Portal:Szczecin

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Pomorze Zachodnie < Szczecin


POL Szczecin flag.svg
Portal:Szczecin
POL Szczecin COA.svg

Szczecin (niem., dolnoniem. i szw.: Stettin; łac.: Sedinum lub Stetinum) – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej (jednej z 8 polskich metropolii według ESPON). Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto miało 405 413 mieszkańców.

Z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego, dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, Szczecin stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum akademickie i kulturalne (opera i operetka, liczne teatry, muzea i ośrodki kultury), jest także siedzibą kurii arcybiskupiej i wydziału teologicznego.

Szczecin oddziałuje także na niemieckie obszary przygraniczne. W 2013 Erwin Sellering, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego ogłosił, że miasto to powinno pełnić podobną rolę katalizatora rozwoju dla wschodniej części tego kraju związkowego, jak Hamburg dla części zachodniej. Również brandenburski powiat Uckermark wskazywany jest jako region o silnych powiązaniach ze Szczecinem. Miasto otaczają trzy duże kompleksy leśne, puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu.

czytaj dalej...

Miasto Szczecin w projektach siostrzanych Wikipedii

 

Bright Red-bg rounded.svg

Wybrany artykuł

Energetyków Street in Szczecin, March 2021.jpg

Ulica Energetyków – ważna arteria komunikacyjna o długości 813,9 m, leżąca w centralnej części szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, w północno-zachodniej części osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka, na prawym brzegu Odry Zachodniej. Rozpoczyna się na Moście Długim i przebiega w kierunku południowo-wschodnim, kończąc się na Moście Portowym. Jej przedłużeniem za Mostem Długim jest ulica Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a za Mostem Portowym – ulica Gdańska. Ulica Energetyków na całej długości stanowi część drogi krajowej nr 10.

Jest to ulica sięgająca swoją historią średniowiecza. Została wytyczona jako droga wiodąca z miasta na południowy wschód w stronę Dąbia. Przez wieki była główną drogą wyspy Łasztowni, wokół której koncentrowało się osadnictwo, przemysł i handel. Po XVII w. znaczenie ulicy wzrosło w wyniku zastąpienia drewnianej zabudowy murowaną i ulokowania przy ulicy obiektów użyteczności publicznej. Zniszczenia spowodowane II wojną światową i powstanie Trasy Zamkowej spowodowały diametralną zmianę charakteru ulicy, którą przekształcono w szeroką arterię komunikacyjną.

czytaj dalej...

Bright Red-bg rounded.svg

Biografie

Roman Łyczywek ps. Gród, Saski, Mateusz (ur. 8 lutego 1916 w Odolanowie, zm. 4 października 1994 w Szczecinie) – prawnik, obrońca w procesach członków NSZZ „Solidarność”.

Był uczniem Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Studia prawnicze ukończył na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w 1937. Pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Łódzkim.

czytaj dalej...

  • Zobacz też: Kategoria:Ludzie związani ze Szczecinem

Bright Red-bg rounded.svg

Podział administracyjny

Podstawową jednostką pomocniczą Szczecina jest osiedle, choć mogą być tworzone inne jednostki jak dzielnice. Miasto jest podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Ponadto Szczecin jest podzielony na 4 dzielnice: Północ, Prawobrzeże, Śródmieście, Zachód. Dzielnice nie spełniają funkcji samorządowych, lecz grupują osiedla i są wykorzystywane przez Urząd Miasta Szczecin na potrzeby organizacji pracy, gospodarki przestrzenią i zarządzania miastem. Dla przykładu dzielnice pełnią funkcje jednostek urbanistycznych w oparciu o które pracują 4 zespoły urbanistyczne w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta. Główną funkcję samorządową spełniają osiedla, posiadające organy uchwałodawcze i wykonawcze.

Obecny podział administracyjny Szczecina funkcjonuje od 1990 roku, z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic oraz zmianami statutu osiedli.

Bright Red-bg rounded.svg

Kategorie

Szczecin
Ludzie związani ze Szczecinem
Architektura w Szczecinie
Edukacja i nauka w Szczecinie
Formacje graniczne w Szczecinie
Geografia Szczecina
Gospodarka Szczecina
Historia Szczecina
Kultura w Szczecinie
Polskie Radio Szczecin
Produkty regionalne i związane ze Szczecinem
Sport w Szczecinie
Religia w Szczecinie
Transport w Szczecinie
Wojsko w Szczecinie

Bright Red-bg rounded.svg

Tego dnia...

22 kwietnia


Informacje w kalendarium pochodzą częściowo ze strony Encyklopedii Pomorza Zachodniego (artykuł 22 kwietnia), gdzie treść udostępniona jest na licencji CC-BY-SA 3.0.

Bright Red-bg rounded.svg

Zabytki

Poniżej przedstawiono wybrane zabytki Szczecina. Pełna lista obiektów znajduje się w artykule Zabytki Szczecina.

Bright Red-bg rounded.svg

Transport

Aby przejść do interesującego Cię artykułu, kliknij na odpowiednią ilustrację

Tramwaje

Moderus Alfa HF 10 AC in Szczecin, 2017.jpg

System komunikacji tramwajowej funkcjonuje od 1879 roku. Składa się z dwunastu linii dziennych oraz sezonowej linii turystycznej „0”, obsługiwanej taborem historycznym. Łączna długość torowisk wynosi ponad 110 km (2013), a prześwit toru 1435 mm. W ich przebiegu znajdują się dwie zajezdnie oraz trzynaście pętli (w tym sześć ulicznych). Linie tramwajowe obsługuje spółka Tramwaje Szczecińskie, na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, a linię turystyczną STMKM z inicjatywy własnej.

Autobusy

SolarisUrbino18 SPAK2.jpg

Sieć autobusowa Szczecina została uruchomiona w 1928 roku. Jest częścią systemu komunikacyjnego obejmującego miasta Szczecin i Police oraz gminy Dobra, Kołbaskowo, Police, Kobylanka i Goleniów. Organizatorem przewozów jest Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, a obsługą linii zajmują się 4 spółki. Łączna liczba miejskich linii autobusowych wynosi 73 (w tym 50 zwykłych, 7 pospiesznych, 16 nocnych).

Kolej

2010-11-26-szczecin-glówny-by-RalfR-52.jpg

W obrębie Szczecińskiego Węzła Kolejowego znajduje się 8 linii czynnych dla ruchu pasażerskiego oraz 13 linii nieczynnych dla ruchu pasażerskiego i wykorzystywanych np. do przewozu towarów. Obecnie w Szczecinie jest czynnych w ruchu pasażerskim 8 stacji i przystanków kolejowych. Obecnie planuje się uruchomienie w oparciu o istniejący system torów kolejowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Port lotniczy

Port lotniczy Szczecin-Goleniów.jpg

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ "Solidarność" jest międzynarodowym portem lotniczym położonym 33 km na północny wschód od centrum Szczecina przy drodze krajowej nr 6 (Goleniów – Gdynia) w pobliżu wsi Glewice. Swoim zasięgiem obejmuje około 1,6 mln mieszkańców. Pod względem liczby odprawianych pasażerów zajmuje 10 miejsce na liście krajowych portów lotniczych. Od 2013 możliwy jest dojazd do lotniska odremontowaną linią kolejową nr 402. U stóp lotniska zlokalizowano przystanek kolejowy Port Lotniczy Szczecin Goleniów.

Portal.svg

 Zobacz także: Portal Police i Portal Pomorze Zachodnie

Media użyte na tej stronie

PolandSzczecinPanorama.JPG
View towards terraces (Wały Chrobrego or Taras Hakena in Polish, Hakenterrasse in German) at the castle route
Szczecin administrative division 2010.png
Autor: JDavid, Licencja: CC BY-SA 3.0
Podział Szczecina na jednostki pomocnicze miasta w 2010 roku
Moderus Alfa HF 10 AC in Szczecin, 2017.jpg
Autor: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0
Moderus Alfa HF 10 AC w Szczecinie, lipiec 2017 r.
Szczecin katedra sw Jakuba (1).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Szczecin, kościół par., ob. archikatedra p.w. św. Jakuba, XII/XIII, 1375-1387, XV, 1972-1982
0904 Baszta Panieńska SZN.JPG
Autor: Mateusz War. (E-mail), Licencja: CC BY-SA 3.0
Baszta Panieńska (Baszta Siedmiu Płaszczy), Szczecin, Polska
SolarisUrbino18 SPAK2.jpg
Autor: Bartłomiej Niedźwiecki (bartekn77@gmail.com), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Autobus Solaris Urbino 18 (#1852) z 2008 roku należący do SPA Klonowica w Szczecinie.
09 11 Brama Portowa Szczecin SZN.jpg
Autor: Mateusz War., Licencja: CC BY-SA 3.0
Brama Portowa , Szczecin, Polska
Energetyków Street in Szczecin, March 2021.jpg
Autor: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0
Energetyków Street in Szczecin, March 2021
1109 Szczecin Panorama.jpg
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Szczecin, panorama miasta, widok w kierunku północno-zachodnim
Zamek Ksiazat Pomorskich w Szczecinie (widok z wiezy).jpg
Widok z wieży na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Bright Red-bg rounded.svg
Bright red line with transparent gradient
PolandSzczecinKingsGate2.JPG
Brama Królewska w Szczecinie