Portret lekarza

Portret lekarza
Ilustracja
AutorEl Greco
Data powstania1588
Mediumolej na płótnie
Wymiary93 × 82 cm
Miejsce przechowywania
MiejscowośćMadryt
LokalizacjaPrado

Portret lekarza lub Portret Rodriga de la Fuenteobraz olejny przypisywany hiszpańskiemu malarzowi pochodzenia greckiego Dominikosowi Theotokopulosowi, znanemu jako El Greco. Praca podpisana jest małymi literami znajdującymi się na książką.

Obraz przedstawia anonimową postać, zidentyfikowaną dzięki pierścieniowi na kciuku lewej ręki jako portret lekarza. Mężczyzna identyfikowany był z Luise de Mercado, osobistym lekarzem króla hiszpańskiego Filipa II[1]. Bardziej popularna teza wspomina o innym lekarzu Rodrigezie de la Fuente, bardzo wpływowej osobistości w Toledo. Podstawą do takiej tezy jest inny obraz Pogrzeb hrabiego Orgaza, gdzie jedna z postaci przedstawia doktora Fuente.

El Greco przedstawił swojego przyjaciela w ciemnozielonym płaszczu nadającym mu monumentalną sylwetkę. Osiemdziesięcioletnia twarz, nieco blada z wysokim czołem przywodzi na myśl osobę inteligentną, a jednocześnie napiętą w umysłowym wysiłku. Fakt ten potwierdza gest prawej dłoni, tłumaczący jakieś zagadnienie i lewa dłoń spoczywająca na jakimś manuskrypcie. Postać utrzymana jest w stylu Tycjana. Na jego wzór El Greco rezygnuje z tła i koncentruje się jedynie na twarzy i dłoni mężczyzny koncentrując się tym samym na jego charakterze i osobowości.

W 1686 roku obraz był wspominany w spisie inwentaryzacyjnym z Alcazaru w Madrycie. Tam znajdował się do pożaru w 1734, kiedy przeniesiono go do Pałacu Buen Retiro w Madrycie.

Przypisy

  1. Retrato de un médico – Colección – Museo Nacional del Prado, www.museodelprado.es [dostęp 2017-11-19].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Rodrigo de la Fuente.jpg
Esta obra, titulada Retrato de un médico, podría representar posiblemente, según algunos autores, al catedrático Luis Mercado o al doctor Rodrigo de la Fuente, que según Miguel de Cervantes era el médico más famoso de Toledo. Según otros autores podría tratarse del humanista Gómez Pereira, aunque la mayoría se decantan más por el doctor Rodrigo de la Fuente). En todo caso se reconoce que es un médico por el anillo que lleva, indicativo de su profesión, y porque posa su mano sobre un libro, cosa común en los médicos españoles del siglo XVI.