Portal:Węgry

 < Portale < Geografia < Europa < Węgry

HungaryBanner.png
Hungary stub.svg

Portal Węgry (węg. Magyarország posłuchaj) winien przybliżyć czytelnikowi tematy związane z Węgrami i stanowić przegląd artykułów w polskojęzycznej Wikipedii z nimi związanych. Ponadto winien on przyczynić się do poprawienia systematyki i jakości, jak też stanowić uzupełnienie dla Kategorii „Węgry”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą do dyskusji nad formą i treścią portalu.

Geografia i przyroda

Kekesteto1.JPG  • Najniższy punkt: Gyálarét (78 m)  • Ochrona przyrody: Parki narodowe na Węgrzech
edytuj

Historia

Istvan elfogatja Gyulat.jpg


edytuj

Polityka

Map of counties of Hungary 2004.png
edytuj

Gospodarka i transport

Malev Boeing 737-300 Prag.jpg
edytuj

Kultura i naukaLetscho-mit-Grillfleisch-un.jpg


  • Osobowości:
  • Filmowcy:
  • Muzycy:

Cathedral of Szeged.jpg


edytuj


Sport


  • Formuła 1: Grand Prix Węgier

edytuj


Węgry Flaga Węgier

Coat of Arms of Hungary.svg

Herb Węgier

Położenie Węgier w Europie

Artykuł miesiąca

Polscy uchodźcy na Węgrzech w latach 1939-1945 - obywatele RP, którzy w konsekwencji agresji Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. znaleźli schronienie na terytorium graniczącego z Polską od 15 marca 1939 r. Królestwa Węgier.

Po okupacji Węgier przez Armię Czerwoną dokonano spisu Polaków na Węgrzech. Zarejestrowano 21 obozów wojskowych, w których przebywało 1430 oficerów (w tym 334 członków ich rodzin) i 3741 szeregowych (w tym 95 członków ich rodzin). Liczbę cywilów oszacowano na 2835 osób. W połowie 1944 r. na Węgrzech w sumie przebywało około 8500 uchodźców. NKWD dokonało aresztowań wśród ekspozytury rządu RP.

Większość z uchodźców pozostałych na Węgrzech po 1944 po wojnie powróciła do kraju. Nad Dunajem pozostało tylko kilka skupisk Polonii, z których największe było w Budapeszcie oraz w górniczych miasteczkach Tata i Tatabánya.

Zobacz też: Marian Steifer, Andrzej Zahorski, Raoul Wallenberg ...

Organizacyjne

Nowe i istotnie przerobione artykuły
edytuj
Brakujące artykuły

- Hatvan (hu) - Herend (hu) - Tibor Gyurkovics - Ferenc Kölcsey (hu) - Kelemen Mikes (hu) - Árpád Szakasits (en) - Mátyás Szűrös (en) - Ferenc Glatz - Tamás Ascher - István Örkény (hu) - József Katona (hu) - Nemzetbiztonsági Hivatal (en) - Zsolt Harsányi - György Márkus / György Markus / Gyoergy Markus / Gyorgy Markus (en) - Étienne Balázs (Etienne Balázs / István Balázs) (en) - Etienne Hajdu (Étienne Hajdu, Étienne Hajdú, István Hajdú) (en) - Kolloniotsch - Karoline Unger - Eduard Wertheimer / Ede Wertheimer - Zoltán Kocsis (en) (hu) - Tibor Serly (en) (hu) - Ernő Dohnányi (en) - Joseph Joachim (en) - Edda (de) - Hungaria (de) - Neo (de) - Romano Drom (de)


edytuj
Artykuły do poprawy
Warte przeczytania

Jerzy Józef Jan Sochocki (ur. 1 kwietnia 1895 we Lwowie, zm. 14 października 1974 w Birmingham) - generał brygady Wojska Polskiego.

W sierpniu 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Walczył w szeregach 3 i 6 Pułku Piechoty Legionów. W listopadzie 1915 roku wcielony został do Cesarskiej i Królewskiej Armii. Walczył na froncie włoskim i tam dostał się do niewoli. W grudniu 1918 roku przyjęty został do Armii Polskiej we Francji i przydzielony do Batalionu Saperów. Od maja 1919 roku do marca 1923 roku dowodził kompanią i pełnił obowiązki dowódcy XVIII Batalionu Saperów. W kwietniu 1923 roku objął dowództwo X Batalionu Saperów w 4 Pułku Saperów. W sierpniu 1925 roku powierzono mu pełnienie obowiązków zastępcy dowódcy 6 Pułku Saperów w Przemyślu.

więcej informacji...

edytuj

Ciekawa ilustracja

Koronacja św. Władysława

Kategorie

Drzewo kategorii (CatGraph):
Węgry


Portal.svg
Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of the Vatican City.svg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC0
Flag of the Vatican City.
HungaryBanner.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Cathedral of Szeged.jpg
Autor: Gyorgy Kovacs, Licencja: CC BY 2.0
Cathedral of Szeged
Hungary stub.svg
Flag-map of Hungary
Letscho-mit-Grillfleisch-un.jpg
Autor: Kobako, Licencja: CC BY-SA 2.5
Letscho mit Grillfleisch und Kartoffel (ungarische/österreichische Spezialität)
Malev Boeing 737-300 Prag.jpg
Autor: Oliver Pritzkow, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Boeing 737-300 HA-LET at Prague.
Hu-Magyarország.ogg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Dubaduba~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Magyarország

  • own recording
Laszlo-Coronation-ChroniconPictum.jpg
Miniature of the (divine) coronation of King St. Laszlo