Portal:Harcerstwo/Artykuł miesiąca/Archiwum

Archiwum artykułów miesiąca Portalu:harcerstwo

Wrzesień

Charles eastman smithsonian gn 03462a.jpg

Charles Alexander Eastman (ur. 19 lutego 1858 w pobliżu Redwood Falls, w dzisiejszej Minnesocie, zm. 8 stycznia 1939 w Detroit), znany też pod indiańskim imieniem Ohiyesa (w języku Siuksów – "Zwycięzca") – Indianin wychowany w tradycyjnej społeczności północnoamerykańskich Siuksów we wschodniej grupie Santee. Uczeń rządowych szkół z internatami, jeden z pierwszych dyplomowanych lekarzy medycyny tubylczego pochodzenia w USA, reformator, działacz społeczny i obrońca praw rdzennych Amerykanów, jeden z pierwszych indiańskich pisarzy i publicystów w Ameryce Północnej, nauczyciel i wychowawca młodzieży, współtwórca światowego skautingu.

Październik

Wieża spadochronowa w Katowicach

Wieża spadochronowa w Katowicach – 35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Obecnie pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce.

Listopad

Założyciel Stanisław Dubois

Czerwone Harcerstwo Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, (w skrócie Czerwone Harcerstwo) - utworzona z inicjatywy Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (TUR), działająca w latach 19261939 lewicowa organizacja młodzieżowa, częściowo stosująca metody organizacji harcerskiej, organizowała działalność kulturalną i sportową, nastawiona antyklerykalnie, zwalczająca antysemityzm. Czerwone Harcerstwo zrzeszało chłopców i dziewczęta od 12 do 16 roku życia, następnie wychowankowie przechodzili do Organizacji Młodzieżowej TUR, PPS lub innych organizacji związkowych, bądź politycznych. Organizacja miała na celu wychowanie młodzieży w duchu socjalizmu i równości społecznej.

Grudzień

Przekazanie prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu Betlejemskiego Światełka Pokoju przez harcerzy z ZHP, Pałac Prezydencki 14 grudnia 2004. Widoczny jest również naczelnik ZHP - hm. Wiesław Maślanka.

Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka", Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski.

Październik

Zuchenka ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Zuchy - najmłodsi członkowie grupy metodycznej w organizacji harcerskiej.

Związek Harcerstwa Polskiego

Zuchy - członkowie grupy metodycznej ZHP w wieku 6-10 lat.

Podstawową jednostką organizacyjną dla zuchów jest gromada zuchowa.

W metodyce zuchowej drogę zucha wyznacza zdobycie poszczególnych gwiazdek zuchowych, oznaczanych gwiazdkami na baretce w kolorze chusty, pod Znaczkiem Zucha:

  • 1 gwiazdka - oznacza zucha ochoczego;
  • 2 gwiazdki - oznaczają zucha sprawnego;
  • 3 gwiazdki - oznaczają zucha gospodarnego.

Poczytaj o zuchach z innych organizacji...

Media użyte na tej stronie

Charles eastman smithsonian gn 03462a.jpg
Portrait (Front) of Ohiyesa (The Winner), or Dr Charles Alex Eastman, Brother of Reverend John Eastman APR 1897
BSP, Palac Prezydencki 1004.jpg
Autor: Original uploader was Palladinus at pl.wikipedia, Licencja: GFDL 1.2
Przekazanie Prezydentowi RP Betlejemskiego Światełka Pokoju przez harcerzy z ZHP, Pałac Prezydencki 14 grudnia 2004 (widoczny Naczelnik ZHP - Wieslaw Maslanka)
Dubois1.jpg
PD-Polish
Katowice - Wieża spadochronowa 01.jpg
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki w Katowicach.