Portal:Lekkoatletyka


W polskojęzycznej Wikipedii powstało już 18 922 haseł związanych z lekkoatletyką.

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka w polskojęzycznej Wikipedii

Lekkoatletyka w polskiej Wikipedii - stadion im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy

Lekkoatletyka – jedna z najstarszych dyscyplin sportu, nazywana Królową Sportu, oparta na naturalnym ruchu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który polując musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne.

Zajrzyj też do kategorii "Lekkoatletyka"

Fakty Fakty

edytuj

Z kart historii Królowej Sportu... Z kart historii Królowej...

W Meksyku Leszek Dunecki ustanowił rekord Polski w biegu na 200 metrów (20,24). Wynik ten pobił dopiero w 1999 Marcin Urbaś.
Podczas Światowego Finału IAAF rozegranego w Stuttgarcie Czeszka Barbora Špotáková ustanowiła aktualny rekord świata w rzucie oszczepem – 72,28.
Rumunka Constantina Tomescu ustanowiła aktualny rekord Rumunii w półmaratonie – 1:08:10.
Podczas mityngu w szwedzkim Helsingborgu Frantz Kruger ustanowił aktualny rekord Finlandii w rzucie dyskiem – 69,97. Rekord życiowy Krugera jest o 35 centymetrów lepszy, ustanowił go w 2002 roku reprezentując jeszcze barwy RPA.
Urodził się Jadel Gregório – brazylijski trójskoczek.
Odbyła się trzecia edycja mityngu Pedro’s Cup.
Urodził się Rafał Wójcik – polski lekkoatleta, długodystansowiec.
w Ustce Igor Janik ustanowił swój rekord życiowy w rzucie oszczepem – 84,76. Jest to 7. wynik w historii polskiej lekkoatletyki.
Steve Smith zdobył złoty medal w skoku wzwyż podczas rozegranych w Seulu mistrzostw świata juniorów. Uzyskany przez niego rezultat (2,37) jest aktualnym rekordem Wielkiej Brytanii a także rekordem świata juniorów.
Zakończył się rozgrywany w Madrycie puchar świata. Wśród mężczyzn triumfowali reprezentanci Afryki, wśród kobiet – Rosjanki.
Podczas rozegranego w Stuttgarcie Światowego Finału IAAF Monika Pyrek ustanowiła rekord życiowy w skoku o tyczce – 4,82.
Pochodzący z Gambii Jaysuma Saidy Ndure ustanowił aktualny rekord Norwegii w biegu na 200 metrów – 19,89.
Bułgarka Tereza Marinowa zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Sydney w trójskoku. Uzyskany przez nią wynik – 15,20 jest rekordem Bułgarii a zarazem 9. rezultatem w historii tej konkurencji na świecie.
W powstaniu warszawskim zginął oszczepnik Eugeniusz Lokajski.
Urodził się Boris Gorbań – rosyjski sprinter i płotkarz.
Rosjanka Irina Priwałowa zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Sydney w biegu na 400 metrów przez płotki.
Urodziła się Jordanka Donkowa – bułgarska lekkoatletka, byłarekordzistka świata w biegu na 100 metrów przez płotki.
Robert Korzeniowski został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 kilometrów. Tydzień wcześniej zdobył również złoty medal na 20 kilometrów.
Reprezentująca Grecję Mirela Maniani zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Sydney ustanawiając aktualny rekord kraju w rzucie oszczepem – 67,51 m.

edytuj

Polecany artykuł Polecane hasło

Javelin Throw Spala2000.jpg

Rzut oszczepem – konkurencja sportowa wchodząca w skład lekkoatletyki i wywodząca się ze starożytności. Należy do konkurencji technicznych. Zawodnicy i zawodniczki rywalizują w rzucie oszczepem podczas igrzysk olimpijskich (mężczyźni od 1908, a kobiety od 1932 roku), mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz licznych mityngów lekkoatletycznych. Rzut oszczepem jest także rozgrywany w ramach rywalizacji w siedmioboju i dziesięcioboju.

edytuj

Artykuły Wybrane hasła

Zawodnicy: Tomasz Majewski, Željko Knapić, Merlene Ottey, Jan Marchewka, Usain Bolt, Christina Vukicevic, Emil Zátopek, Jagan Hames, Abebe Bikila, Eugeniusz Biskupski, Teddy Tamgho, Kamila Skolimowska, Igor Ter-Owanesian, Piotr Małachowski, Amelia Wershoven, Ryszard Idziak, John Akii-Bua, Peter Stewart, Igor Janik, Paavo Nurmi, Adrián Annus, Javier Sotomayor, Serhij Bubka, Jelena Isinbajewa, Remaldo Rose, Sajjad Moradi, Monika Pyrek, Dave Ottley, Wiktor Saniejew, Paula Todoran, László Szalma, Maria Mutola, Lech Boguszewicz, Jillian Schwartz, Fiona May, Happy Mary Bacia, Stanisław Świętochowski, Szymon Ziółkowski, Miroslav Menc, Ernst Fast, Krystyna Danilczyk-Zabawska, Cyprian Grodzki, Gustav Sule, Siniša Ergotić, Janusz Sidło, Assunta Legnante

Kluby sportowe: KMKL Sztorm Kołobrzeg, Kielecki Klub Lekkoatletyczny, CWKS Legia Warszawa, Haugesund IL

Imprezy: Mecz lekkoatletyczny Polska - Szwajcaria 1970, Mityng Solidarności z Bośnią i Hercegowiną 1996, Puchar Europy w wielobojach, Grand Prix Brdy, Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1999, Halowy Puchar Europy w Lekkoatletyce 2008, Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce 2007, Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce 1995, Lekkoatletyka na Igrzyskach Małych Państw Europy 2009, Lekkoatletyka na Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2009, Europejskie Igrzyska Juniorów w Lekkoatletyce 1964, Mecz lekkoatletyczny Bułgaria - Polska 1970, Millrose Games 2010

Organizacje: International Association of Athletics Federations, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Federazione Italiana di Atletica Leggera, Athletic Association of Small States of Europe

Inne: Berlino, Złote Kolce, European Athlete of the Year Trophy, Rekordy Europy w lekkoatletyce, Belgia na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2009, Halowe rekordy Polski w lekkoatletyce, Stadion Olimpii Poznań, 2010 w lekkoatletyce, Krajowe rekordy w skoku o tyczce kobiet, Lekkoatletyka na Timorze Wschodnim, Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu maratońskim, bieg na 600 metrów

Kategorie: 2009 w lekkoatletyce, Medaliści Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkoatletyce, Bydgoszcz 2008, Kategoria:Izraelscy skoczkowie o tyczce, Płotkarze, Lekkoatletyka we Włoszech, Kategoria:Norweskie kluby lekkoatletyczneLista haseł związanych z lekkoatletyką (najnowsze na dole)

edytuj

Wartościowy wynik Wartościowy wynik

edytuj

Kalendarz imprez Kalendarz imprez

 • Mistrzostwa świataKatar Doha 28 września – 6 października 2019
wydarzenia w roku 2018...
Kalendarium lekkiej atletyki

edytuj

Czy wiesz... Czy wiesz...

 • ... że Sofia Sakorafa ustanowiła rekord Palestyny w rzucie oszczepem 32 lata po tym, gdy po raz pierwszy ustanowiła rekord Grecji w tej konkurencji?
 • ... czym różni się chód na 50 000 metrów od chodu na 50 kilometrów?
 • ... który japoński maratończyk zasnął podczas zawodów olimpijskich w 1912?
 • ... kto zdobył pierwszy medal olimpijski dla reprezentacji Kataru?
 • ... ile lat miał rekord Irlandii w skoku w dal, który w 1990 pobił wieloboista Carlos O'Connell?
 • ... kto dzielił jeden pokój w college'u z Markiem Zuckerbergiem, podczas gdy ten tworzył serwis społecznościowy Facebook?
 • ... na jakich zawodach rozgrywano skok w dal z miejsca?
 • ...kto jest pierwszym sportowcem, który został oczyszczony z zarzutów przez Amerykańską Agencję Antydopingową?
 • ... że rekord życiowy Jacka Torlińskiego w skoku o tyczce jest równy rekordowi Polski kobiet w tej konkurencji, należącemu do jego podopiecznej i żony, Anny Rogowskiej?
 • ... że Heinz Fütterer – niemiecki sprinter, nazywany białą błyskawicą, zwyciężył w 536 międzynarodowych startach?
 • ... dlaczego zwycięzca konkurencji rzutu młotem mężczyzn podczas Mistrzostw Chorwacji w Lekkoatletyce 2010 nie otrzymał złotego medalu?
 • ... że hiszpański lekkoatleta José Manuel Martínez rozpoczął międzynarodową karierę dopiero w wieku 28 lat?
 • ... kto w 1983 najszybciej na świecie przebiegł dystans 400 metrów?
 • ... dlaczego Maureen Caird, mistrzyni olimpijska w biegu na 80 metrów przez płotki z 1968 roku zakończyła karierę w wieku 21 lat?
 • ... do kogo należy rekord młodzieżowych mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów przez płotki?
 • ... że Bydgoszcz chciała zorganizować światowy finał IAAF w roku 2010?
 • ... jaki zimowy sport uprawiał Terry McHugh – rekordzista Irlandii w rzucie oszczepem?
 • ... że Andreas Thorkildsen jest pierwszym w historii oszczepnikiem, który posiada w dorobku zarówno tytuł mistrza olimpijskiego, mistrza Europy jak i mistrza świata?
 • ... że Olga Kuzienkowa była pierwszą kobietą, która rzuciła młotem na odległość przekraczającą 70 metrów?
 • ... kiedy odbyła się pierwsza edycja maratonu w Pradze?
 • ... że męska reprezentacja Polski zwyciężyła w pierwszej edycji pucharu Europy w wielobojach?
 • ... w jakich dyscyplinach Slaven Krajačić reprezentował Chorwację podczas igrzysk olimpijskich?
 • ... że doping wykryty u Nicolasa Figère pozbawił reprezentację Francji zwycięstwa w Superlidze Pucharu Europy w 2007?
 • ... ile medali igrzysk małych państw Europy wywalczyła cypryjska sprinterka Eleni Artimata?
 • ... ile drużyn brało udział w drużynowym biegu na 5000 metrów podczas igrzysk olimpijskich w 1900?
 • ... kto jest aktualnym rekordzistą świata juniorów w biegu na 200 metrów?
 • ... ile medali igrzysk olimpijskich ma w dorobku Mary Decker?
 • ... że Wacław Gąssowski podczas mistrzostw Polski w lekkoatletyce w 1938 zdobył medale we wszystkich sześciu biegach sztafetowych?
 • ... w jakich dniach rozegrano konkurencje lekkoatletyczne podczas Zawodów Przyjaźni w 1978?
 • ... w którym roku firma Polanik rozpoczęła produkcję oszczepów?
 • ...ile lat miała rumuńska biegaczka Elena Mirela Lavric, kiedy w 2007 roku zdobywała medale mistrzostw świata juniorów młodszych oraz mistrzostw Europy juniorów?
 • ... że Frank Wykoff był pierwszym człowiekiem w historii, który zdobył trzy złote medale igrzysk olimpijskich w biegach sztafetowych?
 • ... na jakim nietypowym dystansie Sunder Nix jest aktualnym halowym rekordzistą świata?
 • ... jakie rezultaty zanotowali reprezentanci Francji podczas mistrzostw świata w 2009?
 • ... kto jest aktualnym rekordzistą Wysp Salomona w biegu na 100 metrów?
 • ... kto zwyciężył w konkursie rzutu oszczepem podczas mistrzostw Europy w Turynie w 1934 roku?
 • ... że Jacky Boxberger – francuski lekkoatleta, czterokrotny olimpijczyk, zginął stratowany przez słonia?
 • ... że Czesław Centkiewicz, znany polski pisarz, reportażysta i podróżnik zdobył w 1925 srebrny medal mistrzostw Polski w biegu przełajowym?
 • ... że irlandzki sprinter Jason Smyth, pomimo poważnej choroby oczu z powodzeniem rywalizuje z pełnosprawnymi lekkoatletami?
 • ... w jakich okolicznościach Eva-Maria Gradwohl zakończyła karierę lekkoatletyczną?
 • ... że rekordzistka Ameryki Południowej w rzucie młotemJennifer Dahlgren trzykrotnie stawała na podium młodzieżowych mistrzostw swojego kontynentu?
 • ... w ilu meczach międzypaństwowych reprezentował Polskę Aleksander Mańkowski?
 • ... że trzykrotny mistrz świata w biegach przełajowych Dejene Berhanu w swoim pierwszym starcie na dużych zawodach w tej konkurencji uplasował się na 115. pozycji?
 • ... dlaczego Geoffrey Mutai pomimo uzyskania najlepszego w historii rezultatu w biegu maratońskim nie jest rekordzistą świata w tej konkurencji?
 • ...kto jest rekordzistą Chorwacji w skoku wzwyż?
 • ...na co narzekali uczestnicy Finnkampen 2010?
 • ...kiedy rekordy Polski Zdzisława Latawca zostały oficjalnie uznane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki?
 • ...komu zadedykował swoje jedyne mistrzostwo USA tyczkarz Russ Buller?
 • ... jaki przebiegł miał konkurs oszczepników podczas berlińskich mistrzostw świata?
 • ... ile krajowych rekordów w kategorii seniorów ustanowiono podczas Hanžeković Memorial 2009?
 • ... dlaczego trener lekkoatletyczny Edmund Sarna pisał wiersze i piosenki polityczne?
 • ... kto jest trenerem rekordzisty Kataru w skoku wzwyż – Mutaza Essy Barshima?
 • ... w jaki sposób zmarł niemiecki lekkoatleta Hanns Braun – trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich?
 • ... że Magdalena Lewy Boulet – mistrzyni Stanów Zjednoczonych w półmaratonie z 2009 urodziła się w Polsce?
 • ... który medalista olimpijski zasiada w fińskim parlamencie od 1983 roku?
 • ... kto zdobył najwięcej w historii medali mistrzostw Polski seniorów w rzucie oszczepem?
 • ... dlaczego Kōkichi Tsuburaya popełnił samobójstwo?
 • ... czyim ojcem jest Daniel Rudisha?


edytuj

Rekordy świata Rekordy świata

KonkurencjaZawodnikWynikZawodniczkaWynik
100 mJamajka Usain Bolt9,58Stany Zjednoczone Florence Griffith10,49
200 mJamajka Usain Bolt19,19Stany Zjednoczone Florence Griffith21,34
400 mPołudniowa Afryka Wayde van Niekerk43,03Niemiecka Republika Demokratyczna Marita Koch47,60
800 mKenia David Rudisha1:40,91Czechosłowacja Jarmila Kratochvílová1:53,28
1500 mMaroko Hicham El Guerrouj3:26,00Etiopia Genzebe Dibaba3:50,07
3000 mKenia Daniel Komen7:20,67Chińska Republika Ludowa Wang Junxia8:06,11
5000 mEtiopia Kenenisa Bekele12:37,35Etiopia Tirunesh Dibaba14:11,15
10 000 mEtiopia Kenenisa Bekele26:17,53Etiopia Almaz Ayana29:17,45
MaratonKenia Eliud Kipchoge2:01:39Wielka Brytania Paula Radcliffe2:15:25
3000 m z przeszkodamiKatar Saif Saaeed Shaheen7:53,63Kenia Beatrice Chepkoech8:44,32
110/100 m ppłStany Zjednoczone Aries Merritt12,80Stany Zjednoczone Kendra Harrison12,20
400 m ppłStany Zjednoczone Kevin Young46,78Rosja Julija Pieczonkina52,34
4 × 100 m Jamajka36,84 Stany Zjednoczone40,82
4 × 400 m Stany Zjednoczone2:54,29 ZSRR3:15,17
Skok wzwyżKuba Javier Sotomayor2,45Bułgaria Stefka Kostadinova2,09
Skok o tyczceUkraina Serhij Bubka6,14Rosja Jelena Isinbajewa5,06
Skok w dalStany Zjednoczone Mike Powell8,95Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Galina Czistiakowa7,52
TrójskokWielka Brytania Jonathan Edwards18,29Ukraina Inesa Kraweć15,50
Pchnięcie kuląStany Zjednoczone Randy Barnes23,12Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Lisowska22,63
Rzut dyskiemNiemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Schult74,08Niemiecka Republika Demokratyczna Gabriele Reinsch76,80
Rzut młotemZwiązek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Siedych86,74Polska Anita Włodarczyk82,98
Rzut oszczepemCzechy Jan Železný98,48Czechy Barbora Špotáková72,28
Dziesięciobój / SiedmiobójFrancja Kévin Mayer9126Stany Zjednoczone Jackie Joyner-Kersee7291
Chód na 20 kmFrancja Yohann Diniz1:17:02Chińska Republika Ludowa Liu Hong1:24:38
Chód na 50 kmFrancja Yohann Diniz3:32:33Chińska Republika Ludowa Liang Rui4:04:36

edytuj

Zawody Zawody

 • Mistrzostwa świata
 • Halowe mistrzostwa świata
 • Mistrzostwa świata juniorów młodszych
 • Mistrzostwa świata juniorów
 • Mistrzostwa świata w przełajach
 • Mistrzostwa świata w półmaratonie
 • Mistrzostwa świata w biegach ulicznych
 • Światowy finał lekkoatletyczny
 • Finał Grand Prix IAAF
 • Puchar świata
 • Lekkoatletyka na igrzyskach olimpijskich
 • Lekkoatletyka na letnich uniwersjadach
 • Mistrzostwa Europy
 • Halowe mistrzostwa Europy
 • Mistrzostwa Europy w przełajach
 • Puchar Europy
 • Puchar Europy w wielobojach
 • Puchar Europy w biegu na 10 000 metrów
 • Puchar Europy w chodzie sportowym
 • Halowy puchar Europy
 • Zimowy puchar Europy w rzutach lekkoatletycznych
 • Młodzieżowy puchar Europy
 • Drużynowe mistrzostwa Europy
 • Mistrzostwa Afryki
 • Mistrzostwa Ameryki Południowej
 • Mistrzostwa Ameryki Środkowej i Karaibów
 • Mistrzostwa Azji
 • Mistrzostwa NACAC
 • Mistrzostwa Australii i Oceanii
 • Mistrzostwa Polski
 • Mityngi lekkoatletyczne
 • Golden League
 • Imprezy biegowe

edytuj

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Stadion Zawiszy 12. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkeij Atletyce, Bydgoszcz, 8-13.07.2008 - 046.JPG
Stadion Zawiszy: 12. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkeij Atletyce, Bydgoszcz, 8-13.07.2008
Office-calendar.svg
Calendar icon showing the number 31
Javelin Throw Spala2000.jpg
Autor: Kleszczu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rzut oszczepem
Pictogram voting question.png
Pictogram for question.
Local-time2.svg
Autor: RaminusFalcon, Licencja: CC BY-SA 2.5
globe + clock icon
Plume pen w.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag of Ethiopia.svg
Flag of Ethiopia
Athletics pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports – Athletics. This is an unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
World record icon.png
Icon to mark world records in sports articles
P Discobolus.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Crystal 128 date.png
Autor: Everaldo Coelho (YellowIcon);, Licencja: LGPL
An icon from icon theme Crystal;
Portal.svg
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
Hardhat laurier.png
Autor: MBisanz, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Hardhat laurel for review at en:wp:bag
Flag of Jamaica.svg
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.