Portal:Stany Zjednoczone

 < Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone

WIKIPORTAL Stany Zjednoczone

Flag of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Location on the world map

Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.

Wybrany artykuł na medal

Missouri post refit.JPG

USS Missouri (BB-63)amerykański pancernik typu Iowa nazywany także „Mighty Mo” (ang. Potężna Mo) lub „Big Mo” (ang. Wielka Mo)[1]; trzeci okręt US Navy nazwany na cześć stanu Missouri i ostatni pancernik zbudowany przez Stany Zjednoczone. Wśród innych okrętów typu Iowa wyróżnił się tym, że na jego pokładzie podpisano 2 września 1945 o godzinie 9:00 akt kapitulacji Cesarstwa Japonii kończący II wojnę światową.

USS „Missouri” został zamówiony 12 czerwca 1940, a stępkę pod jego budowę położono 6 stycznia 1941 w stoczni New York Navy Yard w nowojorskim Brooklynie. W czasie służby w US Navy „Missouri” wziął udział w takich akcjach bojowych prowadzonych w ramach II wojny światowej, jak bitwa o Iwo Jimę i bitwa o Okinawę, a także ostrzeliwał ogniem artylerii pokładowej japońskie wyspy Hokkaido i Honsiu. Po zakończeniu działań wojennych pancernik powrócił do Stanów Zjednoczonych, aby wkrótce w ramach sił ONZ wziąć udział w kolejnym konflikcie zbrojnym – wojnie koreańskiej. Po powrocie z Azji w 1955 okręt został wycofany do rezerwy i przesunięty do Floty Rezerwowej Stanów Zjednoczonych bardziej znanej pod nazwą mothball fleet (naftalinowa flota[2]). W 1984 został zmodernizowany i przywrócony do służby w ramach planu marynarki 600 okrętów (ang. 600-ship Navy), a w 1991 uczestniczył w działaniach wojennych w Zatoce Perskiej.

Po raz ostatni USS „Missouri” został wycofany ze służby 31 marca 1992. Podczas całej służby okręt uzyskał 11 "gwiazd bojowych" (ang. battle star) za udział w misjach bojowych od II wojny światowej przez konflikt w Korei, aż do działań w Zatoce Perskiej. Ostatecznie w styczniu 1995 wykreślono okręt z Rejestru Okrętów Marynarki Wojennej (ang. Naval Vessel Register), a następnie skierowano do Pearl Harbor na Hawajach, gdzie od 1999 pełni rolę okrętu-muzeum pozostając pod opieką Towarzystwa Pamięci USS „Missouri” (ang. USS Missouri Memorial Association – MMA)[3]. Od wybudowania do momentu ostatniego wycofania do rezerwy pancernik pozostawał łącznie 16 lat i 4 miesiące w aktywnej służbie.

Wybrana ilustracja

Mt rushmore 07 27 2005.jpg

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?

... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?

... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?

... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?

Kuchnia

Andouille.jpg

Andouille – rodzaj kiełbasy pochodzenia francuskiego, która jest także znanym produktem kulinarnym w Luizjanie w USA, gdzie została sprowadzona przez francuskich imigrantów.

Jest to grubo mielona, mocno przyprawiona i mocno wędzona kiełbasa wieprzowa. W jej składzie znajduje się mięso wieprzowe (w wydaniu francuskim są to jelita i żołądki), cebula, papryka i przyprawy.

Czytaj więcej...

Do zrobienia

Evolution-tasks-old.png
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.

Brakujące:
Michael Aguirre - Oświata w Stanach Zjednoczonych - Vashon Island - Muzyka w Stanach Zjednoczonych - Muzea w Stanach Zjednoczonych - Teatr w Stanach Zjednoczonych - Sport w Stanach Zjednoczonych - Kuchnia w Stanach Zjednoczonych

Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor - Cheyenne - Cincinnati - Clark (New Jersey) - Clarksville (Missouri) - Luke Ravenstahl - Tuscaloosa (Alabama) - Tyler (Teksas) - Unionville (Nevada) - United States Metric Board - Uniwersytet Stanforda - San Antonio (Teksas) - Szablon:Bronx - Szablon:Staten Island

Kategorie

Stany Zjednoczone
Zagadnienia według stanów Stanów Zjednoczonych
Ludzie związani ze Stanami Zjednoczonymi
Aglomeracje w Stanach Zjednoczonych
Geografia Stanów Zjednoczonych
Geologia Stanów Zjednoczonych
Gospodarka Stanów Zjednoczonych
Historia Stanów Zjednoczonych
Kategorie według miejscowości w Stanach Zjednoczonych
Kultura Stanów Zjednoczonych
Lunaparki w Stanach Zjednoczonych
Nauka w Stanach Zjednoczonych
Ochrona przyrody w Stanach Zjednoczonych
Organizacje w Stanach Zjednoczonych
Pochówki w Stanach Zjednoczonych
Polityka Stanów Zjednoczonych
Prawo w Stanach Zjednoczonych
Religia w Stanach Zjednoczonych
Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych
Sport w Stanach Zjednoczonych
Stosunki międzynarodowe Stanów Zjednoczonych
Superkomputery w Stanach Zjednoczonych
Symbole narodowe Stanów Zjednoczonych
Turystyka w Stanach Zjednoczonych
Wydarzenia w Stanach Zjednoczonych
Sztuka w Stanach Zjednoczonych
Portal geograficzny - Stany Zjednoczone
Portal:Stany Zjednoczone - archiwum

Projekty

  • Stany Zjednoczone
  • Kalifornia

Wybrany dobry artykuł

Humphrey Bogart 1945.JPG

Humphrey Bogart, właśc. Humphrey DeForest Bogart, ps. „Bogie” (ur. 25 grudnia 1899 w Nowym Jorku, zm. 14 stycznia 1957 w Los Angeles) – aktor amerykański, ikona kultury popularnej. American Film Institute umieścił go na pierwszym miejscu na liście największych aktorów wszech czasów (The 50 Greatest American Screen Legends). Był on najbardziej wpływowym aktorem kina noir.

Bogart zaczynał swoją karierę na deskach Broadwayu w latach 20. i 30., a w filmie grywał wówczas mało znaczące role. Po roli Duke’a Mantee w Skamieniałym lesie kariera aktora nabrała rozpędu. Odgrywał zazwyczaj role twardych, nieustępliwych mężczyzn, cyników, z duszą romantyka. Do jego najbardziej znanych filmów z lat 40. należą: Sokół maltański (1941), Casablanca (1942), Mieć i nie mieć (1944), Wielki sen (1946), Mroczne przejście (1947), Koralowa wyspa (1948) czy Skarb Sierra Madre (1948). W latach 50. zasłynął z ról w filmach: Pustka (1950), Afrykańska królowa (1951), Sabrina (1954) i Bunt na okręcie (1954). Aktor był trzykrotnie nominowany do Oscara i raz zdobył tę nagrodę za rolę Charliego Allnuta w Afrykańskiej królowej (1951). Bogart wystąpił w ponad 75 filmach.

Wybrana biografia

Christina Ricci by David Shankbone.jpg

Christina Ricci (ur. 12 lutego 1980 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa.

Zadebiutowała na wielkim ekranie w wieku zaledwie dziesięciu lat u boku Cher, Winony Ryder i Boba Hoskinsa w filmie Syreny. Prawdziwą popularność przyniosła jej już druga poważna rola: Wednesday Addams w kinowej wersji Rodziny Addamsów (1991). Kolejne filmy, takie jak Kacper, Rodzina Addamsów 2 czy Mali żołnierze, ugruntowały jej pozycję jednej z najpopularniejszych aktorek dziecięcych Hollywood.Podkładała także głos w grze The legend of Spyro Dawn of the dragon.Z upływem lat, Christina Ricci zaczęła odchodzić od kina komercyjnego, skupiając się głównie na rolach w filmach niskobudżetowych, artystycznych (Życie i cała reszta Woody Allena, Buffalo '66 Vincenta Gallo). W 1999 roku nominowana została do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka za rolę w komediodramacie Wojna płci. W 2003 jako Selby Wall, lesbijka z prowincji, wystąpiła u boku nagrodzonej Oscarem Charlize Theron w dramacie biograficznym Monster.

Wybrana grafika na medal

Mount Hood reflected in Mirror Lake, Oregon.jpg
)

Wierzchołek stratowulkanu Mount Hood leżącego w północnej części Oregonu, należącego do pasma Gór Kaskadowych

Muzyka

Jackson 5 tv special 1972.JPG

The Jackson 5, później jako The Jacksons – amerykańska grupa soulowo-funkowo-popowa.

Oficjalnie powstała w 1969 i była aktywna do końca lat 80. XX wieku. Jacksonowie, zanim stali się członkami zespołu, występowali na lokalnych koncertach i w klubach. W skład zespołu wchodziło pięciu braci Jacksonów: Jermaine (zastąpiony później przez Randiego), Marlon, Jackie, Tito oraz najsłynniejszy i najmłodszy (miał zaledwie 11 lat, kiedy pojawił się pierwszy singel "I Want You Back") z nich Michael. Z grupą występowały w chórkach także dwie siostry Jacksonów – Janet i La Toya. Grupa stała się jedną z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających formacji, przynosząc krociowe zyski wytwórni Motown. W 1977 zespół zmienił nazwę na The Jacksons na skutek odejścia z tej wytwórni. Grupa była założona i kierowana przez ojca muzyków – Joego Jacksona.

Sport

Qualcomm Stadium.jpg

Qualcomm Stadium, wcześniej San Diego Stadium i Jack Murphy Stadium – wielofunkcyjny obiekt sportowy w miejscowości San Diego w Stanach Zjednoczonych.

Na początku lat 60. XX wieku, lokalny pisarz sportowy Jack Murphy, brat Boba Murphy'ego, komentatora meczów New York Mets, poszukiwał wsparcia dla budowy wielofunkcyjnego stadionu w San Diego. W listopadzie 1965 roku, obligacja na 27 000 000 dolarów pozwoliła rozpocząć budowę stadionu, który został zaprojektowany w stylu brutalizmu. Budowę zaczęli miesiąc później. Po zakończeniu budowy, obiekt został nazwany San Diego Stadium. 20 sierpnia 1967 roku San Diego Chargers (wtedy członek American Football League) zagrał pierwszy mecz na stadionie. Pojemność stadionu wtedy wynosiła 50 000 miejsc. Piłkarze grali do 1968 roku, a potem na nim rozgrywała swoje mecze domowe drużyna baseballowa San Diego Padres.

Czytaj więcej...


Krótka encyklopedia

Kino

Ant-man-logo.svg

Ant-Manamerykański fantastycznonaukowy heist film na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiedzialny jest Peyton Reed, a za scenariusz Edgar Wright, Joe Cornish, Adam McKay i Paul Rudd. W głównych rolach występują: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Corey Stoll, Bobby Cannavale, Michael Peña, Tip „T.I.” Harris, Anthony Mackie, Wood Harris, Judy Greer, David Dastmalchian i Michael Douglas.

Główny bohater filmu, złodziej Scott Lang musi się pogodzić z nową rolą superbohatera, który posiada niezwykłą umiejętność zmniejszania rozmiaru z jednoczesnym zwiększaniem swojej siły. Wraz ze swoim mentorem, dr. Hankiem Pymem, chronią tajemnice i stawiają czoła zagrożeniom.

Produkcja kończy II Fazę Marvel Cinematic Universe i jest dwunastym filmem franczyzy. Jego kontynuacja Ant-Man and the Wasp została zapowiedziana na 2018 rok.

Światowa premiera odbyła się 29 czerwca 2015 roku, w Hollywood, polska zaś 17 lipca 2015 roku. Film zarobił prawie 520 milionów dolarów przy budżecie 130 milionów.

Inne Wikiportale

Portal.svg
  1. W języku angielskim okręty są rodzaju żeńskiego
  2. Naftalinowa flota – nazwa sugerująca zakonserwowanie jednostek, w przenośni, naftaliną środkiem owadobójczym przeciw molom tak jak konserwuje się nieużywaną odzież w szafie.
  3. USS Missouri (BB 63) History. W: Dictionary of American Naval Fighting Ships [on-line]. [dostęp 1 sierpnia 2007].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "opublikowano".

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
LocationUSA.svg
Autor:


 By   Rei-artur  Icons-flag-pt.png pt  Icons-flag-uk.png en  Nuvola apps browser.png Rei-artur blog 
, Licencja: CC-BY-SA-3.0
  • (en) USA Location
  • (he) מיקום ארצות הברית
  • (fi) Yhdysvaltain sijainti
Mt rushmore 07 27 2005.jpg
Mt Rushmore, 07/27/2005. Released into the public domain by the photographer, Colin Faulkingham.
Seattle palace2.jpg
Autor: User:Nova77, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Bank of America Tower (later Columbia Center) in Seattle, taken by Nova77 in summer 2002.
Seal of the United States Marine Corps.svg

Seal of the United States Marine Corps. It is defined in Executive Order 10538 (alternate source) as:

Standing upon the western hemisphere of the terrestrial globe containing the lines of latitude and topographical outlines of North, Central, and South America, an American bald eagle with wings displayed horizontally and inverted holding in his beak a scroll inscribed with the motto SEMPER FIDELIS, all bronze. Behind the western hemisphere a foul anchor bend sinister-wise with stock, arms, and flukes in slight perspective, all bronze, on a scarlet background and within a dark blue band edged in gold circumscribed by a gold rope rim and inscribed DEPARTMENT OF THE NAVY • UNITED STATES MARINE CORPS in gold letters. The central device of the seal is the emblem of the United States Marine Corps.

For more information, see here.
Seal of the United States Department of the Navy.svg
*Description: On a circular background of fair sky and moderate sea with land in sinister base, a tri-mast square rigged ship under way before a fair breeze with after top-sail furled, commission pennant atop the foremast, National Ensign atop the main, and the commodore's flag atop the mizzen. In front of the ship a luce-type anchor inclined slightly bendwise with the crown resting on the land and, in front of the shank and in back of the dexter fluke, an American bald eagle rising to sinister regarding to dexter, one foot on the ground, the other resting on the anchor near the shank; all in proper colors. The whole within a blue annulet bearing the inscription "Department of the Navy" at the top and "United States of America" at the bottom, separated on each side by a mullet and within a rim in the form of a rope; inscription, rope, mullet, and edges of annulet all gold. *Background: The policy for use of the Navy seal and emblem is contained in SECNAV Instr 5030.4 and SECNAV Instr 5030.6. The seal design was approved by the President of the United States by Executive Order 10736 dated October 23, 1957. Request for use of the Navy emblem should be submitted in writing to Defense Printing Service, ATTN: DPSMO, 8725 John Kingman Rd Suite 3239, Fort Belvoir, VA 22060-6220. The telephone number is (703) 767-4218. 1879 version here: http://etc.usf.edu/clipart/54900/54985/54985_seal_navy.htm
Flag of California.svg
Flag of California. This version is designed to accurately depict the standard print of the bear as well as adhere to the official flag code regarding the size, position and proportion of the bear, the colors of the flag, and the position and size of the star.
North America satellite orthographic.jpg
A composite satellite photograph of North America. The observer is centered at (40° N, 95° W), at Moon distance above the Earth.
Humphrey Bogart 1945.JPG
Photo of Humphrey Bogart as he played a role on Suspense (radio drama).
Jackson 5 tv special 1972.JPG
Publicity photo of the Jackson 5 from their 1972 television special.
Qualcomm Stadium.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Intersofia z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY-SA 2.0

Qualcomm Stadium, aerial view from the north side.


Photograph © Minerva Vazquez, en:27 July en:2005.


Ant-man-logo.svg
Ant-man-logo