Portal:Harcerstwo/Szablony


Edycja wikiportalu harcerskiego

Aby edytować stronę Portalu:Harcerstwo skorzystaj z zebranych tu szablonów.

Wiadomości



[Edytuj]

Artykuł miesiąca

Drużyna Reprezentacyjna ZHP.JPG

Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największa polska organizacja harcerska, powstała w dniu 1 listopada 1918 roku, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

Wychowanie w ZHP opiera się na normach moralnych, wywodzących się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijańskich, kształtuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, uznając system wartości duchowych za sprawę osobistą każdego członka Związku.


[Edytuj]

Sylwetka miesiąca

Zbigniew Skłodowski

Zbigniew Skłodowski ps. „Kura” (ur. 1 stycznia 1920 w majątku Towianki w gm. Szaty, pow. Kiejdany, zm. 13 czerwca 1942) – przywódca Szarych Szeregów na Litwie.

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Ojciec Stanisław Skłodowski był rzeźbiarzem, ochotnikiem-legionistą 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, matka Zofia z Abramowiczów – pielęgniarką chirurgiczną. Miał dwie młodsze siostry – Kalinę i Sławę.

Początkowo naukę pobierał w domu, następnie w 1935 zdał egzaminy do polskiego gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Kownie. Tam rozpoczął działalność w szeregach nielegalnego polskiego harcerstwa. Brał udział w obozach instruktorskich organizowanych w Polsce – w 1936 w Brennej dla Polskiego Harcerstwa Zagranicznego i w 1937 w Spale.


[Edytuj]

Cytat tygodnia

Starajcie się zostawić ten świat troszkę lepszym niż go zastaliście
Bi-Pi



[Edytuj]

Czy wiesz...

...czym różni się patrol, wachta, szóstka i zastęp
...co niektórzy harcerze noszą na naramiennikach?
...ile jest kolorów sznurów funkcyjnych?

[Edytuj]

Artykuł na medal


[Edytuj]


Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z hitlerowskim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju.

Na kurs cichociemnych wytypowano 2213 kandydatów spośród samych ochotników. Z pozytywnym wynikiem ukończyło go 605, do skoku skierowano 579 osób, a skoczyło do kraju 316. Początkowo odlatywali z bazy pod Londynem, a od 1944 z Brindisi. Cichociemni zasilali struktury Armii Krajowej. Imię "Cichociemnych" nosi polska jednostka specjalna Wojskowa Formacja Specjalna GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Pierwszy skok do Polski miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 w Dębowcu. Operacja lotnicza nosiła kryptonim "Adolphus". Ostatni zrzut miał miejsce 28 grudnia 1944. Przeprowadzono także 2 operacje "Most", podczas których dochodziło do lądowania samolotów w okupowanej Polsce.

Z 316 cichociemnych zginęło 112 (9 podczas lotu lub skoku, 84 zginęło w walce lub zostało zamordowanych przez gestapo, 10 zażyło truciznę po aresztowaniu, na 9 wykonano po wojnie karę śmierci na podstawie wyroków sądów Polski Ludowej w okresie stalinizmu). Spośród 91 cichociemnych, którzy brali udział w powstaniu warszawskim, 18 zginęło w walce.


Media użyte na tej stronie

Zbigniew Skłodowski.jpg
Autor: ANTK, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zbigniew Skłodowski
Drużyna Reprezentacyjna ZHP.JPG
Autor: Rafał M. Socha (Azymut), Licencja: CC BY-SA 4.0
Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Wielkopolskiej ZHP jako Drużyna Reprezentacyjna Zwiazku Harcerstwa Polskiego - Pola Grunwaldu