Porwanie Baltazara Gąbki (serial animowany)

Porwanie Baltazara Gąbki
Gatunek

animowany

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Liczba odcinków

13

Produkcja
Produkcja

Studio Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała)

Reżyseria

Władysław Nehrebecki

Scenariusz

Zofia Olak, Leszek Mech

Muzyka

Tadeusz Kocyba, Otokar Balcy, Alojzy Mol

Zdjęcia

Mieczysław Poznański, Dorota Poraniewska

Czas trwania odcinka

6 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Pierwsza emisja

1969

Lata emisji

1969–1970

Status

zakończony

Format obrazu

4:3

Format dźwięku

mono

Chronologia
Kontynuacja

Wyprawa profesora Gąbki (1978–1980)

Porwanie Baltazara Gąbki – polski kolorowy serial animowany, zrealizowany w latach 1969–1970 na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tytułem Porwanie Baltazara Gąbki (1965). Każdy odcinek trwa około 6 minut.

Opis fabuły

Słynny badacz, a także autor wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego długa nieobecność w ojczyźnie niepokoi księcia Kraka, który rozkazuje zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek udaje się ekspedycja, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka (nadworny kucharz). Wyruszają do Krainy Deszczowców samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore.

Lista odcinków

NrTytuł odcinkaRok produkcji[1]Reżyseria
1Smok – Expedition1969Władysław Nehrebecki

Książę Krak wysyła Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego na wyprawę do Krainy Deszczowców w celu odnalezienia zaginionego naukowca – profesora Baltazara Gąbki. Już na początku podróży dowiadują się, że ich śladem podąża Don Pedro (kryptonim: X-54) – tajemniczy szpieg z Krainy Deszczowców.

2W zbójeckim obozie1969Alfred Ledwig

Smok Wawelski wraz z kucharzem Bartolinim spotykają na swojej drodze zbójców, którzy jednak są bardzo mili. Nazywają siebie „antyzbójcami”. Zamiast okraść bohaterów, goszczą ich, a na pożegnanie obdarowują workiem pieniędzy.

3Oberża Pod Wesołym Karakonem1969Edward Wątor

Smok i Bartolini zajeżdżają do Oberży Pod Wesołym Karakonem, do której, zaraz za nimi, wchodzi zakamuflowany Don Pedro de Pommidore. Szpieg próbuje otruć Smoka oraz kucharza, a w nocy spuszcza bohaterom powietrze z opon w amfibii, po czym odjeżdża.

4Spotkanie ze smokiem Mlekopijem1969Józef Byrdy

Bohaterowie przekraczają granicę Krakostanu i wjeżdżają na teren Krainy Psiogłowców. Po krótkim spotkaniu z dwoma, kłócącymi się psiogłowcami, docierają do jamy kuzyna Smoka Wawelskiego – trzygłowego smoka Mlekopija, który to informuje bohaterów, że radio „Kibi-Kibi” poinformowało wczoraj wieczorem o aresztowaniu profesora Baltazara Gąbki. Całą rozmowę podsłuchuje Don Pedro.

5W krainie króla Słoneczko1969Edward Wątor

Don Pedro dociera do Słonecji – krainy króla Słoneczko XV i informuje władcę, że na terenie jego państwa przebywa dwóch nieopalonych osobników (chodzi o Smoka Wawelskiego i Bartoliniego). Król uznaje to za skandal i każe swojej straży odszukać bohaterów, pojmać ich i przymusowo opalić.

6Ucieczka1969Bronisław Zeman

Bohaterowie budzą się po drzemce i orientują się, że są otoczeni płotem, a obok nich stoi beczka z olejkiem do opalania, dwie pary okularów przeciwsłonecznych i list, w którym król Słoneczko napisał, że ma zamiar wypuścić gości dopiero za dwa tygodnie, gdy nabiorą porządnej opalenizny. Smok Wawelski opracowuje plan ucieczki, w którym ma im pomóc osioł Don Pedra.

7W krainie Bo-Bo1970Wacław Wajser

Smok Wawelski i Bartolini docierają do Krainy Gburowatego Hipopotama, który to informuje ich, że droga do Krainy Deszczowców wiedzie przez trzy morza. Z racji, iż nie pokonają takiej odległości amfibią, stado miłych małpek pomaga im zbudować tratwę.

8Przez trzy morza1970Edward Wątor

Podczas wędkowania Bartolini natrafia na rozzłoszczoną rybę-piłę, która przedziurawia zbiornik z benzyną dla amfibii. Całe paliwo wycieka, a tratwa chwilowo nie ma napędu. Bartolini wpada w panikę, ale Smok Wawelski przerabia obrus na prowizoryczny żagiel i od tej pory płyną, napędzani siłą wiatru. Jakiś czas później Don Pedro, korzystając z drzemki bohaterów, wchodzi na pokład, a następnie rozcina liny mocujące belki tratwy. Podczas sztormu statek rozpada się, ale bohaterowie znajdują siebie nawzajem, po czym szczęśliwie znajdują swoją amfibię oraz kanister z benzyną.

9Przez kraj Deszczowców1969Stanisław Dülz

Podróżując przez Krainę Deszczowców, Smok Wawelski i Bartolini kilka razy, nieświadomie, szczęśliwie omijają zasadzki, zastawione na nich przez Don Pedra. W końcu trafiają do strażnicy, w której przebrany szpieg próbuje najpierw otruć Smoka, po czym kradnie bohaterom amfibię. Jego brak umiejętności prowadzenia tego pojazdu sprawia, że samochód, po krótkim czasie, trafia z powrotem do właścicieli.

10Zdobycie pałacu1970Stanisław Dülz

Smok Wawelski i Bartolini docierają do stolicy Krainy Deszczowców. Straż nieskutecznie próbuje ich zatopić, ale bohaterowie forsują bramę, pokonują całą gwardię pałacową i w rezultacie zdobywają stolicę. Przypadkiem odnajdują króla Deszczowców, schowanego w kadzi z wodą. Władca wyjawia im, że profesor Baltazar Gąbka został zesłany do Mokrych Dołów. Bohaterowie zamykają króla Deszczowców w pałacowej suszarni, po czym ruszają w dalszą drogę.

11Nocna bitwa1970Józef Byrdy

W drodze do Mokrych Dołów Smok Wawelski i Bartolini spotykają konwój dowodzony przez Wira-Siąpawicę. Dochodzi do bitwy, w której Smok rozgramia cały oddział Deszczowców. Pokonani uciekają, a Smok wyprowadza z opancerzonej karety więzionego profesora Baltazara Gąbkę. Uczony dziękuje wybawcom i powraca do swoich badań. Smok Wawelski i Bartolini, po zakończonej misji, kierują się z powrotem do Krakowa.

12Don Pedro1970Wacław Wajser

Smok Wawelski i Bartolini zatrzymują się na posiłek. W tym czasie Don Pedro zakłada katapultę-pułapkę, w którą omyłkowo sam wpada. Zostaje wystrzelony i zawisa na czubku drzewa na skarpie. Smokowi po kilku próbach w końcu udaje się sprowadzić Don Pedra na ziemię. Ten obiecuje, że w zamian za uratowanie życia zmieni się i nie będzie już wyrządzał nikomu złych uczynków.

13Kierunek Kraków1970Stanisław Dülz

Bohaterowie obierają kurs na Kraków. Żeby szybciej pokonać znaczną odległość, przerabiają amfibię na samolot. W Krakowie tłumy ludzi witają ich wielkimi owacjami.

Dodatkowe informacje

Odcinek „Smok – Expedition” został wydany w wersji zrekonstruowanej cyfrowo w 2013 roku wyłącznie na DVD w Klasyce Polskiej Bajki pt. „Porwanie Baltazara Gąbki i inne bajki” z dystrybutorem DMMS Media Distribution wraz z odcinkami: z serialu „Wyprawa profesora Gąbki” („Pierwszy myping” i „W nasturcji”), z serialu „Reksio” („Reksio i koguty”), z serialu „Podróże kapitana Klipera” („Na lodzie”) oraz z serialu „Przygody Myszki” („Myszka i mucha”).

Przypisy

  1. FilmPolski.pl: PORWANIE BALTAZARA GĄBKI. [dostęp 2010-11-03]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

02021 0878 (2) Bartolini Bartłomiej, herbu Zielona pietruszka. Mamma mia!.jpg
Autor: Silar, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bartolini Bartłomiej, herbu Zielona Pietruszka. Mamma mia! Bohater książek i seriali animowanych o przygodach profesora Gąbki.
02021 1114 Smok Wawelski.jpg
Autor: Silar, Licencja: CC BY-SA 4.0
Smok Wawelski
020210924 Don Pedro.jpg
Autor: Silar, Licencja: CC BY-SA 4.0
Don Pedro and Myping sculpture by Lidia Sztwiertnia in Bielsko-Biała.