Portal:Szczecin

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Pomorze Zachodnie < Szczecin


POL Szczecin flag.svg
Portal:Szczecin
POL Szczecin COA.svg

Szczecin (niem., dolnoniem. i szw.: Stettin; łac.: Sedinum lub Stetinum) – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej (jednej z 8 polskich metropolii według ESPON). Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto miało 405 413 mieszkańców.

Z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego, dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, Szczecin stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum akademickie i kulturalne (opera i operetka, liczne teatry, muzea i ośrodki kultury), jest także siedzibą kurii arcybiskupiej i wydziału teologicznego.

Szczecin oddziałuje także na niemieckie obszary przygraniczne. W 2013 Erwin Sellering, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego ogłosił, że miasto to powinno pełnić podobną rolę katalizatora rozwoju dla wschodniej części tego kraju związkowego, jak Hamburg dla części zachodniej. Również brandenburski powiat Uckermark wskazywany jest jako region o silnych powiązaniach ze Szczecinem. Miasto otaczają trzy duże kompleksy leśne, puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu.

czytaj dalej...

Miasto Szczecin w projektach siostrzanych Wikipedii

 

Bright Red-bg rounded.svg

Wybrany artykuł

Willa Nellego – zabytkowa willa znajdująca się przy ul. Słowackiego 3 w Szczecinie.

Wzniesiona w 1880 roku w stylu eklektycznym z przewagą elementów neorenesansowych. Jej pierwszym właścicielem był mistrz budowlany Emil Otto. Bogato zdobiony budynek od frontowej strony posiada ryzalit zwieńczony tympanonem, z półkolumnami jońskimi w dolnej kondygnacji i neoromańskim triforium z półkolumnami korynckimi na piętrze. W płycinach okiennych znajdują się wici akantowe, wewnątrz zaś dwa plafony ozdobione scenami bachanaliów. Przed wejściem nasadzono szpaler lip, od strony zachodniej rośnie zaś rozłożysty klon.

czytaj dalej...

Bright Red-bg rounded.svg

Biografie

Franciszek Białous (ur. 7 sierpnia 1901 w Stanisławowie, zm. 14 stycznia 1980 w Szczecinie) – polski mikrobiolog, założyciel i pierwszy dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie, założyciel i nauczyciel w Szkole Laborantów Medycznych, wykładowca w Szkole Inżynierskiej i Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie.

Urodził się w rodzinie inteligenckiej w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk), gdzie skończył szkołę podstawową i gimnazjum. Już wówczas brał udział w uczniowskich akcjach na rzecz niepodległości Polski. Po maturze (1921) rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza (UJK) we Lwowie, które przerwał w roku 1924 z powodu złej materialnej sytuacji rodziny.

czytaj dalej...

 • Zobacz też: Kategoria:Ludzie związani ze Szczecinem

Bright Red-bg rounded.svg

Podział administracyjny

Podstawową jednostką pomocniczą Szczecina jest osiedle, choć mogą być tworzone inne jednostki jak dzielnice. Miasto jest podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Ponadto Szczecin jest podzielony na 4 dzielnice: Północ, Prawobrzeże, Śródmieście, Zachód. Dzielnice nie spełniają funkcji samorządowych, lecz grupują osiedla i są wykorzystywane przez Urząd Miasta Szczecin na potrzeby organizacji pracy, gospodarki przestrzenią i zarządzania miastem. Dla przykładu dzielnice pełnią funkcje jednostek urbanistycznych w oparciu o które pracują 4 zespoły urbanistyczne w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta. Główną funkcję samorządową spełniają osiedla, posiadające organy uchwałodawcze i wykonawcze.

Obecny podział administracyjny Szczecina funkcjonuje od 1990 roku, z niewielkimi zmianami granic osiedli i dzielnic oraz zmianami statutu osiedli.

Zachód

 • Arkońskie-Niemierzyn
 • Głębokie-Pilchowo
 • Gumieńce
 • Krzekowo-Bezrzecze
 • Osów
 • Pogodno
 • Pomorzany
 • Świerczewo
 • Zawadzkiego-Klonowica

Śródmieście

 • Centrum
 • Drzetowo-Grabowo
 • Łekno
 • Międzyodrze-Wyspa Pucka
 • Niebuszewo-Bolinko
 • Nowe Miasto
 • Stare Miasto
 • Śródmieście-Północ
 • Śródmieście-Zachód
 • Turzyn

Północ

Prawobrzeże

Bright Red-bg rounded.svg

Kategorie

Szczecin
Ludzie związani ze Szczecinem
Architektura w Szczecinie
Edukacja i nauka w Szczecinie
Formacje graniczne w Szczecinie
Geografia Szczecina
Gospodarka Szczecina
Historia Szczecina
Kultura w Szczecinie
Polskie Radio Szczecin
Produkty regionalne i związane ze Szczecinem
Sport w Szczecinie
Religia w Szczecinie
Transport w Szczecinie
Wojsko w Szczecinie

Bright Red-bg rounded.svg

Tego dnia...

5 czerwca Portal:Szczecin/Rocznice/06-05


Informacje w kalendarium pochodzą częściowo ze strony Encyklopedii Pomorza Zachodniego (artykuł 5 czerwca), gdzie treść udostępniona jest na licencji CC-BY-SA 3.0.

Bright Red-bg rounded.svg

Zabytki

Poniżej przedstawiono wybrane zabytki Szczecina. Pełna lista obiektów znajduje się w artykule Zabytki Szczecina.

Bright Red-bg rounded.svg

Transport

Aby przejść do interesującego Cię artykułu, kliknij na odpowiednią ilustrację

Tramwaje

Moderus Alfa HF 10 AC in Szczecin, 2017.jpg

System komunikacji tramwajowej funkcjonuje od 1879 roku. Składa się z dwunastu linii dziennych oraz sezonowej linii turystycznej „0”, obsługiwanej taborem historycznym. Łączna długość torowisk wynosi ponad 110 km (2013), a prześwit toru 1435 mm. W ich przebiegu znajdują się dwie zajezdnie oraz trzynaście pętli (w tym sześć ulicznych). Linie tramwajowe obsługuje spółka Tramwaje Szczecińskie, na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, a linię turystyczną STMKM z inicjatywy własnej.

Autobusy

SolarisUrbino18 SPAK2.jpg

Sieć autobusowa Szczecina została uruchomiona w 1928 roku. Jest częścią systemu komunikacyjnego obejmującego miasta Szczecin i Police oraz gminy Dobra, Kołbaskowo, Police, Kobylanka i Goleniów. Organizatorem przewozów jest Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, a obsługą linii zajmują się 4 spółki. Łączna liczba miejskich linii autobusowych wynosi 73 (w tym 50 zwykłych, 7 pospiesznych, 16 nocnych).

Kolej

2010-11-26-szczecin-glówny-by-RalfR-52.jpg

W obrębie Szczecińskiego Węzła Kolejowego znajduje się 8 linii czynnych dla ruchu pasażerskiego oraz 13 linii nieczynnych dla ruchu pasażerskiego i wykorzystywanych np. do przewozu towarów. Obecnie w Szczecinie jest czynnych w ruchu pasażerskim 8 stacji i przystanków kolejowych. Obecnie planuje się uruchomienie w oparciu o istniejący system torów kolejowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Port lotniczy

Port lotniczy Szczecin-Goleniów.jpg

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ "Solidarność" jest międzynarodowym portem lotniczym położonym 33 km na północny wschód od centrum Szczecina przy drodze krajowej nr 6 (Goleniów – Gdynia) w pobliżu wsi Glewice. Swoim zasięgiem obejmuje około 1,6 mln mieszkańców. Pod względem liczby odprawianych pasażerów zajmuje 10 miejsce na liście krajowych portów lotniczych. Od 2013 możliwy jest dojazd do lotniska odremontowaną linią kolejową nr 402. U stóp lotniska zlokalizowano przystanek kolejowy Port Lotniczy Szczecin Goleniów.

Portal.svg

 Zobacz także: Portal Police i Portal Pomorze Zachodnie

Media użyte na tej stronie

Szczecin Słowackiego 3 willa (2020).jpg
Autor: Hoa binh, Licencja: CC BY-SA 4.0
Willa przy ul. Słowackiego 3 w Szczecinie po renowacji, 2020
PolandSzczecinPanorama.JPG
View towards terraces (Wały Chrobrego or Taras Hakena in Polish, Hakenterrasse in German) at the castle route
Szczecin administrative division 2010.png
Autor: JDavid, Licencja: CC BY-SA 3.0
Podział Szczecina na jednostki pomocnicze miasta w 2010 roku
Moderus Alfa HF 10 AC in Szczecin, 2017.jpg
Autor: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0
Moderus Alfa HF 10 AC w Szczecinie, lipiec 2017 r.
Szczecin katedra sw Jakuba (1).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
0904 Baszta Panieńska SZN.JPG
Autor: Mateusz War. (E-mail), Licencja: CC BY-SA 3.0
Baszta Panieńska (Baszta Siedmiu Płaszczy), Szczecin, Polska
SolarisUrbino18 SPAK2.jpg
Autor: Bartłomiej Niedźwiecki (bartekn77@gmail.com), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Autobus Solaris Urbino 18 (#1852) z 2008 roku należący do SPA Klonowica w Szczecinie.
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
09 11 Brama Portowa Szczecin SZN.jpg
Autor: Mateusz War., Licencja: CC BY-SA 3.0
Brama Portowa , Szczecin, Polska
Portal.svg
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
1109 Szczecin Panorama.jpg
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Szczecin, panorama miasta, widok w kierunku północno-zachodnim
Zamek Ksiazat Pomorskich w Szczecinie (widok z wiezy).jpg
Widok z wieży na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Bright Red-bg rounded.svg
Bright red line with transparent gradient
Pałac pod Globusem w Szczecinie.JPG
Autor: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Wikinews-logo.svg
Autor: Wektoryzacja: Simon 01:05, 2 August 2006 (UTC) Updated by Time3000 17 April 2007 to use official Wikinews colours and appear correctly on dark backgrounds. Originally uploaded by Simon., Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikinews logo without text. This is a cropped version of Image:Wikinews-logo-en.png. Note that the Wikinews project itself is at Wikinews:Main Page.
Wikiquote-logo.svg
SVG version of the Wikiquote logo.
PolandSzczecinKingsGate2.JPG
Brama Królewska w Szczecinie