Portal:Szkocja

 < Portale < Geografia < Europa < Wielka Brytania < Szkocja


Szkocja w polskojęzycznej Wikipedii

Flaga Szkocji

Herb Szkocji
Szkocja to część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stolicą Szkocji jest Edynburg, miasto środkowo-wschodniej Szkocji, nad zatoką Firth of Forth. Największym miastem pozostaje jednak Glasgow. Innymi dużymi miastami w tym kraju są: Inverness, Aberdeen, Dundee, Falkirk oraz Stirling. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski.
Więcej na temat Szkocji...

Wyróżniony artykuł

Szkocki Parlament znajduje się w stolicy Szkocji, Edynburgu i pełni rolę lokalnej Władzy ustawodawczej, mając jednak dość ograniczone pole działania. Pierwotny szkocki parlament został w roku 1707 na mocy Aktu unii połączony z angielskim parlamentem, tworząc tym samym Parlament Wielkiej Brytanii. Przywrócono go ponownie dopiero na mocy Scotland Act, po referendum w 1998 roku gdzie za powołaniem go opowiedziało się 79% wyborców.

Czytaj dalej...

Wyróżniona ilustracja

Widok na ulicę w Edynburgu

Czy wiesz, że...

Irn-Bru (wym. ˈaɪɚn bruː) to popularny i lubiany, zawierający kofeinę napój w Szkocji, produkowany w Glasgow na licencji firmy Barr. Napój ten charakteryzuje się lekko cytrynowym smakiem, i znany jest z jasno pomarańczowego koloru. Receptura Irn-Bru jest dobrze strzeżoną tajemnicą, która znana jest tylko dwóm członkom zarządu firmy Barr's, producenta napoju. Obecnie jest najbardziej popularnym napojem bezalkoholowym w Szkocji, bardziej nawet lubianym niż Coca Cola w tychże stronach.


Geografia Szkocji

Geografia Szkocji

  • Miasta: Aberdeen – Dundee – Dumfries – Edynburg – Glasgow – Inverness – Perth – Stirling
  • Rzeki: Clyde – Forth – Spey – Tay – Tweed
  • Wyspy: Szetlandy – Hebrydy – Orkady
  • Góry: Góry Kaledońskie – Grampiany – Ben Nevis
  • Jeziora: Loch Ness – Loch Tay – Loch Lomond


Kuchnia

Haggis - specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów (wątroby, serca i płuc), wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Haggis jest zwykle podawany z ziemniakami i brukwią. Spożywa się go tradycyjnie 25 stycznia, w rocznicę urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa (tzw. Burns' Night). Autor ten napisał nawet wiersz na cześć haggisu - Address to a Haggis.

Czytaj dalej...

Polityka

Alexander Elliot Anderson Salmond (ur. 1954 w Linlithgow) – szkocki polityk, pierwszy minister Szkocji i szef Szkockiej Partii Narodowej, członek izby gmin i szkockiego parlamentu. Z wykształcenia ekonomista i historyk. Urodzony w Linlithgow w West Lothian. Jego rodzicami są Robert Fyfe Findlay Salmond i Mary Stewart Salmond. Uczył się w Linlithgow Academy i Uniwersytet w Cill Rìmhinn, gdzie zrobił fakultet z ekonomii i historii. W 1980 wstąpił do Banca Rìoghail na h-Alba i podjął tam pracę. Rok później poślubił Moirę French McGlashan. Ma jedną córkę.

Czytaj dalej...

Muzyka

Pipe Band to szkocka orkiestra, wykorzystująca jedynie wielkie dudy szkockie, werble (drums), bębny tenorowe i bębny basowe. Poczatkowo istniały jedynie w ramach formacji militarnych, gdzie Pipes & Drums grały marsze i sygnały bitewne. Moc brzmienia dud i donośność werbli sprawiały, że nawet w zgiełku walki zawsze można było usłyszeć "swoich" dudziarzy. Pipes & Drums maszerują od zawsze przed jednostką bojową, nawet w czasach, gdy bitwy polegały na statycznym ostrzeliwaniu się. W szczególności dudziarze idąc w pierwszej linii byli podatni na pociski wroga. Niemniej do dziś z dumą powtarzają "pipers always to the front".

Czytaj dalej...

Ludzie

Szkoci - naród celtycki zamieszkujący głównie Szkocję, Irlandię, Amerykę, Kanadę, Australię, Nową Zelandię i Afrykę Południową (nieliczni). Ich rodzimym językiem jest szkocki (gaelic i scots), który stopniowo jest wypierany przez język angielski. Szkoci w większości są prezbiterianami (Kościół Szkocki), jedynie mieszkańcy płd-zachodniej Szkocji (głównie potomkowie imigrantów z Irlandii) oraz ludność 2 niewielkich wysp (Uist i Barra) to w większości katolicy.

Więcej na temat Szkotów...

Inne Portale

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Flag of the Vatican City.svg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC0
Flag of the Vatican City.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Europe location SCO2.png

Location of Scotland in the UK and Europe, on terrain map showing surface and underwater contour areas.