Portal:Heavy metal


Hookem hand.svg

Heavy metal (często nazywany metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

Pierwsze zespoły, takie jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple zgromadziły szerokie grono słuchaczy i to one są często uznawane za twórców gatunku, nie były jednak docenione przez krytyków. W połowie lat 70. XX wieku grupa Judas Priest pomogła rozwinąć gatunek poprzez odrzucenie większości wpływów bluesa. Motörhead wprowadziła elementy punk rockowe i położyła nacisk na szybkość. Grupy należące do New Wave of British Heavy Metal takie jak Iron Maiden podążały w tym samym kierunku. Pod koniec dekady heavy metal posiadał już rzesze fanów na całym świecie, tworząc subkulturę metalowców.

W latach 80. XX wieku, głównym, komercyjnym nurtem muzyki metalowej stał się glam metal reprezentowany m.in. przez Mötley Crüe oraz Twisted Sister. Jednak „podziemne” grupy stworzyły znacznie bardziej agresywne, ekstremalne podgatunki. Do głównego nurtu wdarł się thrash metal reprezentowany m.in. przez Metallikę, Megadeth, Slayera i Anthrax. W tym okresie początki mają również inne odmiany takie jak death czy black metal. Od połowy lat 90. XX wieku zaczęły się wyłaniać inne, popularne podgatunki, takie jak nu metal zawierający elementy grunge’u i hip hopu, czy metalcore łączący ekstremalny metal z punkiem.

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę, przejdź tutaj
Artykuł miesiąca
BehemothBAND.jpg

Behemoth to polska grupa muzyczna, powstała w październiku 1991 roku w Gdańsku, występująca do 1992 roku pod nazwą Baphomet. Na początku prezentowała styl muzyczny zaliczany do black metalu, później, od 1994 roku, zbliżony do pagan metalu, szeroko wykorzystując w nagraniach gitarę akustyczną. Następnie zespół zaczął wykonywać muzykę z rodzaju death metalu, porzucając tematykę pogańską na rzecz szeroko rozumianego okultyzmu oraz mitologii Bliskiego Wschodu.

Liderem zespołu nieprzerwanie od 1991 roku jest główny kompozytor i autor tekstów Adam "Nergal" Darski. Pełni on również funkcję menadżera grupy, kierując powołaną w tym celu agencją New Aeon Musick. Jest on pierwszym wykonawcą w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo w 2007 roku znalazło się na liście sprzedaży Billboard.

Sylwetka miesiąca
2007-mar-02 kat 0349.jpg
(c) Jakub Kocój, CC BY-SA 3.0

Roman Kostrzewski (ur. 15 lutego 1960 r.) – polski muzyk, wokalista. Przez wiele lat śpiewał w zespole Kat, założył też grupę Alkatraz. Obecnie KAT & Roman Kostrzewski.

Kostrzewski stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych wokalistów polskiego metalu. Duża w tym zasługa jego kontrowersyjnych tekstów - w których od początku przewijał się bunt przeciw Bogu, magia i okultyzm - oraz jego charakterystycznego głosu i sposobu śpiewania. Otwarcie przyznaje się do fascynacji twórczością Tadeusza Micińskiego czy Marka Twaina, których twórczość przeniknęła poezję utworów Kata, Alkatraz i indywidualnych projektach muzycznych.

Muzycy metalowi

King Diamond - Ozzy Osbourne - Varg Vikernes - Peter Steele - Roman Kostrzewski - Johan Edlund - K.K. Downing - Steve Harris - James Hetfield - Lemmy Kilmister
zobacz więcej

Czy wiesz, że...
Artykuły do napisania

Delirium Tremens - Gate Crasher - Mercenary - Samsas Traum - Woodtemple

Artykuły na medal
Artykuły z kategorii muzyki metalowej, które zostały uznane za medalowe:

VaderBehemoth

Współpraca

Jeżeli chciałbyś pomóc w rozwoju tematyki metalu w Wikipedii, napisz swoje uwagi i propozycje na stronie dyskusji.

Pokrewne gatunki muzyczne

Gatunki Heavy metalu

Grafika miesiąca

Kategorie

Albumy metalowe
Festiwale metalowe
Heavy metal
Metal Hammer
Metalowe wytwórnie muzyczne
Muzycy metalowi
Piosenki metalowe
Zespoły metalowe

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Crystal Clear app kthememgr.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal Clear
2007-mar-02 kat 0349.jpg
(c) Jakub Kocój, CC BY-SA 3.0
Roman Kostrzewski – koncert zespołu Kat & Roman Kostrzewski w klubie "Pod Palmą" w Rzeszowie 2 marca 2007
Metalmania 2007 - Paradise Lost - Nick Holmes 03.jpg
Autor:
  • commons: Lilly M
  • pl.wiki: Lilly M
  • real name: Małgorzata Miłaszewska
, Licencja: CC BY-SA 2.5
Nick Holmes z zespołu Paradise Lost w czasie festiwalu Metalmania 2007
BehemothBAND.jpg
Autor: Krzysztof Sado Sadowski, Licencja: CC BY-SA 2.5
Behemoth, Polish death-metal band.