzi wyruszył 19 listopada 1865 roku. Znaczenie węzła wzrosło jeszcze bardziej, gdy w 1885 roku nastąpiło dalsze połączenie Koluszek ze Skarżyskiem Kamienną przez Tomaszów Mazowiecki oraz wybudowanie linii kolejowej do Łodzi Kaliskiej i połączenie jej z Pabianicami, Zduńską Wolą, Kaliszem i Poznaniem. Od tej pory Koluszki stały się jednym z większych węzłów kolejowych. Po obu stronach linii kolejowej zaczęło rozwijać się budownictwo mieszkalne. W początkowym okresie było ono bezplanowe i chaotyczne. Wytyczane ulice nie miały twardej nawierzchni i kanalizacji. Jednak doskonałe połączenie z większymi ośrodkami miejskimi miało wielki wpływ na dalszą rozbudowę Koluszek. Ulice: Brzezińska i 3 maja stały się najważniejszymi ulicami osady. Centrum Koluszek to dworzec kolejowy. Wybudowano tu budynek stacyjny, wieżę ciśnień oraz w pobliżu budynki murowane z czerwonej cegły dla kolejarzy. Według danych z 1883 roku wynika, że w osadzie mieszkało 399 mieszkańców. Praca na kolei, w usługach i handlu miały duży wpływ na dalszy rozwój tej miejscowości.

Transport   edytuj

Dworzec Koluszki.jpg

Przez miasto przebiegają dwie drogi wojewódzkie

Przez Koluszki przechodzą linie kolejowe:

Stacja kolejowa w Koluszkach, jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce. Znajduje się w centrum miasta. Krzyżują się tu linie z Warszawy, Łodzi, Katowic i Tomaszowa Mazowieckiego.

Siostrzane projekty Wikipedii   edytuj

Cytaty
(Wikiquote)
Grafiki
(Wikicommons)
Grafiki
(Wikicommons)
Wikiquote-logo.svgCommons-logo.svgCommons-logo.svg
Koluszki w WikiquoteGmina Koluszki na WikicommonsMiasto Koluszki na Wikicommons

Pozostałe portale w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Lidia Kopania in Moscow (2009).jpg
Autor: Daniel Kruczynski, Licencja: CC BY-SA 2.0
Polish singer Lidia Kopania in Moscow (2009)
Ulica Główna w Gałkówku.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Karol.lodz (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
ul. Główna w Gałkowie Dużym
POL Koluszki map.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Koluszki ii ww monument.jpg
II World War monument in Koluszki
POL powiat łódzki wschodni - gmina Koluszki.svg
Autor: JaqbS, Licencja: CC BY 3.0
Położenie gminy Koluszki na mapie powiatu łódzkiego wschodniego.
Dworzec Koluszki.jpg
Dworzec w Koluszkach.